Forumā "5G Techritory" diskutēs par valsts lomu 5G ieviešanā

FOTO: Publicitātes foto

Baltijas jūras reģiona ekosistēmas forumā “5G Techritory”, kas 11. - 12. novembrī notiks Rīgā, tiks diskutēts par valsts lomu 5G ieviešanā, jaunā mobilā tīkla pienesumu valsts ekonomikai un risinājumiem dzīves uzlabošanai pilsētvidē.

Foruma "5G Techritory" mērķis ir veicināt Baltijas jūras reģiona valstu valdību, mobilo tīklu operatoru, 5G produktu attīstītāju un pētniecības institūtu ciešāku sadarbību tālākai reģiona izaugsmei tehnoloģiju jomā. Pasākums notiks virtuāli, un tā tiešraides būs skatāmas vietnē www.5Gtechritory.com, kā arī portālā TVNET.

Rīkojot starptautiska mēroga forumu, kurā vienkopus pulcēsies augsta līmeņa tehnoloģiju un telekomunikāciju eksperti no visas pasaules, Latvija demonstrē gatavību kļūt par aktīvu spēlētāju informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izstrādes un ieviešanas procesā. Nākotnē valstu digitalizācijas ātrums un inovatīvu biznesa modeļu ieviešana noteiks ekonomiskās izaugsmes tempu un iedzīvotāju labklājības līmeni, tāpēc jau šobrīd ir nepieciešama stratēģiska un koordinēta rīcība starp reģiona valstīm.

Eiropā ir bāzēti vairāki lieli inovatīvo tehnoloģiju uzņēmumi, tomēr 5G produktu attīstīšana Āzijā un Ziemeļamerikā notiek straujāk, lai iespējami ātrāk liktu lietā jaunā mobilā tīkla sniegtās priekšrocības. Diskusijā Eiropas Komisijas Komunikācijas tīklu, satura un tehnoloģiju ģenerāldirektorāta ģenerāldirektors Roberto Viola, Somijas transporta un komunikāciju ministrs Timo Haraka, Latvijas vides un reģionālās attīstības (VARAM) ministrs Juris Pūce apspriedīs, kā paātrināt 5G attīstību Eiropā.

“Baltijas jūras reģions jau vairākkārt ir pierādījis, ka spēj būt digitalizācijas izaugsmes paraugs Eiropas Savienībā, taču ar piektās paaudzes jeb 5G mobilo sakaru tīklu varam īstenot vēl ambiciozākus mērķus.

Vienojoties par kopīgu rīcību, mums ir iespēja kļūt par vadošo reģionu jaunāko digitālo tehnoloģiju ieviešanā, kas stiprinātu visa reģiona attīstību. Digitalizācija ir nākotnes sabiedrības un biznesa panākumu atslēga, kas ļaus pilnveidot veselības, vides, reģionālās attīstības, uzņēmējdarbības u.c. jomas. Sadarbība starp Baltijas jūras valstu reģiona telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmumiem, zinātnes centriem un uzņēmumiem 5G ieviešanā var sniegt neatsveramu atbalstu visa reģiona konkurētspējai,” saka VARAM ministrs Juris Pūce.

Tāpat notiks diskusijas par Eiropas Digitālo centru izveidi un lomu digitālo risinājumu ieviešanā, ES finansējumu pētniecībai un inovācijai pēc “Horizon 2020” noslēguma, 5G pienesumu sabiedrībām, kā arī apskatīs Vācijas kā vadošās ES valsts stratēģiju 5G ieviešanā un Spānijas-Portugāles pārrobežu automaģistrāles piemēru 5G produktu testēšanai reālā vidē, īpašu uzmanību pievēršot pakalpojuma nepārtrauktības nodrošināšanai.

Eiropas valstis īsteno dažādas stratēģijas un ātrumu 5G ieviešanā. Itālijas Ekonomiskās attīstības ministrijas valsts sekretāre Mirella Liuzi, Grieķijas Pasta un telekomunikāciju biroja ģenerālsekretārs Antonis Tzortzakakis un Somijas Transporta un komunikāciju aģentūras “Traficom” galvenā padomniece Heidi Himmanena salīdzinās valstu stratēģijas, lai veicinātu un paātrinātu dažādu nozaru digitalizāciju.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs:

“Lai Latvija būtu starp līderēm 5G ieviešanā, nodrošinātu tautsaimniecības attīstību un konkurētspēju Eiropā un pasaulē, ir ļoti svarīgi valsts institūcijām, sadarbojoties ar telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmumiem, koordinēt 5G ieviešanu Latvijā.

Ekonomikas ministrija jau šobrīd strādā pie uzņēmējdarbības atbalsta mehānismiem, kuri palīdzēs uzņēmumiem digitalizēties, izstrādāt jaunus, uz 5G tehnoloģiju balstītus produktus un pakalpojumus, tādējādi radot lielāku pieprasījumu pēc 5G sakariem. Jau šobrīd ir pieejami vairāki atbalsta mehānismi, piemēram, digitālo prasmju apguvei, taču, saskatot augošo nepieciešamību pēc uzņēmējdarbības digitālās transformācijas, Ekonomikas ministrija ir sākusi pilna cikla atbalsta instrumentu groza izveidi, kura īstenošana paredzēta ar nākamā gada sākumu.”

Digitalizācija un robotizācija ietekmē praktiski ikvienu jomu, tajā skaitā aizsardzības un veselības nozares. Īpaši apskatot Latvijas un Norvēģijas piemērus, forumā notiks diskusijas par viediem aizsardzības risinājumiem, kas nākotnē uzlabos procesu efektivitāti un samazinās izmaksas. Tāpat tiks aplūkots 5G potenciālais pienesums veselības nozarei.

5G ieviešana ļaus pilsētām apkopot un apstrādāt liela apjoma datus, izmantojot Nīderlandes piemēru, foruma dalībnieki apspriedīs, ko pilsētas jau tagad var darīt, lai savākto datu izmantošana būtu efektīva, uzticama un nediskriminējoša. Savukārt Londonas pilsētas digitalizācijas direktors Teo Blekvels stāstīs par īstenotajām un ieplānotajām aktivitātēm dzīves uzlabošanai metropolē; tāpat tiks apskatīti Japānas Sendai pilsētas tehnoloģiskie risinājumi.

Konference no centrālās norises vietas “Vefresh” inovāciju kvartālā Rīgā tiks pārraidīta īpaši izveidotā platformā vairākos kanālos, katrā no tiem piedāvājot oriģinālu saturu un auditorijas mijiedarbību ar konferences runātājiem. Forums notiks uz 4 skatuvēm ar tīklošanās iespējām. Foruma tiešraides būs skatāmas arī portālā TVNET.

Forums būs bez maksas; nepieciešama iepriekšēja reģistrācija.

Pasākums notiks angļu valodā.

“5G Techritory” ir ikgadējs 5G ekosistēmas forums, kas šogad pulcēs 2000 profesionāļu un vairāk nekā 150 runātāju no visas pasaules, veicinot 5G attīstību Eiropā un pasaulē. Forums kalpo kā platforma starpvalstu, starpnozaru un starpinstitūciju sadarbībai Baltijas jūras reģionā. Reģistrācija pieejama 5Gtechritory.com.

Forumu organizē VAS “Elektroniskie sakari”, sadarbībā ar Starptautisko telekomunikāciju apvienību (ITU). Foruma stratēģiskais partneris LMT, to atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Eiropas Komisija (DG Connect).

Foruma mediju partneri - TVNET GRUPA, “Postimees”, “15min.lt”, “Latvijas Radio”, “Tech.eu”, “LETA”, “Labsoflatvia”, “The Baltic Times”.

Uz augšu
Back