Reirs: Latvijas finanšu sektors joprojām ir lielu pārmaiņu priekšā

Finanšu ministrs Jānis Reirs FOTO: Valsts kanceleja

Latvijas finanšu sektors joprojām ir lielu pārmaiņu priekšā, trešdien, tiekoties ar ASV Finanšu ministrijas pārstāvi Džefriju Okamoto (Geoffrey Okamoto), sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Finanšu ministrijā aģentūrai LETA norādīja, ka tikšanās laikā pārrunāts paveiktais Latvijas ekonomikā un finanšu sektorā, kā arī apspriestas jomas nākotnes perspektīvas.

Tostarp Reirs informēja, ka ir ieguldīts nozīmīgs darbs Latvijas finanšu sektora "kapitālajā remontā". Tas darīts, lai stiprinātu spēju novērst noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu un sasniegtu pilnu atbilstību starptautiskajiem standartiem šajā jomā. Latvija ir apņēmusies nodrošināt stabilu un caurspīdīgu finanšu sektoru kā pamatu ilgtspējīgai izaugsmei un labklājībai.

Ministrs arī norādīja, ka tā ir viena no līdz šim ambiciozākajām finanšu sektora reformas programmām Eiropā.

"Ir paveikts ievērojams progress "Moneyval" rekomendāciju ieviešanā. Tomēr finanšu sektors joprojām ir lielu pārmaiņu priekšā, ietverot gan ekonomikas pārkārtošanos izvirzītajiem klimata mērķiem un Eiropas ambīcijām šajā jomā, gan arī ņemot vērā visaptverošo digitalizāciju. Tāpat nedrīkst ignorēt iekšzemes un ārējos makroekonomiskās un finanšu stabilitātes riskus. Ciešā sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem cīņā pret finanšu noziegumiem esam apņēmības pilni turpināt iesākto progresu", pauda Reirs.

Ministrs norādīja, ka Latvijai būtiskākie negatīvie riski līdz šim saistījušies galvenokārt ar ārējiem faktoriem. Pasaules ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, situācija starptautiskajā tirdzniecībā, riski un nenoteiktība saistībā ar Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un augošā nestabilitāte ģeopolitisko konfliktu reģionos, tostarp Tuvajos Austrumos. Viss iepriekš minētais var ne tikai negatīvi ietekmēt izaugsmi, bet arī izraisīt krasas izejvielu cenu svārstības. 

Tāpat tikšanās laikā pārrunāta sagaidāmā banku darbības vides attīstība Latvijā, nerezidentu noguldījumu samazināšana, kā arī ietekme uz Latvijas potenciālo centrālās naudas atmazgāšanas apkarošanas organizācijas FATF "pelēko sarakstu" - Latvijai un reģionam.

Jau ziņots, ka "Moneyval" uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē, tādējādi Latvija ir izpildījusi visas 40 pasaules centrālās naudas atmazgāšanas apkarošanas organizācijas FATF, kuras asociētais biedrs ir "Moneyval", rekomendācijas, tostarp septiņas rekomendācijas ir pilnībā atbilstošas, bet 33 - lielākoties atbilstošas. 

Februārī Parīzē notiks FATF plenārsesija, kurā varētu pieņemt lēmumu par Latvijas iekļaušanu valstu sarakstā, kurās ir konstatēti stratēģiski trūkumi naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā jeb tā saucamajā "pelēkajā sarakstā". Pašlaik FATF "pelēkajā sarakstā" ir iekļautas 12 pasaules valstis, tostarp no Eiropas - Islande.

Uz augšu
Back