Sv, 25.09.2022.

EDSO izmeklēšana: Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas jāanulē

TVNET/LETA/DPA
EDSO izmeklēšana: Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas jāanulē
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 26
Foto: EPA/Scanpix

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) izmeklēšanā konstatēts, ka augustā notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas tikušas viltotas, tāpēc tās jāanulē un jāsarīko jaunas vēlēšanas starptautiskā uzraudzībā.

"Vispārējais secinājums ir šāds -

ir pārliecinoši pierādījumi, ka 2020.gada 9.augusta prezidenta vēlēšanas tika viltotas,"

teikts ceturtdien Vīnē publiskotajā EDSO ziņojumā.

Septembrī 17 pārsvarā Eiropas valstis, arī Lielbritānija, Francija un ASV, aktivizēja EDSO tā dēvēto Maskavas mehānismu tiesību pārkāpumu izmeklēšanas uzsākšanai.

Austrijas cilvēktiesību zinātniekam Volfgangam Benedekam tika uzdots savākt informāciju par krāpšanos vēlēšanās, apsūdzībām par pilsoniskās sabiedrības aktīvistu un protestētāju vajāšanām, cilvēku patvaļīgo aizturēšanu un spīdzināšanu.

"Attiecībā uz apsūdzībām, kas ir saistītas ar cilvēktiesību pārkāpumiem, tika konstatēts, ka tie ir masveida un sistemātiski, un nešaubīgi pierādīti," norādīja Benedeks.

EDSO izmeklētājs balstīja savus secinājumus vairāk nekā 700 iesniegumos, kas saņemti no Baltkrievijas pilsoņiem un organizācijām, kā arī ANO cilvēktiesību ekspertiem un nevalstiskajām cilvēktiesību organizācijām.

Autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko valdība ar izmeklētājiem nesadarbojās un neļāva tiem iekļūt valstī.

17 valstis, kas aktivizēja izmeklēšanas uzsākšanu, kopīgā paziņojumā apliecināja, ka ziņojums to bažas apstiprina.

"Pirmajam solim progresa virzienā būtu jābūt, ka Baltkrievijas varasiestādes pārtrauc vardarbības kampaņu pret miermīlīgajiem protestētājiem, atbrīvo visus nepamatoti ieslodzītos un sauc vainīgos pie atbildības," teikts paziņojumā.

Baltkrievijā kopš 9.augusta turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu. Protestu gaitā aizturēti vairāk nekā 13 000 cilvēku, bet vairāki simti ievainoti.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu