Ekspedīcija uz krātera dibenu
Čuviļins un viņa komanda ir retie zinātnieki, kuri nolaidušies krāterī, lai izpētītu, kā tie veidojušies un no kurienes nāk metāna gāze. Nokāpt krāterī var, izmantojot alpīnistu ekipējumu, turklāt nedrīkst vilcināties - apmēram divu gadu laikā pēc izveidošanās krāteris pārtop par ezeru.
"Galvenā problēma slēpjas tajā, cik neticami ātri krāteri izveidojas un cik īss ir to mūžs, pirms tie kļūst par ezeriem," uzsver Čuviļins.
"Atrast krāteri nomaļā Arktikas vietā - zinātniekiem tas nozīmē, ka uzsmaidījusi veiksme."
Zinātnieki 2017.gadā no Erkutas krātera savāca zemes un ledus paraugus. Jūnijā publicētajā pētījumā bija aprakstīts, kā mūžīgā sasaluma augšējos slāņos uzkrājas gāzes, visvairāk - tieši metāns. Gāzu uzkrāšanās rada tik spēcīgu spiedienu, ka sasalušās zemes virsējie slāņi var uzsprāgt, veidojot krāteri.
"Vēlamies uzsvērt, ka krāteru problēmas pētniecība vēl ir ļoti agrā stadijā. Katrs jauns krāteris noved pie jauniem pētījumiem un atklājumiem," skaidro Čuviļins.
Zinātnieki uzskata, ka Erkutas krāteris izveidojies izžuvušā ezerā. Gadu gaitā uzkrājās spiediens, kas kulminēja ar eksploziju - ledus vulkānu.
"Kriovulkānisms, kā to dēvē zinātnieki, ir ļoti maz pētīts un aprakstīts kriosfēras process - eksplozija, kurā tiek izgrūsti akmeņi, ledus un gāzes, atstājot zemē krāteri," stāsta zinātnieks, piebilstot, ka šis fenomens potenciāli padara Arktikas reģionus nedrošus cilvēku aktivitātēm.
"Šīs metāna emisijas arī veicina augošo siltumnīcas gāzu koncentrāciju atmosfērā, un klimata pārmaiņas pašas par sevi varētu būt iemesls, kāpēc aktivizējas kriovulkānisms," uzsver Čuviļins. "Taču tas vēl ir jāpēta."