"Lursoft": 98,6% aktīvo uzņēmumu Latvijā ir mikro un mazie uzņēmumi

TVNET/LETA
"Lursoft": 98,6% aktīvo uzņēmumu Latvijā ir mikro un mazie uzņēmumi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Shutterstock

Latvijā 98,6% no visiem aktīvajiem uzņēmumiem ir mikro un mazie uzņēmumi, liecina SIA "Lursoft" apkopotie dati.

Veicot datu analīzi, "Lursoft" secinājis, ka Latvijā reģistrēti 108 160 uzņēmumu, kas nodarbina mazāk nekā 50 darbinieku un kuru apgrozījums 2019.gadā bija mazāks nekā 10 miljoni eiro vai arī kuru bilances kopsumma pagājušā gada beigās bija mazāka par 10 miljoniem eiro. Atbilstoši Eiropas Komisijas regulas definīcijai, šie uzņēmumi klasificējami kā mikro un mazie komersanti.

Analizējot mazā biznesa īpatsvaru reģionos, "Lursoft" secinājis, ka it visās teritorijās mikro un mazie uzņēmumi veido vairāk nekā 98% no kopējā reģistrēto uzņēmumu skaita. Savukārt, rēķinot uzņēmumu sadalījumu pa reģioniem, vairāk nekā puse jeb 51,1% no visiem uzņēmumiem reģistrēti Rīgā, bet 20,1% - Pierīgā.

"Lursoft" izpētījis, ka 2019.gadā mikro un mazajos uzņēmumos bija nodarbināti 63,8% no visiem darbiniekiem, kas pērn strādāja Latvijā reģistrētajos uzņēmumos. Kopumā tie ir 454 650 darbinieku, no tiem 349 150 darbinieku pērn strādāja mikro uzņēmumos, bet 105 500 darbinieki - uzņēmumos, kas klasificējami kā mazie uzņēmumi.

Apkopotie dati arī liecina, ka šogad saistībā ar Covid-19 krīzi dīkstāves pabalsts piešķirts darbiniekiem no 5984 mikro un mazā biznesa uzņēmumiem, savukārt 2855 mazajiem uzņēmumiem Valsts ieņēmumu dienests (VID) atbalstījis nodokļu samaksas pagarinājumu vai atlikšanu uz laiku līdz trim gadiem.

Pēc "Lursoft" datiem, 2019.gadā mazā biznesa uzņēmumi VID administrētajos nodokļos samaksājuši 2,95 miljardus eiro, kas veido 38,9% no kopumā valsts budžetā iekasētajiem nodokļiem.

Tāpat apkopotie dati liecina, ka 15,7% no visiem mazā biznesa sektora uzņēmumiem ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, kurus ietekmēs nākamgad plānotās izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa režīmā.

Apkopotie dati arī liecina, ka mazais bizness pēdējos gados uzrāda pakāpenisku apgrozījuma un peļņas pieaugumu - ja vēl 2017.gadā mazā biznesa uzņēmumu apgrozījums bija 23,9 miljardi eiro, tad pērn tie bija 26,64 miljardi eiro, kas veido 41,7% no visu Latvijā reģistrēto uzņēmumu kopējā apgrozījuma.

Vienlaikus būtiski straujāk augusi mazo uzņēmumu peļņa, pieaugot no 0,96 miljardiem eiro 2017.gadā līdz 2,01 miljardam eiro pērn, kas divu gadu laikā ir kāpums divas reizes. Pēc "Lursoft" datiem, mazā biznesa peļņa veido pusi no visu Latvijas uzņēmumu kopējās peļņas pēc nodokļu nomaksas 2019.gadā. 

"Lursoft" arī veicis pētījumu, lai noskaidrotu, kurās nozarēs reģistrēts lielākais mazo biznesu pārstāvošo uzņēmumu skaits. Pirmajā vietā šo uzņēmumu vidū ierindojusies mazumtirdzniecība, kas veido 10,2% no visiem mikro un mazajiem uzņēmumiem. Seko vairumtirdzniecība, kas veido 7,6% no visiem uzņēmumiem, savukārt 8,8% no visiem mazā biznesa sektorā strādājošajiem kā savu pamatdarbības jomu norādījuši operācijas ar nekustamo īpašumu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu