Ādažu militārajā bāzē atklāta Eiropā pirmā aizsardzības inovāciju 5G testa vide

TVNET Auto
Ādažu militārajā bāzē atklāta Eiropā pirmā aizsardzības inovāciju 5G testa vide
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Aizsardzības ministrija

Ādažu bāzē ceturtdien aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un uzņēmuma "Latvijas Mobilais Telefons" prezidents Juris Binde atklāja pirmo 5G testa vidi Eiropā, informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļa.

"Inovatīvo tehnoloģiju ienākšana 21.gadsimta valsts aizsardzības jomā ir tikai likumsakarīga - tehnoloģiju attīstība ir vērtīga tad, ja tās gudri un atbildīgi izmantojam cilvēku labklājībai un drošībai. Šī ir joma, kurā Latvija ir priekšā daudzām valstīm un rāda piemēru pasaulei, turklāt tehnoloģiju nodrošinājumu sniedz Latvijas uzņēmums," norāda Pabriks.

Zinātnieku, uzņēmēju un aizsardzības speciālistu sadarbībā tapušie risinājumi ir ne tikai lielisks atbalsts Latvijas aizsardzībai, bet arī iespēja Latvijai būt līdzvērtīgam partnerim globālajā aviācijas un aizsardzības tehnoloģiju tirgū. Turklāt 5G pilotteritorija ļaus attīstīt nākamās paaudzes bezvadu tehnoloģijas Ādažu bāzē un testēt arvien jaunus, mūsu bruņotajiem spēkiem svarīgus nākotnes risinājumus," norāda Kalniņš.

"Šobrīd, LMT uzņemoties līderību jaunās 5G testēšanas vides izveidē un pirmo aizsardzības tehnoloģiju un inovāciju risinājumu izstrādē un testēšanā, vēlamies radīt ekosistēmu un iespējas ieinteresētajiem Latvijas uzņēmumiem un zinātniekiem attīstīt un radīt nākotnes risinājumus, kurus Nacionālie bruņotie spēki varētu izmēģināt izmantot un, iespējams, arī pielietot 5G tīklā. Ņemot vērā lielo 5G potenciālu, tas var būtiski veicināt arī Latvijas uzņēmumu eksportspēju un strauju militārās nozares tehnoloģisko attīstību," atzīst LMT prezidents Juris Binde.

5G testa vides atklāšanas pasākumā Ādažu bāzē kā pirmās tika izmēģinātas Latvijā radītās 5G inovācijas. Pasākumā varēja vērot medicīnas apmācību demonstrāciju, kurā, izmantojot 5G tīklu, uzņēmuma "Exonicus" radīto virtuālās realitātes programmatūru un uzņēmuma "LightSpace Technologies" radītās paplašinātās realitātes brilles, karavīri var veikt medicīnas apmācību virtuālā telpā.

Tāpat tika demonstrēta Latvijā radītā un attīstītā attālināti vadāmā viedā platforma "Natrix", kuru var izmantot dažādu nelielu militāro vienību taktisko uzdevumu izpildei, piemēram, kaujas apstākļos ievainoto transportēšanai vai munīcijas piegādēm. Tika demonstrēts arī viens no sensoru risinājumiem zemessargiem - datorredzes kamera cilvēku un objektu atpazīšanai.

Foto: Aizsardzības ministrija

Vairāki no demonstrācijā iekļautajiem risinājumiem jau šobrīd tiek līdzfinansēti atbilstoši Aizsardzības ministrijas grantu sistēmai. Savukārt Nacionālo bruņoto spēku eksperti grantu saņēmējiem sniedz visu nepieciešamo atbalstu konsultāciju un testa vides nodrošināšanai

Nacionālo bruņoto spēku un tehnoloģiju uzņēmuma LMT Ādažu bāzē izveidotā 5G testa vide ļaus ne vien pielietot, bet arī radīt inovatīvus tehnoloģiju risinājumus valsts aizsardzībai. Tā dos iespēju attīstīt un izmēģināt dažādu sensoru, aizsardzības sistēmu un platformu, tai skaitā, bezpilota risinājumus, būtiski veicinot militārās nozares tehnoloģisko attīstību un Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu eksportspēju.

5G tehnoloģijas būs pamats jaunām mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās aizsargspējām autonomās apgādes jomā, uzlabos saikni starp karavīriem kaujas laukā un komandvadības elementiem, spēs nodrošināt zemāku tīkla latentumu jeb aizturi, savukārt tīkla darbības ātrums nodrošinās masīvu reālā laika datu pārraides iespējas un samazinās militāro platformu izmēru un svaru, tostarp katram karavīram individuāli, piemēram, bāzes stacijas mugursomā.

Izmantojot 5G savienojumu, iespējams attālināti vadīt Latvijā radīto uzņēmuma "SRC Brasa" bezpilota kaujas atbalsta platformu "Natrix", integrēt tehnoloģiju iespējas situācijas uzraudzības platformā "Viedsargs", pielietot gudrās datorredzes kameras izlūkošanai un novērošanai, fiziskās kustības monitoringa rīku - seismo sensoru, gudrā kareivja sensorlīmeņa aprīkojumu, dronus un citus tehnoloģiskos risinājumus.

Jaunā ekosistēma Ādažu bāzē ir svarīga arī Zemessardzes Zinātnes pētījumu inovāciju un ieviešanas centram, lai pārbaudītu jauno tehnoloģiju potenciālo pienesumu militārajās operācijās un apmācībās.

5G testa vides atklāšana Ādažu bāzē norisinājās paralēli trešajam Baltijas jūras reģiona 5G ekosistēmas forumam "5G Techritory", kas šonedēļ notiek Rīgā un virtuāli pulcē vairāk nekā 180 5G ekspertu un ap 3000 skatītāju no visas pasaules.

Jau ziņots, ka uzņēmums LMT sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un Rīgas Tehnisko universitāti attīsta virkni valsts aizsardzības inovāciju projektu, tai skaitā informācijas platformu "Viedsargs" militārajai saziņai, kā arī īpašus sensoru, mākslīgā intelekta un datorredzes risinājumus.

Tāpat Latvijas komersanti un pētniecības iestādes uzņēmuma LMT vadībā šogad uzsāka dalību Eiropas Aizsardzības fonda pirmajā projektā, kura mērķis ir modulāru bezpilota sauszemes sistēmu izstrāde un turpmāka attīstīšana.

Latvijas dalība šajā starptautiskajā projektā sekmēs valsts aizsardzības un drošības industrijas sadarbību ar ārvalstu vadošajiem militārās industrijas uzņēmumiem, kā arī sniegs iespēju Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdzdarboties inovatīvo tehnoloģiju izstrādē, tās pielāgojot Latvijas armijas vajadzībām.

Eiropas Aizsardzības fonda projekta pieteikums tapa pērn pēc sākotnējās Igaunijas uzņēmuma "Milrem Robotics" iniciatīvas, vienotā konsorcijā apvienojot 14 sakaru, bezpilota, kiberdrošības, komandvadības, sensoru un citu inovatīvu sistēmu izstrādātājus no Latvijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Beļģijas, Francijas un Spānijas.

Eiropas Aizsardzības fonda mērķis ir sekmēt Eiropas Savienības dalībvalstu investīcijas kopīgā pētniecībā, tehnoloģiju izstrādē, ražošanā, kā arī sadarbību aizsardzības iekārtu kopīgā iegādē.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu