Krievijas vēstniecība Latvijā nosoda vandalismu un necieņu pret pieminekļiem

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs FOTO: Paula Čurkste/LETA

Krievijas vēstniecība Latvijā nosoda jebkādu vandalismu un necieņu pret pieminekļiem, memoriāliem un masu apbedīšanas vietām, neatkarīgi no vietas, kur minētie likumpārkāpumi veikti - Krievijas, Latvijas vai kādas citas valsts teritorijā, pavēstīja vēstniecības preses dienestā.

Pirmdien ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) sociālajā vietnē "Facebook" informēja, ka Krievijā, Intas pilsētā, ir apgānīts Staļina režīma represijās bojā gājušo Latvijas pilsoņu piemineklis. Saņemot informāciju par pieminekļa apgānīšanu, Latvijas vēstniecība Maskavā iesniegusi Krievijai notu, pieprasot nodrošināt pienācīgu cieņu represēto piemineklim, kā to paredz starpvalstu līgums.

Krievijas vēstniecības Preses dienestā uzsvēra, ka vēstniecība vairākkārt ir sacījusi un ir gatava atkārtot atkal un atkal, ka "mūsdienu pasaulē nav vietas tādām barbariskām darbībām, nav attaisnojuma tik necilvēcīgai un nelietīgai rīcībai".

"Uz šī fona žēlumu izraisa, ka atsevišķās valstīs arvien biežāk notiek mēģinājumi atdzīvināt nacismu un tiek slavināti hitleriskā režīma līdzdalībnieki. Šādi gadījumi izskatās īpaši ciniski Otrā pasaules kara uzvaras 75. gadadienas priekšvakarā.

Toreiz daudzas tautas plecu pie pleca cīnījās par savu dzimteni un nākamo paaudžu dzīvēm," norādīja vēstniecības preses dienestā, akcentējot, ka civilizētā pasaules sabiedrība nevar uz to pievērt acis.

Komentējot notikušo Intas pilsētā, Krievijas vēstniecības Latvijā pārstāvji atgādināja, ka Krievijas Ārlietu ministrijai ir nosūtīta nota, kas patlaban tiek izskatīta.

Piemineklis "Dzimtenei" Intas pilsētā Komi

Kā ziņots, piemineklis "Dzimtenei" Intas pilsētā Komi Republikā atrodas represēto atdusas vietā, Intas Austrumu kapsētā. Piemineklis tika atklāts 1956.gadā, tā autors ir represētais latviešu tēlnieks Eduards Sidrabs. Piemineklī atveidotais sievietes tēls latviešu tautastērpā ilgus gadus bijis pret latviešu tautu vērsto represijas upuru piemiņas simbols.

Tas ir pirmais piemineklis, kas PSRS teritorijā ir uzcelts, lai iemūžinātu komunistiskā režīma represiju nevainīgo upuru piemiņu.

Intas piemineklis ir viens no objektiem, ar kuru tika sāktas Latvijas aktivitātes latviešu represēto piemiņas vietu apzināšanā un saglabāšanā Krievijā saskaņā ar 2008.gadā noslēgto Latvijas un Krievijas starpvalstu vienošanos par kapu statusu. Šī vienošanās paredz abu pušu kara un represiju upuru piemiņas saglabāšanu un piemiņas vietu iekārtošanu abās valstīs.

Piemineklis tika restaurēts 2012.gada augustā.

Uz augšu
Back