T, 28.09.2022.

Abonētās preses jaunā piegādes kārtība lasītājus neietekmēs

TVNET/LETA
Abonētās preses jaunā piegādes kārtība lasītājus neietekmēs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Laikrakstu paka. Ilustratīvs foto.
Laikrakstu paka. Ilustratīvs foto. Foto: Juan Medina / Reuters

Valdības apstiprinātā jaunā abonētās preses piegādes nodrošināšanas kārtība lasītājus neietekmēs, pauda Latvijas Preses izdevēju asociācijas (LPIA) izpilddirektors Guntars Līcis.

Viņa ieskatā, jaunā preses piegādes kārtība sniedz izdevējiem drošību, stabilitāti un prognozējamību. Jau patlaban ir zināms, ka līdz 2022.gada 1.janvārim, kad plānots ieviest jauno valsts atbalsta modeli, saglabāsies līdzšinējā kārtība.

Līcis norādīja, ka patlaban Latvijas pasts aprēķina zaudējumus un valdība kompensē šo summu, tomēr pēc 2022.gada tā nebūs.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) būs tā, kas aprēķinās vai apstiprinās iesniegto tarifu, un daļu no summas 70% apmērā kompensēs valsts, bet 30% - preses izdevēji.

"Šis modelis nodrošina stabilitāti, proti, izdevējiem nekas nemainās. Savukārt, ja mainītos un mainītos cenas uz augšu, tas sadārdzinātu produktu lasītājam, kuram arī nāktos segt šīs izmaksas," skaidroja Līcītis.

LETA jau rakstīja, ka valdība pagājušajā nedēļā apstiprināja abonētās preses piegādes nodrošināšanas kartību, kas paredz noteikt procentuālu abonēto preses izdevumu piegādes izmaksu apmēru, kas būtu jāmaksā izdevējiem, starpību piegādātājam kompensējot no valsts budžeta līdzekļiem.

Kā aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas pārstāve Dace Vizule,

ministrija starpinstitūciju saskaņošanā bija nodevusi trīs iespējamos modeļus, kādos nodrošināt abonēto drukātās preses izdevumu piegādi un pilnveidot drukāto mediju atbalstu Latvijā.

Saskaņošanas rezultātā atbalstu guva modelis, kurš paredz pilnveidot līdzšinējo abonētās preses izdevumu piegādes kārtību. Tiks noteikts pārejas periods, kura laikā izstrādāta jaunā atbalsta kārtība, saskaņā ar kuru tarifus apstiprinās SPRK, nodrošinot nepieciešamo procesa caurskatāmību. Līdz ar šī modeļa ieviešanu notiks atteikšanās no fiksētā tarifa, kas nākotnē valsts atbalsta apmēru padarīs stabilāku un vieglāk prognozējamu.

Pēc valdības sēdes kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK) žurnālistiem sacīja, ka, izstrādājot modeļus, ir izdevies mazliet kliedēt mītu, ka līdzšinējā preses piegādes sistēma ir absolūti ačgārna un finansiāli nepamatoti dārga un ka "velosipēds būtu jāizgudro no jauna".

Ministrs iepriekš uzsvēra, ka KM bija piedāvājusi trīs dažādas iespējas, kā varētu šo jautājumu risināt. Divi no piedāvātajiem variantiem paredzēja pilnīgu citas sistēmas ieviešanu, taču darbs esot pierādījis, ka jebkura no piedāvātajām versijām nenestu to finansiālo ietaupījumu, kāds, iespējams, ticis cerēts.

"Mēs nonācām pie secinājuma, ka velosipēds nav jāizgudro no jauna, bet ir krietni jāuzlabo esošā sistēma, izmantojot tās labās iestrādes, kas jau ir," sacīja Puntulis, norādot, ka garais darba cēliens sadarbībā ar Satiksmes ministriju ir noslēdzies un atliek vien vienoties par finansējumu, kas 2021.gadā varētu būt pieci miljoni eiro.

Jauno valsts atbalsta modeli abonētās drukātās preses piegādei plānots izstrādāt un ieviest no 2022.gada 1.janvāra, pirms tam saskaņojot to ar Eiropas Komisiju.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu