Izdos māksliniekam Gustavam Klucim veltītu pastmarku bloku

Valentīna Kulagina un Gustavs Klucis

FOTO: Gustavs Klucis/LNMM

VAS "Latvijas pasts" izdod jaunu pastmarku bloku, kas veltīts pasaulslavenajam latviešu māksliniekam Gustavam Klucim (1895-1938), informē "Latvijas pasta" pārstāve Vineta Danielsone.

Atzīmējot mākslinieka 125. jubilejas gadu, "Latvijas pasts" sērijā "Izcilie latviešu mākslinieki" izdod Klucim veltītu divu pastmarku bloku 20 000 eksemplāru tirāžā un īpašu aploksni 1000 eksemplāros. Katras pastmarkas nominālvērtība ir viens eiro, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā.

Mākslinieces Lilijas Dineres veidoto filatēlijas izdevumu vizuālajā noformējumā izmantotas Kluča darbu "Konstrukcija" (1919-1920) un "Konstrukcija" (1920-1921) reprodukcijas no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) krājuma, kā arī mākslinieka fotoportreti no Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkas.

Divu pastmarku bloka pirmās dienas zīmogošana paredzēta piektdien LNMM Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1, no plkst.10 līdz 17. Turpat plkst.12 plānots arī pastmarku bloka prezentācijas pasākums ar "Latvijas pasta" un LNMM pārstāvju, kā arī mākslinieces Dineres piedalīšanos.

Klucis ir viens no vislabāk zināmākajiem latviešu izcelsmes māksliniekiem pasaulē. Sākumā darbojies glezniecībā, bet 1918. gadā pievērsies fotomontāžai, darinājis plakātus, projektējis aģitācijas dizaina objektus, kā arī monumentālos Padomju Krievijas valsts svētku noformējumus. Viņa radošais mūžs aizritēja Maskavā, kur mākslinieks iemantoja slavu kā izcils krievu avangarda mākslas pārstāvis. Pēc Kluča traģiskās nāves Staļina Lielā terora laikā viņa vārds tika burtiski izdzēsts no mākslas vēstures, un pagāja vairākas desmitgades, līdz mākslinieka darbi atgriezās izstāžu zālēs.

Gustavs Klucis. Dizains pastkartei „Peldēšana”. No pastkaršu sērijas „Fiziskā kultūra un sports”, veltītas Vissavienības spartakiādei Maskavā. 1928. Papīrs, krāsainu papīru aplikācija, fotomontāža, guaša. LNMM kolekcija

FOTO: Normunds Brasliņš

Klucis ir vienīgais Latvijas mākslinieks, kura darbus pasaules vadošie modernās mākslas muzeji eksponē līdzās viņa skolotājam Kazimiram Maļēvičam (1879-1935) un citiem 20. gadsimta avangarda mākslas dižgariem. Pasaulē lielākā un nozīmīgākā mākslinieka darbu kolekcija glabājas LNMM.

Pastmarku bloku un aploksni "Gustavs Klucis - 125" sākotnēji varēs iegādāties Rīgas 10. pasta nodaļā Elizabetes ielā 14/43, Rīgas 50. pasta nodaļā tirdzniecības centrā Origo, Stacijas laukumā 2, pasta centrā "Sakta" Brīvības bulvārī 32, Rīgā, kā arī "Latvijas pasta e-veikalā.

Pastmarku sērija Izcilie latviešu mākslinieki tiek izdota kopš 2016. gada - šajā laikā emitēti četri dažādiem latviešu māksliniekiem veltīti pastmarku bloki: Janim Rozentālam (2016), Jānim Tīdemanim (2017), Ansim Cīrulim (2018) un Johanam Valteram (2019).

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 21. augustā.

Uz augšu