Drons mammas lomā: Izraēlas armija glābj grifa mazuli

FOTO: Ekrānuzņēmums

Baltgalvas grifu pāris, kuru ligzdu novēroja Izraēlas ornitologi, pavasarī sagaidīja ģimenes pieaugumu. Šķita, ka viss ir vislabākajā kārtībā - vecāki rūpējās par pēcnācēju, jaunais putns savukārt dūšīgi ēda un izskatījās vesels. Taču tad notika nelaime - mātīte gāja bojā, un radās bažas, ka grifa jaunulis varētu neizdzīvot.
 

Baltgalvas grifs ir ļoti apdraudēta suga, tādēļ Izraēlas ornitologi reģistrē katru putnu un uzstāda kameras ligzdu tuvumā. Arī šī ligzda, kuru apdzīvoja ar K70 apzīmētā mātīte un tēviņs T99, bija ornitologu uzmanības lokā.

Sākumā viss bija lieliski - vecāki labi tika galā ar saviem pienākumiem atvases barošanā, lauvas tiesu no kuras uzņēmās māte. Diemžēl marta sākumā mātīte gāja bojā, ieskrienot augstsprieguma vados. Šai brīdi kļuva skaidrs, ka jaunā putna dzīvība ir briesmās - tas varēja nokrist no klints, tēviņš varēja pārtraukt to barot vai vienkārši izgrūst no ligzdas.

Sākotnējais glābšanas plāns paredzēja mazuļa nocelšanu no klints un turēšanu nebrīvē, taču šie putni slikti panes dzīvi ieslodzījumā. Tad kādam iešāvās prātā ideja izmantot jaunāko tehnoloģiju iespējas un barot putnu ar drona palīdzību.

Ornitologi sazinājās ar Izraēlas armiju, kas izrādījās pretimnākoša. Treniņa nolūkos tika radīts klints makets, un drona operatori vairākas dienas vingrinājās barības piegādē, līdz bija pārliecināti, ka spēs veikt šo uzdevumu arī reālajā dzīvē.  Pastāvēja bažas, ka tēviņš varētu uzbrukt dronam vai pats apēst piegādāto barību, taču viss notika pēc optimistiskākā scenārija - "mamma-drons" reizi divās vai trijās dienās nometa uz klints sliekšņa maltīti, jaunulis to notiesāja, savukārt tēviņš apbrīnojami viegli sadzīvoja ar šī svešķermeņa vizītēm.

Izraēlas ornitologu publicētajā video drons saskatāms vien kā izplūdis plankums, jo tāda bija armijas prasība attiecībā uz militāro tehnoloģiju izmantošanu.

Jaunuļa barošana ilga 136 dienas, līdz 27. jūlijā tas beidzot bija gatavs pacelties spārnos un atstāt dzimto klinti.

Uz augšu
Back