Nerimstot protestiem un nekārtībām, ASV pilsētās izsludināta komandantstunda

Papildināts
LETA/AFP
Nerimstot protestiem un nekārtībām, ASV pilsētās izsludināta komandantstunda
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 16
Foto: EPA/Scanpix

ASV varasiestādes svētdien izsludinājušas komandantstundu galvaspilsētā Vašingtonā un vairākās citās lielajās pilsētās, šādi cenšoties nepieļaut, ka atkārtojas iepriekšējās dienās pieredzētā plaša mēroga vardarbība un nekārtības, veikalu masveida izlaupīšana un ēku dedzināšana, kas daudzviet notikusi līdzās protestiem pret policijas brutalitāti.

Komandantstundas ierobežojumi skar miljoniem cilvēku, bet 15 ASV štatos un galvaspilsētā Vašingtonā drošības operācijās, lai sniegtu atbalstu vietējiem likumsargiem, iesaistīti 5000 Nacionālās gvardes karavīru.

Konfrontācija policijas un protestētāju starpā, kā arī veikalu izlaupīšana pieredzēta arī svētdien, bet ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija nekārtību rīkotājus nodēvējusi par iekšzemes teroristiem.

Vietējie līderi mudinājuši pilsoņus rast konstruktīvu izpausmi savam sašutumam par pirmdien Mineapolē policijas aizturētā afroamerikāņa Džordža Floida nāvi, vienlaikus komandantstunda naktīs izsludināta tādās pilsētās kā Vašingtona, Losandželosa, Hjūstona un Mineapole, kas līdz šim bijusi nekārtību epicentrs.

Kaut arī nav ziņu, ka svētdien būtu atkārtojusies vardarbība tik plašā mērogā, kāda tā tika pieredzēta pēdējās dienās, nekārtību dalībnieki izlaupījuši veikalus vienā no Filadelfijas rajoniem.

Losandželosā Santamonikas rajonā veikali izlaupīti populārajā piekrastes tirdzniecības centrā.

Varasiestādes Losandželosā noteikušas komandantstundu svētdien no plkst.16 līdz rītausmai.

Vašingtonā līdzās prezidenta rezidencei Baltajam namam svētdienas vakarā policija lika lietā asaru gāzi, piparu gāzi un trokšņa granātas, lai izklīdinātu pūļus, kas bija sakūruši vairākus lielus ugunskurus un nodarījuši postījumus īpašumam.

Vašingtonas mērs izsludinājis komandantstundu no plkst.23 līdz plkst.6.

Tramps vardarbībā apsūdzējis kreisos ekstrēmistus un paziņojis, ka plāno grupējumu "Antifa" pasludināt par teroristu organizāciju.

"Vardarbība, uz ko ir kūdījis un ko ir īstenojis grupējums "Antifa" un citi līdzīgi grupējumi saistībā ar nekārtībām, ir iekšzemes terorisms, un pret to izturēsies atbilstoši," sacīja ģenerālprokurors Bils Bārs.

Vienu no protestu vietām Delavēras štata Vilmingtonā svētdien apmeklējis demokrātu prezidenta amata kandidāts Džo Baidens.

"Mēs šobrīd esam valsts, kas cieš sāpes, bet mēs nedrīkstam pieļaut, ka šīs sāpes mūs iznīcina," tviterī ierakstījis Baidens, publicējot fotogrāfiju, kurā redzams, kā viņš norobežotā teritorijā, kur iepriekšējā vakarā notika protesti, sarunājas ar kādu melnādano ģimeni.

"Būdams prezidents, es palīdzēšu vadīt šo sarunu, un, kas ir vēl svarīgāk, es klausīšos, tāpat kā es to darīju šodien, apmeklējot Vilmingtonā iepriekšējā vakara protestu vietu."

Jau ziņots, Mineapolē piektdien tika aizturēts policists Dereks Šovens, kurš apsūdzēts par aizturētā afroamerikāņa Džordža Floida nāvi. 

Šovens bija redzams sabiedrības sašutumu izraisījušajā video, vismaz piecas minūtes turot celi uz aizturētā Floida kakla. Protesti sākās pēc tam, kad sociālajos medijos parādījās video ar Floida aizturēšanas gaitu.

46 gadus vecais Floids pirmdien Mineapolē tikai aizturēts, policijai izmeklējot apsūdzības par viltotas banknotes izmantošanu.

Video redzams un dzirdams, kā roku dzelžos saslēgtais Floids ir nogāzts zemē un saka, ka nevar paelpot. Viens no policistiem tur celi uz Floida kakla. Notikuma vietā redzami arī citi policisti.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu