ES atvērusi robežas 15 "drošo" valstu pilsoņiem
Papildināts

Ilustratīvs attēls

FOTO: pexels.com

No 1.jūlija atvērtas Eiropas Savienības (ES) bloka ārējās robežas 15 trešo valstu pilsoņu ieceļošanai, taču tas neattiecas uz ASV, kur joprojām plosās Covid-19 epidēmija.

"Drošo valstu" sarakstā iekļauta Alžīrija, Austrālija, Gruzija, Japāna, Jaunzēlande, Kanāda, Maroka, Melnkalne, Ruanda, Serbija, Dienvidkoreja, Taizeme, Tunisija un Urugvaja.

Šajā sarakstā iekļauta arī Ķīna, taču ķīniešiem ieceļošana tiks atļauta, ja Pekina no savas puses atcels ieceļošanas ierobežojumus ES pilsoņiem, teikts paziņojumā.

Paredzēts, ka saraksts tiks pārskatīts ik pēc divām nedēļām. Lai gan tas nav juridiski saistošs, Eiropas Komisija (EK) norādījusi, ka dalībvalstis ir atbildīgas par rekomendāciju īstenošanu.

Valstu varasiestādēm "nevajadzētu izlemt atcelt ceļošanas ierobežojumus (..), pirms tas izlemts koordinētā veidā", norādīts paziņojumā.

Lielbritānija faktiski tiek uzskatīta par daļu no ES līdz pēcbreksita pārejas perioda beigām.

Sākotnējais mērķis bija atvērt ES robežas trešajām valstīm, kuru epidemioloģiskā situācija ir līdzīga vai labāka nekā ES, proti, pēdējās divās nedēļās bijuši 16 vai mazāk ar jauno koronavīrusu inficējušos personu, rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju.

Taču šis kritērijs sadūrās ar valstu nacionālajām interesēm un ģeopolitiku, un vairākas valstis nevēlējās kolektīvi aizliegt ieceļošanu no ASV, vienlaikus atļaujot iebraukt Ķīnas pilsoņiem.

Lai izkļūtu no strupceļa, Horvātija, kas pašreiz ir ES prezidējošā valsts, pirmdien ierosināja apstiprināt sarakstu pēc "klusējot dotas piekrišanas" principa.

Uz ES pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, ilgtermiņa ES iedzīvotājiem un viņu ģimenes locekļiem aizliegums neattiecas.

ASV pašreiz ir jaunā koronavīrusa smagāk skartā valsts pasaulē. Savienotajās Valstīs no jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 miruši vairāk nekā 125 000 cilvēku.

Vācija atver robežas tikai 11 valstīm ārpus ES

Vācija atvieglojusi ieceļošanu no 11 valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES), bet ne visām ES rekomendētajām.

ES dalībvalstis otrdien vienojās no 1.jūlija atvērt bloka ārējās robežas 15 trešo valstu pilsoņu ieceļošanai. Sarakstā iekļautas valstis, kuru epidemioloģiskā situācija ir līdzīga vai labāka nekā ES.

Vācijas Iekšlietu ministrija paziņoja, ka no ceturtdienas Vācijā bez ierobežojumiem varēs ieceļot cilvēki no Austrālijas, Gruzijas, Kanādas, Melnkalnes, Jaunzēlandes, Taizemes, Tunisijas un Urugvajas.

Bez ierobežojumiem ieceļot varēs arī no Japānas, Dienvidkorejas un Ķīnas pilsoņi, bet tikai tādā gadījumā, ja šīs valstis atvērs savas robežas vāciešiem.

Vācija izslēgusi četras valstis, kas iekļautas ES "drošo valstu" sarakstā, un tās ir Alžīrija, Maroka, Ruanda un Serbija.

Tikmēr Austrijas ārlietu ministrs Aleksanders Šallenbergs paziņojis, ka Austrija līdz turpmākiem paziņojumiem saglabās aizliegumu ieceļot no valstīm, kas neietilpst ES.

Viņš sacīja, ka Austrija izsludinājusi brīdinājumu par ceļošanu uz sešām valstīm Rietumbalkānos - Bosniju, Kosovu, Ziemeļmaķedoniju, Albāniju, Melnkalni un Serbiju.

Turcija aicina ES labot "kļūdu" un atvērt robežas tās pilsoņiem

Turcija trešdien aicinājusi ES izlabot "kļūdu", ko tā pieļāvusi, neiekļaujot Turciju to valstu sarakstā, kuru pilsoņiem atļauta ieceļošana blokā.

"Turcijas neesamība sarakstā raisa vilšanos. Mēs sagaidām, ka šī kļūda tiks izlabota pēc iespējas ātrāk," paziņoja Turcijas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis, piebilstot, ka lēmums būtu bijis jābalsta uz objektīviem kritērijiem.

Viņš apgalvoja, ka Turcija labi tiek galā ar jaunā koronavīrusa pandēmiju.

Turcijā inficēšanās ar jauno koronavīrusu konstatēta gandrīz 200 000 cilvēku, no kuriem 5131 ir miris no šīs vīrusa izraisītās slimības Covid-19, liecina Veselības ministrijas publiskotie dati.

Tomēr mediķi pauduši bažas, ka Turcija neievēro Pasaules Veselības organizācijas (PVO) standartus, ziņojot par inficēšanās un nāves gadījumiem.

Uz augšu