Rinkēvičs ticies ar Baltkrievijas opozīcijas pārstāvjiem

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalās preses konferencē, kurā informē par aktualitātēm Baltijas valstu sadarbībā.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) šodien tikās ar Baltkrievijas opozīcijas pārstāvjiem - pie prezidenta vēlēšanām nepielaisto kandidātu Valēriju Cepkalo un viņa kundzi un sabiedroto apvienotajā vēlēšanu štābā Veroniku Cepkalo.

Sarunā Rinkēvičs apliecināja Latvijas nostāju, ka demokrātiskajā pasaulē neviens nešaubās, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā 9.augustā nebija ne brīvas, ne godīgas.

Tāpat 23.septembrī inaugurācijas ceremonija neleģitimizē Aleksandru Lukašenko ieņemt prezidenta amatu sesto termiņu, uzsvēra ministrs.

Ārlietu ministrs akcentēja, ka Latvija ir ieinteresēta Baltkrievijas situācijas normalizēšanā, kam jānorisinās demokrātiskā ceļā. Tāpat Rinkēvičs izteica gandarījumu, ka opozīcijas pārstāvjiem ir bijusi iespēja apmeklēt Latviju. Viņa ieskatā šādas iespējas jāizmanto, lai skaidrotu situāciju par norisēm Baltkrievijā ārpus tās robežām, tai skaitā - Latvijā.

Cepkalo izteica pateicību Latvijai par tās pausto nostāju, norādot, ka tieši tuvāko kaimiņvalstu atbalsts ir ļoti nozīmīgs un viņš to ļoti augsti vērtē. Viņš sniedza ieskatu par savu līdzšinējo pilsonisko un politisko darbību, kā arī redzējumu par situācijas risinājumu.

Notika viedokļu apmaiņa par iespējamo notikumu attīstību, un puses bija vienisprātis, ka starptautiskās sabiedrības atbalsts Baltkrievijas tautai ir būtisks. Ārlietu ministrs un Cepkalo un viņa kundze pauda cerību, ka Baltkrievijā būs iespēja organizēt jaunas prezidenta vēlēšanas starptautisko novērotāju klātbūtnē.

LETA jau vēstīja, ka Baltkrievijā kopš prezidenta vēlēšanām 9.augustā notiek plaši protesti pret Lukašenko režīmu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Lukašenko vēlēšanās ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - tikai 10,1% balsu. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība (ES) un citas Rietumvalstis, un Baltkrievijai draud ASV un ES sankcijas par vēlēšanu rezultātu viltošanu un protestētāju apspiešanu.

ANO cilvēktiesību izmeklētāja Anaisa Marina pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Baltkrievijā kopš vēlēšanām agresīvi aizturēti vairāk nekā 10 000 cilvēku un saņemtas vairāk nekā 500 sūdzības par spīdzināšanu un tūkstošiem cilvēku tikuši mežonīgi piekauti.

Uz augšu
Back