S, 13.08.2022.

Jūras krastā atrodami pārsteidzoši veci dabā nesadalījušies atkritumi

TVNET/LETA
Jūras krastā atrodami pārsteidzoši veci dabā nesadalījušies atkritumi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Jūrmala.
Jūrmala. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Trešajā Latvijas "atkritumu zīmolu auditā" pludmales posmā no Vecāķiem līdz Kalngales stacijai atrastas 540 vienības atkritumu, informēja "atkritumu zīmolu audita" organizētāja - biedrības "Zero Waste Latvija" valdes locekle Mairita Lūse.

Viņa stāstīja, ka auditam izvēlētajā Vecāķu pludmalē atkritumu situāciju bija ietekmējusi nesenā vētra. Ūdens līnijai tuvāk esošie atkritumi bija ieskaloti jūrā, bet no jauna parādījušies atkritumi, kas ilgu laiku atradās ūdenī un smiltīs. Vispopulārākās atrasto atkritumu kategorijas ir nelieli, nenosakāmas izcelsmes plastmasas izstrādājumi, PET pudeles un dzērienu iepakojums.

"Visstilīgākais" atkritums, ko atrada Vecāķu pludmalē, bija neizbalējis "Fregata" šokolādes papīrītis, kas jūras smiltīs pavadījis 16-17 gadus. "Tas lieliski parāda, cik noturīgi dabā ir mūsu atkritumi," skaidroja "Zero Waste Latvija" biedre un akcijas brīvprātīgā Anna Doškina.

Liels bija arī to atkritumu īpatsvars, kurus jau pēc pāris gadiem varēs nodot depozītsistēmā, - plastmasas PET pudeles, dzērienu skārdenes un stikla pudeles, viņa sacīja. Neskatoties uz iespējamo vētras ietekmi uz audita rezultātiem, atrasto atkritumu vidū bija desmitiem zīmolu. Tāpat kā 2019.gadā, tā arī šogad "Cēsu alus" joprojām ir līderis pludmalē atrasto atkritumu zīmolu vidū, kam seko "Coca-Cola".

Kā katru gadu, arī šogad pludmales kāpās tika atrasts liels daudzums mitro salvešu un cigarešu izsmēķu. Tas saistīts ar sabiedrības informētības trūkumu, ka salvetes un izsmēķi satur plastmasas polimērus, videi kaitīgas vielas un dabā nesadalās, skaidroja Lūse.

"Pludmalē atrastie atkritumi liecina par vajadzību pārdomāt ražošanā izmantoto materiālu nepieciešamību un nekavējoties ieviest depozīta sistēmu," pauda Lūse.

Biedrība aicina ražotājus apdomāt iepakojumu izvēli un produktu izplatīšanas modeļus, meklēt iespējas piedāvāt produkciju atkārtoti izmantojamos iepakojumos un aizstāt nepārstrādājamos iepakojumus ar pārstrādājamiem. Pludmales apmeklētājus aicina ne tikai neatstāt atkritumus dabā, bet arī iegādāties produktus bez iepakojuma vai pārstrādājamā iepakojumā.

Pērn biedrības rīkotajā auditā dalībnieki Daugavgrīvas pludmalē konstatēja, ka 11% no visiem atkritumiem bijuši tieši plastmasas maisiņi. Brīvprātīgos pārsteidza arī lielais vates kociņu skaits - to salasītais daudzums stundas laikā bija ap 600 vienību.

"Break Free From Plastic" zīmolu audits, kas šogad notika 20.septembrī, ir pilsoņu zinātnes iniciatīva. Tās dalībnieki reģistrē zīmolus, kuru nosaukumi ir atrasti audita laikā. Iniciatīvas mērķis ir noteikt tos zīmolus, kuru iepakojums nokļūst dabā visbiežāk.

"Zero Waste Latvija" ir kustība, kas apvieno bezatkritumu dzīvesveida entuziastus, lai dzīve bez lieku atkritumu radīšanas Latvijā kļūtu par normu, kā arī 2018.gadā dibināta nevalstiskā organizācija, kas atbalsta un popularizē bezatkritumu dzīvesveida un aprites ekonomikas principus un cenšas mazināt Latvijas sabiedrības radītā piesārņojuma ietekmi uz vidi.

Tēmas

Lasītākais šobrīd

Uz augšu