Rīgā varētu ieviest aizliegumu publiskos pasākumos izmantot plastmasas traukus

Dzērieni plastmasas glāzēs. FOTO: Evija Trifanova/LETA

Rīgas dome varētu veikt grozījumus saistošajos noteikumos, lai, līdzīgi kā citas Baltijas galvaspilsētas, noteiktu liegumu publiskos pasākumos izmantot vienreizlietojamās plastmasas traukus.

Domē norādīja, ka izmaiņas plānots veikt saistošajos noteikumos par ielu tirdzniecību, taču patlaban uzsāktas sarunas ar Latvijas Pasākumu producentu asociāciju un lielākajiem tirgotājiem, lai saņemtu viņu viedokli par šāda aizlieguma ieviešanu.

Domē gan norāda, ka Rīga, tāpat kā citas Latvijas pašvaldības, sadzīves atkritumu apsaimniekošanu organizē, uzrauga un veic saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem un pieņemtajiem likumiem. Lai Rīgā īstenotu ieceri publiskos pasākumos atteikties no vienreizlietojamās plastmasas traukiem, ir nepieciešami likumu grozījumi, kurus izstrādā atbildīgā iestāde - Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Patlaban publisko pasākumu saskaņošanas jomā pašvaldībai nav dots deleģējums izdot saistošos noteikumus, tādēļ dome varētu mainīt noteikumus, kas attiecas uz ielu tirdzniecību.

Vienlaikus domē atgādina, ka Eiropas Parlaments ir apstiprinājis priekšlikumu aizliegt vienreizlietojamu plastmasas šķīvju, galda piederumu, vates kociņu un citu priekšmetu tirdzniecību. Plānots, ka to tirdzniecība visās ES dalībvalstīs tiks aizliegta no 2021.gada.

Kā ziņots, Viļņā jau no marta būs aizliegts publiskajos pasākumos izmantot vienreizlietojamos plastmasas traukus un galda piederumus, nolēmusi Lietuvas galvaspilsētas pašvaldības padome.

To paredz padomes apstiprinātie grozījumi noteikumos par tirdzniecību sabiedriskās vietās.

Kā norādījis grozījumu iniciators, premjerministra Sauļus Skverneļa padomnieks Luks Savicks, kas pārstāv galvaspilsētas pašvaldības opozīcijā esošo Zemnieku un zaļo savienību, uzņēmumiem tā ir "lieliska iespēja uzņemties vadošo lomu vides saudzēšanā".

"Uzņēmējs, kas jau tagad domā par vides saudzēšanu un ilgtspēju, ir labāk sagatavojies jauniem ekonomiskajiem izaicinājumiem un pieaugošajām pircēju cerībām," viņš uzsvēris.

Lēmumu no šā gada vairs neizmantot publiskajos pasākumos vienreizlietojamos plastmasas traukus Lietuvā jau pieņēmusi Panevēžas pilsēta un Jonišķu rajons.

Vairāki veikalu tīkli Lietuvā no plastmasas traukiem un salmiņiem sola pakāpeniski atteikties līdz 2021.gada vidum, bet "Iki" un "Lidl" norāda, ka šos izstrādājumus vairs netirgo.

Jau ziņots, ka Tallinā aizliegums publiskos pasākumos izmantot vienreizlietojamos plastmasas traukus un ēdamrīkus stājās spēkā no pagājušā gada 1.oktobra.

Uz augšu
Back