Pērn būtiski sarukušas vietējo investoru investīcijas komerciālajos nekustamajos īpašumos

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Ieva Čīka / LETA

Pērn, salīdzinot ar 2018.gadu, Latvijā ir ievērojami samazinājies vietējo investoru ieguldījums kopējā nekustamā īpašuma investīciju daudzumā - no 43% 2018.gadā līdz tikai 9% 2019.gadā, aģentūru LETA informēja nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmums "Colliers International" ("Colliers").

"Kopējais nekustamā īpašuma investīciju darījumu apjoms Baltijā pērn pārsniedza miljardu eiro, kas ir visnotaļ labs rādītājs. Lielākais apjoms ar darījumiem noticis Lietuvā, mazākais - Igaunijā. Latvija uz kaimiņvalstu fona izcēlās ar vairākiem apjomīgiem attīstības zemes gabalu darījumiem Rīgā kā arī ar jaunu investoru ienākšanu," informēja "Colliers" Baltijas reģiona partneris Deniss Kairāns.

"Colliers" norāda, ka pēdējo gadu zemie naudas plūsmas īpašumu (naudas plūsmas īpašumi ir īpašumi, kas ēkas īpašniekiem dod regulārus ienākumus no nomnieku maksātās nomas maksas) attīstības apjomi liek investoriem apdomāt ne tikai gatavu īpašumu iegādi, bet arī tādus, kuriem ir attīstības potenciāls. 2019.gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne tikai ierastie naudas plūsmas objekti, bet iekļuvuši arī trīs attīstības zemes darījumi. 

Investīciju apjoms naudas plūsmas objektos 2019.gadā bija līdzīgs apjomam gadu iepriekš - ap 300 miljoniem eiro, un pērn lielāko investīciju darījumu apjomu veidojuši darījumi ar biroju un tirdzniecības platībām, šiem segmentiem kopā veidojot 75% no kopējā investīciju apjoma. 

Arvien lielāku investoru interesi raisa industriālie naudas plūsmas objekti - 2019.gadā divi industriālo platību darījumi ir iekļauti desmit lielāko darījumu sarakstā, un 2020.gada sākumā jau ir notikuši vēl divi šī segmenta investīciju darījumi. 

Kopumā tirgū tiek novērota liela interese ne tikai par naudas plūsmas objektiem, bet arī par attīstības zemēm un namīpašumiem - 2019.gadā aktīvi tikusi iegādāta zeme biroju, tirdzniecības platību un dzīvojamo projektu attīstīšanai, informēja "Colliers". 

Aktīvākie investori, nodrošinot 44% no kopējā investīciju apjoma naudas plūsmas objektos, ir bijuši skandināvu izcelsmes (pārsvarā fondi), kā arī pērn kopumā ir pieaudzis starptautisko investoru darījumu apjoms (28% no kopējā apjoma), lielā mērā pateicoties jaunu investoru ienākšanai tirgū. Attīstības zemes aktīvi iegādājušies kaimiņvalstu un Skandināvu attīstītāji, bet namīpašumus - vietējie attīstītāji.

2019.gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu topa pirmajā vietā ir ierindojusies tirdzniecības centra "Galerija Centrs" pārdošana - par 75 miljoniem eiro to no "Linstow Center Management" iegādājās "Baltic Horizon Fund". 

Otrajā vietā ir biroju telpu Brīvības bulvārī 21, Kaļķu ielā 12-14, Kaļķu ielā 15 pārdošana. Darījuma summa ir konfidenciāla, pārdevējs bija "Baltic RE Group", bet pircējs - "VIG Fund". 

Trešajā vietā ir "Luminor" biroja pārdošana. Darījuma summa ir konfidenciāla, pircējs bija "Colonna". 

Ceturtajā vietā ir "Valdemāra centrs", ko par 25 miljoniem eiro "Capital Mill" pārdeva "Eastnine". Piektajā vietā ir Mārupes loģistikas un biznesa centrs "Elipse BLC", ko par konfidenciālu summu "Family Investment" pārdeva "Mariner Logistics". 

Topa sestajā vietā ir loģistikas centrs "Lidostas parks", kuru par 19 miljoniem eiro "Piche" pārdeva "East Capital". Septītajā vietā ir darījums ar "Kimmel" kvartālu Rīgā, kuru par 9,5 miljoniem eiro no "MCITY Holdings" iegādājās "Eastnine". 

Topa astotajā vietā ir tirdzniecības platības Mārupē Lielajā ielā 2 un 4, kuras par 9,3 miljoniem no "Medlone" iegādājās "Kārļa būmaņi". 

Devītajā vietā ir darījums ar platībām Rīgā, Hanzas ielā 10,12, 14, kuras privātpersona par 8,9 miljoniem eiro pārdeva "Skanstes BC". Desmitajā vietā ir tirdzniecības centrs Anniņmuižas bulvārī 40A, Rīgā. Darījuma summa ir konfidenciāla, pārdevējs bija "Hipo fondi", bet pircējs - "Lumi Retail Property Fund".

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu