"Altum" līdz šim saņēmusi 123 pieteikumus no krīzes ietekmētajiem uzņēmumiem

FOTO: Ieva Leiniša / LETA

Valsts "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") līdz šim saņēmusi 123 pieteikumus no krīzes ietekmētajiem uzņēmumiem, aģentūrai LETA pavēstīja institūcijā.

Tostarp kopš 25.marta, kad "Altum" sāka pieņemt pieteikumus, saņemti 112 pieteikumi aizdevumiem, bet 11 pieteikumi saņemti no bankām par garantijām banku kredītu brīvdienām.

Līdz otrdienas, 31.marta, dienas beigām institūcija bija izvērtējusi 53 projektus un apstiprinājusi aizdevumus par kopumā deviņiem miljoniem eiro un garantijas par vairāk nekā septiņiem miljoniem eiro. Šo darījumu kopējā ietekme uz tautsaimniecību ir 23 miljoni eiro.

Institūcijā norādīja, ka uz apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem pieteikumus iesniedz dažādu nozaru uzņēmumi - gan no pakalpojumiem, apstrādes rūpniecības, vairum un mazumtirdzniecības, transporta un uzglabāšanas nozarēm, gan arī no lauksaimniecības nozares.

Savukārt garantiju pieteikumi banku kredītu brīvdienām šobrīd ir apstiprināti projektiem no ēdināšanas un viesmīlības nozarēm, kā tirdzniecības nozares uzņēmumiem. 

Tāpat "Altum" pārstāvji atzina, ka nepilna puse no pieteikumiem ir atteikti. Tostarp galvenais atteikuma iemesls ir neatbilstība Ministru kabineta noteikumiem, kas nosaka, ka šo finanšu instrumentu izmantotāji nevar būt bijuši finanšu grūtībās pirms Covid-19 krīzes, kā arī tāpēc, ka uzņēmums nekvalificējas finanšu nosacījumiem.

"Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš aģentūrai LETA atzīmēja, ka "Altum" jaunie finanšu instrumenti ir paredzēti Covid-19 krīzes ietekmētajiem uzņēmumiem. To kopējais apmērs ir 450 miljoni eiro, savukārt to pozitīvā ietekme uz Latvijas tautsaimniecību būs aptuveni 900 miljoni eiro. 

"Krīzes aizdevumu un garantiju mērķis ir palīdzēt uzņēmumiem neatkarīgi no nozares pārdzīvot krīzes laiku un veicināt iespējami ātru to finanšu veselības atgūšanu pēc tam, kad situācija pasaulē būs normalizējusies, un tie nav izmantojami citiem mērķiem," norādīja Bērziņš. 

Viņš arī atzina, ka daļa uzņēmumu šos instrumentus vēlas izmantot arī citos nolūkos, piemēram, iepriekšēju parādu pārfinansēšanai vai arī kopumā slikta stāvokļa uzlabošanai, taču šādus pieteikumus "Altum" nevar atbalstīt.

"Apzinoties straujo situācijas eskalāciju, īpaši fokusējamies uz to, lai uzņēmumiem krīzes finanšu instrumenti būtu pieejami maksimāli ātri un lēmumus par aizdevumu un garantiju piešķiršanu vairumā gadījumu pieņemam piecu dienu laikā," piebilda Bērziņš.

Tāpat institūcijā norādīja, ka "Altum" uzņēmējiem turpina nodrošināt arī visus pārējos finanšu instrumentus, tostarp aizdevumus biznesa uzsācējiem, finansējumu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, aizdevumus lauksaimniecības zemes iegādei, Zemes fonda pakalpojumus un citus, kurus uzņēmumi izmanto attīstībai un izaugsmei atbilstoši savai specifikai un vajadzībām. 

Jau vēstīts, ka krīzes skartie uzņēmumi no 25.marta var pieteikties "Altum" jaunajiem atbalsta instrumentiem - garantijām banku kredītu brīvdienām un apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem. 

Abi atbalsta instrumenti izstrādāti sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un to īstenošanu saskaņojusi Eiropas Komisija. 

Garantijas banku kredītu brīvdienām ļauj bankām atlikt pamatmaksājumu summas uz laiku līdz diviem gadiem, bet apgrozāmo līdzekļu aizdevumi paredzēti uzņēmējiem, kuriem būtiski samazinājies darbības apmērs. 

"Altum" ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas. 

"Altum" 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs - Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs - Zemkopības ministrija. "Altum" obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

Uz augšu