Pk, 30.09.2022.

EDSO aicina Baltkrieviju pārtraukt cilvēktiesību pārkāpumus

TVNET/LETA/DPA
EDSO aicina Baltkrieviju pārtraukt cilvēktiesību pārkāpumus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: AP/Scanpix

Cilvēktiesību pārkāpumu pārtraukšana Baltkrievijā ir atslēga krīzes atrisināšanai, piektdien paziņojis Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) priekšsēdētājs, Albānijas premjerministrs Edi Rama.

Uzrunājot  EDSO dalībvalstu diplomātus, Rama aicināja Baltkrieviju pieņemt EDSO piedāvājumu neitrālā gaisotnē atbalstīt dialogu starp valdību un opozīciju, nejaucoties valsts iekšējās lietās.

Tomēr Rama norādīja, ka pašreiz situācija valstī izskatās nelāgi. Viņš uzsvēra, ka ievērojami jāuzlabo cilvēktiesību situācija Baltkrievijā un tas jādara tūlīt un tagad, nevis kaut kad nākotnē.

EDSO ir atkārtoti paudusi bažas par to, kā norisinājušās 9.augustā notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, un par neproporcionālo spēka lietošanu pret protestētājiem.

EDSO kopš 1995.gada nevienas Baltkrievijā notikušās vēlēšanas nav atzinusi par brīvām un godīgām. Uz šā gada prezidenta vēlēšanām EDSO savus novērotājus nesūtīja, jo Baltkrievija nebija laikus nosūtījusi uzaicinājumu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko, kurš ir pie varas kopš 1994. gada,  ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1% balsu. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas Rietumvalstis.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu