Pēdējais bija sāpju pilns kliedziens. Apollo 1 astronautu traģiskā bojāeja

No kreisās: Rodžers Čeifī, Edvards Vaits un Virdžils Grisoms simulatorā 1967. gada 19. janvārī. FOTO: Public Domain

Pirms 53 gadiem, 1967. gada 27. janvārī, trīs drosmīgi astronauti nesa nežēlīgu upuri, bez kura cilvēks, iespējams, nekad nebūtu izkāpis uz Mēness, – viņi vienkāršas simulācijas laikā sadega dzīvi kapsulā. Tomēr tas notika ne bez cīņas par iespēju dzīvot.

1967. gada 27. janvāra pēcpusdiena, dažas nedēļas pirms jaunās Apollo programmas pirmās misijas uz Mēnesi. Trīs astronauti pirms dažām minūtēm bija ieņēmuši savas vietas šaurajā vadības/apkalpes modulī AS-204, lai veiktu pilnīgi drošu simulāciju pirms reālās došanās uz Mēnesi.

Pilnā ekipējumā, skafandros, cieši piesprādzēti komandmoduļa sēdvietām, apgādāti ar skābekli un komunikācijas sistēmu, trīs astronauti - Virdžils Grisoms, Edvards Vaits un Rodžers Čeifī – vēlreiz pārbaudīja pacelšanās kontrolsarakstu, kad kapsulā pēkšņi izcēlās ugunsgrēks.

No kreisās:  Edvards Vaits, Virdžils Grisoms, un Rodžers Čeifī FOTO: Public Domain

Liesmas ātri izpletās kabīnē, ilgstot vien 25 ar pusi sekundes, un, tīra skābekļa atmosfēras dēļ sasniedzot vairāk nekā 1000 grādu pēc Celsija lielu karstumu, nogalināja visus trīs astronautus.

Pieredzējušākais komandas dalībnieks Grisoms īsi pirms kabīnes aizdegšanās nespēja slēpt savu aizkaitinājumu par problēmām ar komunikāciju, vadības centram sakot: “Kā mēs komunicēsim uz Mēness, ja nevaram to izdarīt starp divām trīs mājām?”

Darbam turpinoties, tuvojās saulriets. Astronauti kabīnē bija pavadījuši jau vairākas stundas un drīz cerēja simulāciju beigt, lai atgrieztos Hjūstonā pie savām ģimenēm, tomēr 18:31 vakarā kabīnē pēkšņi nedaudz pieauga strāvas spriegums.

Pēc deviņām sekundēm viens no komandas locekļiem iekliedzās: “Hei!” Pēc mirkļa, iespējams, Vaits, nervozi izkliedza: “Mums kabīnē ir ugunsgrēks!”

Pēc septiņām sekundēm stindzinoša klusuma, iespējams, Čeifī balss: “Mums ir nelabs ugunsgrēks! Kāpjam ārā! Mēs sadegam!”

Pēdējais, kas dzirdams audioierakstā, ir izmisuma un sāpju pilnais Čeifī kliedziens.

Kas notika kabīnē?

Toreiz 29 gadus vecais Hjūstonas lidojumu operāciju inženieris Džejs Hanikats, kurš tikko bija beidzis savu maiņu misijas kontroles centrā, teica: “Tas bija rutīnas tests. Cilvēki Hjūstonas kontroles centrā uzraudzīja visu procesu un runāja ar astronautiem un visiem citiem, kas piedalījās testā. Viss notika kā parasti. Bet tad pēkšņi tas notika, un nebija laika kaut ko pasākt.”

Komandmoduļa Block II interjers, fotografēts dienu pirms traģēdijas. FOTO: Public Domain

Pēc ugunsgrēka NASA nekavējoties ķērās klāt izmeklēšanai un atklāja  vairākas dizaina, inženierijas un kvalitātes kontroles nepilnības, kā arī secināja, ka ugunsgrēku izraisīja dzirkstele vados, kas radās blakus kapsulas grīdai. Paaugstinātais spiediens kabīnē neļāva astronautiem atvērt durvis un glābt savu dzīvību, bet pacelšanās laukuma strādniekiem vajadzēja veselas piecas minūtes, lai atvērtu lūku no ārpuses.

Tomēr bija jau par vēlu, jo vien 25 sekundes ilgajā ugunsgrēkā tīra skābekļa apstākļos visi astronauti bija nosmakuši toksiskajās gāzēs, kas radās, sadegot sintētiskajiem materiāliem kabīnē. Astronautiem kabīnē nebija pieejams ugunsdzēšamais aparāts.

Izdegušais Apollo 1 komandmodulis. FOTO: Publicitātes foto

Dažas sekundes pirms savas nāves Grisoms bija atsprādzējies un izlīdis no savas sēdvietas, iespējams, lai palīdzētu Vaitam atvērt lūku. Lielais karstums un izkusušais materiāls bija burtiski piekausējis astronautus klāt dažādām kabīnes daļām, bet Grisoms un Vaits bija sakusuši viens pie otra. Čeifī no savas vietas nebija izkustējies.

Pēc pusnakts tika sākta astronautu mirstīgo atlieku izņemšana no kapsulas. Bija vajadzīgas 90 minūtes, lai to izdarītu. 27 pacelšanās laukuma tehniķi tika nogādāti slimnīcā, jo saindējās ar toksiskajām gāzēm.

Secinājumi un izmaiņas

Beigu beigās ASV Senāts veica atsevišķu izmeklēšanu un publicēja virkni ieteikumu, apsūdzot NASA nolaidībā un paviršā attieksmē pret Apollo misiju.

Izdegušais Apollo 1 komandmodulis. FOTO: Public Domain

Tika veiktas vairākas izmaiņas Apollo kosmosa kuģa dizainā, lai uzlabotu drošību. Viegli uzliesmojošā skābekļa vide simulācijās tika aizstāta ar slāpekļa un skābekļa maisījumu. No kabīnes tika aizvākti viegli uzliesmojošie materiāli. Viens no nozīmīgākajiem uzlabojumiem bija kapsulas lūka, kas tika izveidota tā, lai vajadzības gadījumā astronauti to varētu nekavējoties atvērt arī augsta spiediena apstākļos.

Uz augšu
Back