Negaisa draudu dēļ "SpaceX" starts tiek pārcelts uz 30. maiju

FOTO: ERIK S. LESSER/EPA

Trešdien ieplānotais "SpaceX" raķetes starts, kam bija paredzēts nogādāt uz Starptautisko kosmosa staciju divus ASV astronautus, pērkona negaisa draudu dēļ ir pārcelts uz 30. maiju - nākamo dienu, kad iespējams lidojuma "logs".

16 minūtes pirms iecerētā starta 27. maija plkst. 23:33 NASA to atcēla sakarā ar sliktajiem laika apstākļiem - pērkona negaisu, kas varētu radīt zibens spēriena risku.

"Diemžēl mēs šodien nepalaidīsim [nesējraķeti]," "SpaceX" startu direktors Maiks Teilors paziņoja Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) astronautiem Bobam Bēnkenam un Daglasam Hērlijam.

Bija paredzēts, ka 27. maijā Floridā no Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) Kenedija kosmosa centra startēs izmēģinājuma lidojums Demo-2 - Īlona Maska kompānijas "SpaceX" raķete ar diviem ASV astronautiem. Tas ir pirmais ASV pilotējamais kosmosa lidojums kopš 2011. gada un pirmais, kad amerikāņu astronauti dodas kosmosā ar privātas kompānijas nesējraķeti un kosmosa kuģi.

49 gadus vecais Roberts Bēnkens un 53 gadus vecais Daglass Hērlijs uz SKS gatavojas startēt  Floridā ar "SpaceX" raķeti "Falcon 9", kas nogādās orbītā kosmosa kuģi "Crew Dragon".

Abi ir pieredzējuši astronauti. Hērlijs vadīja "Atlantis" tā pēdējā lidojumā.

Tas būs pirmais ASV pilotējamais lidojums kosmosā kopš 2011.gada, kad tika izbeigta atspoļkuģu izmantošana. Kopš tā laika ASV astronauti devušies uz SKS ar Krievijas kosmosa kuģiem "Sojuz".

ASV un Krievija ir vienīgās valstis, kas līdz šim veikušas pilotējamus lidojumus uz SKS.

ASV savu astronautu nogādāšanai kosmosā un SKS izmantoja atspoļkuģu "Shuttle" programmu, taču tās lielās izmaksas - 200 miljardi ASV dolāru par 135 lidojumiem - un divi letāli negadījumi noveda pie programmas pārtraukšanas.

Pēdējais atspoļkuģis "Atlantis" nolaidās 2011. gada 21. jūlijā.

NASA uzticēja divām privātām kompānijām - aviācijas gigantam "Boeing" un uzņēmēja Īlona Maska 2002.gadā dibinātajam "SpaceX" - izstrādāt un uzbūvēt jaunus kuģus, kas aizstās atspoļkuģus.

Kopš 2011.gada NASA atvēlējusi "SpaceX" vairāk nekā trīs miljardus ASV dolāru jaunā kosmosa kuģa uzbūvēšanai.

"Crew Dragon" starts prasīja piecus gadus ilgāk nekā sākotnēji plānots, taču ar visu to "SpaceX" šajā sacensībā ir pārliecinoši apsteidzis "Boeing"

Uz augšu