Maksātnespējīgā “Dzintara” aktīvus par 5,5 miljoniem pērk Oļegs Osinovskis

Maksātnespējīgā “Dzintara” aktīvus par 5,5 miljoniem pērk Oļegs Osinovskis
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 18
Kosmētikas ražotāja "Dzintars" logo.
Kosmētikas ražotāja "Dzintars" logo. Foto: Zane Bitere/LETA

Bankrotējušās kosmētikas un parfimērijas leģendas “Dzintars” aktīvus pērk igauņu miljonārs Oļegs Osinovskis. Mums zināms, ka pirkuma summa ir vairāk nekā pieci miljoni, vēsta TV3.   

Osinovskim Latvijā nav laba slava, viņu tiesā par kukuļdošanu "Latvijas dzelzceļa" šefam. Tomēr maksātnespējas administrators apgalvo, ka “Dzintara” darījuma naudas izcelsme rūpīgi pārbaudīta. 

Osinovskis labi orientējas dzelzceļa vagonos un maz ticams, ka turpmāk ražos kosmētiku ar “Dzintara” vārdu. To liegtu arī likums, jo vismaz pagaidām  intelektuālais īpašums - preču zīmes pieder iepriekšējam “Dzintara”  īpašniekam Iļjam Gerčikovam. 

1849.gadā dibināto Heinriha Ādolfa Brigera ziepju un parfimērijas fabriku, ko vēlāk pārdēvēja par parfimērijas un kosmētikas ražošanas apvienību “Dzintars”, vairāk nekā 40 gadus ar mainīgām sekmēm vadījis Iļja Gerčikovs. Savulaik, lai glābtu savu uzņēmumu no finanšu nedienām, Gerčikovs pārdeva savu villu Jūrmalā un ieguldīja “Dzintarā”  nepilnus 4 miljonus.

Pēdējā finanšu krīze “Dzintaram” tomēr kļuva liktenīga. Tas uzkrāja vairāku  miljonu parādsaistības pret valsti un, negūstot VID akceptu tiesiskās aizsardzības plānā, pērn rudenī kosmētikas leģendai tiesa pasludināja maksātnespēju. 

S. Garanča, VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore: - Jau no 2016.gada "Dzintars" bija tiesiskās aizsardzības procesā. TAP sākās, kad parāds "Dzintaram" bija 3 miljoni. Un šī garā procesa laikā, kas ir nepieņemama situācija, šis parāds pieauga trīs reizes lielāks. 

Kopš pagājušā rudens padziļinātu interesi par “Dzintaru” izrādījuši 14 investori

Viņu vidū bija finansisti, bankas, farmācijas lielfirmas,  kosmētikas ražotāji. Par “Dzintaru” interesējās  Oļegs Osinovskis no “Skinest group”, kura interešu sfērā ir arī nekustamais īpašums.

Nekā personīga zināms, ka par  “Dzintara” aktīvu iegādi vēl bez Osinovska  interesi izrādīja Kārlis Cerbulis, Roberts Idelsons,  ekspolitiķa Andra  Šķēles meita Madara Šķēle, Andrejs Leibovičs, Jorens Raitums, Aigars Kesenfelds, Uldis Iltners no “Madara Cosmetics”, kā arī Rietumu banka. Maksātnespējas administrators Jānis Ozoliņš ar viņiem veicis padziļinātas pārrunas.

I. Gerčikovs, bijušais AS “Dzintars” prezidents un līdzīpašnieks: - Visus, kurus jūs nosaucāt, var uzskatīt par interesentiem. Viņi nekad nav bijuši potenciālie pircēji. Es varu no ielas savākt vēl 100 cilvēkus, ar viņiem parunāt Ozoliņa vietā un pateikt, ka viņi visi ir pircēji. Bet tā nav taisnība. Viņi tikai interesējās, iegāja un izgāja. 

Mums bija viens reāls pircējs 2019.gadā, kurš gribēja mūsu ražotnes un īpašumus par 9 miljoniem, mums vajadzēja parakstīt līgumu, bet VID mums slēdza kontus. Man jāatzīst, ka manā apkārtnē bija tā saucamā “žurka” un viņas sniegtās informācijas noplūdes dēļ bija šāda VID reakcija. Un darījums nenotika. 

- Jūs neesat gatavs atklāt tā laika pircēja vārdu?

I. Gerčikovs: - Bez komentāriem. 

Pirmā izsole notika martā

 Iespaidīgās “Dzintara” ēkas Mālu ielā un ražotnes sākumcena bija nepilni 7 miljoni. Taču izsole  beidzās bez rezultāta. 

Administrators apgalvo, ka otro izsoli nav rīkojis, jo pastāvējis risks, ka aktīvus var iegādāties par samazinātu iespējamo cenu. Tāpēc trim pretendentiem dota iespēja iesniegt savu cenu piedāvājumu, atverot kontu bankā un iemaksājot tajā savu pirkuma summu. 

Mums zināms, ka visaugstāko cenu 5 500 000 eiro ”Swedbank” augustā iemaksājusi Daugavpils firma “Ritrem”. Mikrouzņēmums ar niecīgu pamatkapitālu pērn nav veicis ne iedzīvotāju ienākuma nodokļa, ne arī Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu maksājumus. “Ritrem” vienīgais īpašnieks ir “Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca”, un savukārt tā patiesais labuma guvējs ir Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis. 

Osinovskim Latvijā ir slikta slava, jo tiesā joprojām atrodas krimināllieta, kurā uz apsūdzēto sola par kukuļošanu sēdies bijušais "Latvijas dzelzceļa" šefs Uģis Magonis un Osinovskis par pusmiljona maksāšanu saistībā ar vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Osinovskim piederoša uzņēmuma.

I. Gerčikovs, bijušais AS “Dzintars” prezidents un līdzīpašnieks: - Es nepazīstu (Osinovski), nezinu viņa nodomus. Mēs ar viņu nekad neesam tikušies vai runājuši. Es sev esmu (tādu biznesa modeli) definējis kā kaut ko aizliegtu. Tas nav iespējams, līst citā sfērā.. Varbūt tā notiek tikai uzņēmējdarbībās, kur pilnībā vienalga -  šodien šujam zeķes, rīt ražojam kosmētiku. Kvalitāte tādām precēm parasti ir zināma.. Manai biznesa pieejai nekas tāds nav iedomājams!

Man tas viss šķiet savādi, ka pērk “Dzintaru” tāda rūpnīca, pērk tik senu zīmolu, kādam taču no valsts pārstāvjiem vajadzēja rūpēties, lai "Dzintars" nonāktu labās rokās. 

Bet kam tiks zīmols? "Dzintara" vārds  kopš 1849. gada nekad nav ticis aptraipīts. Kāpēc nevienam tas nerūp?

Administrators ar “Ritrem” darījumu 31.augustā jau parakstījis

 Un iebildumus pret šo darījumu nav cēlis ne VID, ne Attīstības finanšu institūcija “Altum”. Arī Swedbank saka, ka tā pārbaudījusi naudas izcelsmi, un tā labi pazīstot pārdevēju, proti, administratoru.

J. Ozoliņš, maksātnespējas administrators: - Tas (“Ritrem”), pirmkārt, piedāvāja augstāko cenu un izpildīja visus nosacījumus, kurus mēs lūdzām izdarīt. 

- Un kā ar nosacījumu turpināt ražošanu tajā pašā sfērā? 

J. Ozoliņš: - Mēs jau sākotnēji pieņēmām, administrators pieņēma lēmumu, ka “Dzintars” darbību neturpinās. Tas nav iespējams!

“Ritrem” īpašumā nonākusi ne vien “Dzintara” kustamā un nekustamā manta, bet arī tiesības uz “Dzintara” intelektuālo īpašumu - preču zīmēm. 

Tās Iļja Gerčikovs reģistrējis uz sava vārda, un par to patlaban notiek tiesvedība. Taču iespējams, ka Osinovski nemaz neinteresē kosmētikas ražošanas turpināšana, jo jau šonedēļ administrators pārdošanā izlika “Dzintara” nepabeigtos ražojumus un pasūtījumus, tai skaitā izejvielas, par ko var pārliecināties “Latvijas Vēstneša” publikācijā. 

Gerčikovs, kurš savulaik saņēmis ANO intelektuālā īpašuma organizācijas zelta medaļu par izgudrojumu, apgalvo, ka preču zīmes ar nosaukumu “Dzintars” var izmantot tikai viņš. 

I. Gerčikovs: - Tās ir priekšrocības.  Ko viņš (Osinovskis) ar tām darīs, man grūti teikt. Jebkurā gadījumā man tas netraucēs. Tā ka vēlos pateikt visiem, ka “Dzintars” tādā izskatā, kādā to bijāt raduši redzēt, tiks izdots arī turpmāk. 

Osinovskis nekādas detaļas par “Dzintara” iegādi nevēlējās sniegt. 

O. Osinovskis, uzņēmējs: - Kamēr darījums vēl nav noslēdzies, par to runāt nebūtu  pareizi.  

Tas pats  “Dzintara” administrators Jānis Ozoliņš iecelts arī maksātnespējīgā uzņēmumā “VRC Zasulauks”. Daļēji valstij piederošā firma kopā ar Osinovska kompāniju bija iesaistīta vairāk nekā 20 miljonu vērtā dīzeļvagonu atjaunošanas projektā. Ozoliņš noliedz, ka, pārdodot “Dzintaru” Osinovskim, viņam  tādējādi būtu radies interešu konflikts

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu