Sv, 28.05.2023.

Jau trešo mēnesi pēc kārtas sasniegts zemākais elektroenerģijas cenas rekords

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Ligzda elektrības stabā. Ilustratīvs foto.
Ligzda elektrības stabā. Ilustratīvs foto. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA / CHINE NOUVELLE/SIPA

Šogad jau trešo mēnesi pēc kārtas Latvijā vērojamas vēsturiski zemākās elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas, informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Aprīlī cena "Nord Pool" biržas Latvijas cenu zonā bija 23,52 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir vēl par 2% zemāka nekā martā, bet attiecībā pret februāri par 16% zemāka.

Viszemākā vidējā dienas cena šogad aprīļa mēnesī sasniegta 12.aprīlī - 4,25 EUR/MWh, kas ir vēsturiski zemākā, kāda bijusi, kopš "Nord Pool" biržas darbības sākšanas Latvijā - 2013.gadā.

Šā brīža cenas "Nord Pool"" biržā liecina - lietotājiem, kuri izvēlējušies mainīgas cenas līgumus, elektroenerģijas cena rēķinos šā gada pirmajos četros mēnešos, ir samazinājusies par aptuveni 40% salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn. Tomēr, samazinoties ūdens apjomiem Daugavā, aprīļa otrajā pusē vērojams pakāpenisks cenas pieaugums pretēji situācijai mēneša sākumā, skaIdroja SPRK.

"Lai arī dati liecina - elektroenerģijas cena aprīlī ir sasniegusi pašu zemāko cenas līmeni, un turpmāk varētu būt sagaidāms cenu pieaugums - joprojām mainīgas cenas līgumi turpina būt konkurētspējīgi attiecībā pret fiksētas cenas līgumiem. Turklāt zemās cenas vairumtirgū ir bijis stimuls elektroenerģijas tirgotājiem pārskatīt arī fiksētas cenas līgumus par labu lietotājam. Esošie apstākļi kopumā aizvien ir labvēlīgi, lai lietotājs, izdarot pārdomātu izvēli, par elektroenerģiju maksātu mazāk nekā pērn," stāsta SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis.

SPRK skaidro, ka saistībā ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem ārkārtas apstākļu dēļ pieprasījums pēc elektroenerģijas varētu samazināties, kas potenciāli sekmētu zemāku elektroenerģijas cenu līmeni nākotnē salīdzinājumā ar pērno gadu. Tāpat jāņem vērā dabasgāzes cenas lejupslīde, kas samazina izmaksas par elektroenerģijas ražošanu ar fosilo kurināmo.

Atvērta tirgus apstākļos izmaksas par elektroenerģiju ir atkarīgas no lietotāja izvēles. Lai samazinātu maksājumu par elektroenerģiju, lietotājam lietderīgi izšķirties par labu mainīgas vai fiksētas cenas līgumam - atbilstoši tam, kas vairāk atbilst patēriņa paradumiem, kā arī piemeklēt sev izdevīgāko piedāvājumu, vērtējot, kurš ir lētākais un nodrošina vēlamo apkalpošanas servisu, iesaka komisijā.

SPRK informē, ka dažādu tirgotāju piedāvājumu ērta salīdzināšana iespējama, izmantojot "energija24.lv" un "elektroenergija.lv" kalkulatorus. Pēc piedāvājumu salīdzināšanas kalkulatorā SPRK aicina pārliecināties par iegūto datu atbilstību elektroenerģijas tirgotāja tīmekļvietnē.

SPRK atgādina - mainīgas cenas līgumos cena mainās atbilstoši cenas izmaiņām biržā. Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, lietotājam ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Tomēr vienlaikus tā ir iespēja ietaupīt gadījumos, ja biržas cena samazinās vai tiek mainīti patēriņa ieradumi, piemēram, patērējot elektroenerģiju vairāk nakts stundās un brīvdienās, kad elektroenerģijas cena biržā visbiežāk ir lētāka.

Savukārt fiksētas cenas līguma gadījumā elektroenerģijas cena ir nemainīga uz noteiktu periodu. Līdz ar to tās izvēle nodrošina prognozējamas izmaksas par elektroenerģiju. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties cenu svārstību risku. Fiksēta cena pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, bet vienlaicīgi nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās, tajā skaitā nakts stundās un brīvdienās.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu