Pakāpeniski sāks apmaksāt speciālo uzturu pieaugušajiem pacientiem

FOTO: Reuters/ScanPix

No valsts budžeta līdzekļiem pakāpeniski sāks apmaksāt enterālās un parenterālās barošanas maisījumu pieaugušiem pacientiem, apstiprinot grozījumus Ministru kabineta noteikumos, otrdien lēma valdība.

Kā informēja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders, valdībā tika grozīti Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību.

Šneiders skaidroja, ka patlaban valsts apmaksā gan enterālo - barības vielu ievadīšana tieši kuņģī vai zarnu traktā, gan parenterālo - barības vielas ievadīšana vēnā - , barošanu, pacientam uzturoties stacionārā, kā arī šie speciālie maisījumi tiek nodrošināti bērniem līdz 18 gadu vecumam, ja viņi atrodas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē.

Līdz šim sadarbībā ar nozares speciālistiem ir izstrādātas indikācijas, kuru gadījumā parenterāli un enterāli ievadāmie barošanas maisījumi pacientam ir nodrošināmi, lai valstī princips būtu vienāds. VM pārstāvis piebilda, ka noteikumu projekts paredz tikai tādu maisījumu nodrošināšanu, kas ievadāmi parenterāli jeb apejot zarnu traktu vai enterāli caur zondi vai mākslīgi izveidotu atveri.

Kārtība paredz, ka Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, kurā strādā enterālās un parenterālās barošanas speciālistu komanda, būs koordinējošā ārstniecības iestāde, kas izvērtēs pieaugušo pacientu atbilstību indikācijām valsts apmaksātu barošanas maisījumu saņemšanai.

Nepieciešamības gadījumā valsts apmaksās arī enterālo un parenterālo barošanu mājas aprūpē. Tas nozīmē, ka ārsta palīgs vai māsa dosies pie pacienta uz mājām, lai palīdzētu šo procesu nodrošināt.

Tāpat īpašās pārtikas nodrošināšana tiek turpināta personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu un ir BKUS Paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē, kā arī cistiskās fibrozes pacientiem un bērniem smagas olbaltumvielas nepanesības vai izteiktas malabsorbcijas sindromu gadījumā.

Uz augšu