Sv, 14.08.2022.

SVF šogad Latvijai prognozē straujāko ekonomikas lejupslīdi Baltijas valstīs

TVNET/LETA
SVF šogad Latvijai prognozē straujāko ekonomikas lejupslīdi Baltijas valstīs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Nauda
Nauda Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijā šogad gaidāma straujākā ekonomikas lejupslīde no Baltijas valstīm, savukārt nākamgad straujākā izaugsme, liecina Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) otrdien publiskotās pasaules ekonomikas rudens prognozes.

Jaunākajā pārskatā par pasaules ekonomikas perspektīvām ("World Economic Outlook") SVF prognozē, ka Latvijas ekonomikā šogad būs kritums par 6%, kas ir mazāk nekā 8,6%, kā tika lēsts iepriekšējās prognozēs aprīlī. Savukārt nākamajā gadā SVF prognozē Latvijas iekšzemes kopprodukta IKP pieaugumu 5,2% apmērā, kas ir mazāk nekā 8,3% kāpums, kas tika prognozēts pirms pusgada.

SVF lēš, ka šogad Latvijā patēriņa cenas pieaugs par 0,6%, bet nākamgad inflācija būs 1,8% apmērā.

Pēc SVF aprēķiniem, bezdarbs šā gada beigās Latvijā sasniegs 9%, bet nākamgad samazināsies līdz 8%.

Tāpat SVF prognozē, ka maksājumu bilances kārtējo maksājumu kontā šogad Latvijā būs pārpalikums 2% apmērā no IKP, bet nākamgad tiek prognozēts deficīts 0,8% no IKP.

No Baltijas valstīm otru straujāko IKP samazinājumu šogad SVF sagaida Igaunijā, kur kritums prognozēts 5,2% apmērā, kamēr nākamgad Igaunijas ekonomikā SVF sagaida 4,5% izaugsmi. Aprīlī SVF lēsa, ka Igaunijā šogad IKP saruks par 7,5%.

Inflācija Igaunijā šogad prognozēta 0,2% apmērā, bet nākamgad tā tiek lēsta 1,8% apmērā.

Savukārt Igaunijas kārtējo maksājumu kontā šogad tiek prognozēts pārpalikums 4% apmērā no IKP, kas nākamgad varētu sarukt līdz 2%. SVF Igaunijā sagaida bezdarba līmeņa kāpumu šā gada beigās līdz 7,8% un lēš, ka nākamgad tas samazināsies līdz 6,1%.

Lietuvā SVF šogad prognozē ekonomikas kritumu 1,8% apmērā, bet nākamgad paredzēta 4,1% izaugsme. Aprīlī SVF prognozēja ekonomikas kritumu šogad 8,1% apmērā.

Inflāciju SVF Lietuvā šogad un nākamgad sagaida attiecīgi 1,3% un 1,7% apmērā.

Lietuvas kārtējo maksājumu kontā šogad tiek prognozēts pārpalikums 7,2% apmērā no IKP, bet nākamgad pārpalikums tiek lēsts 4,5% apmērā no IKP.

Savukārt bezdarbs Lietuvā, pēc SVF aplēsēm, gada beigās sasniegs 8,2%, bet nākamgad kritīsies līdz 7,5%.

Eirozonā kopumā SVF prognozē 8,3% IKP kritumu šogad, bet nākamgad tiek lēsta ekonomikas izaugsme 5,2% apmērā.

Inflāciju 19 valstu veidotajā vienotās valūtas zonā SVF šogad un nākamgad sagaida attiecīgi 0,4% un 0,9% apmērā. Kārtējo maksājumu kontā šogad prognozēts pārpalikums 1,9% apmērā no IKP un 2,4% pārpalikums nākamgad. Savukārt bezdarbs eirozonā šogad prognozēts 8,9%, bet nākamgad kritīsies līdz 9,1%, teikts SVF pavasara prognozēs.

Eiropas lielākajā ekonomikā - Vācijā - IKP kritums šogad prognozēts 6% apmērā, bet nākamgad prognozēta izaugsme 4,2% apmērā.

SVF prognozē, ka Lielbritānijā šogad IKP saruks par 9,8%, bet nākamgad pieaugs par 5,9%.

ASV ekonomikā lejupslīdi SVF prognozē šogad 4,3% apmērā, bet nākamgad tiek lēsta 3,1% izaugsme, savukārt Japānas IKP kritums šogad būšot 5,3%, bet nākamgad gaidāms IKP palielinājums 2,3% apmērā.

Ķīnā šogad tiek prognozēta ekonomikas izaugsme par 1,9%, bet nākamgad - par 8,2%, savukārt Indijā šogad tiek gaidīts IKP kritums par 10,3%, bet nākamgad -pieaugums 8,8% apmērā.

Krievijā SVF šogad prognozē IKP kritumu par 4,1%, bet nākamgad tiek gaidīta 2,8% ekonomikas izaugsme.

Pasaules ekonomikai SVF šogad paredz 4.4% lejupslīdi, bet nākamgad prognozēta izaugsme 5,2% apmērā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu