FT: Dolārs nākamgad varētu zaudēt līdz pat 20% savas vērtības

FOTO: Reuters / Scanpix

Dolāra vērtība var piedzīvot lielāku kritumu kopš 2001. gada, prognozējuši analītiķi. ASV valūtas vērtības kritums varētu notikt, ņemot vērā efektīvas vakcīnas pret Covid-19 parādīšanos un pēc tam sekojošo ekonomikas atlabšanu, vēsta “Financial Times”.

Tiek vēstīts, ka bankas, kas jau iepriekš izteikušas negatīvas prognozes saistībā par dolāra vērtības tālāko dinamiku nākamajā gadā, savas prognozes ir pasliktinājušas. Volstrītas analītiķi prognozē, ka līdz ar vakcīnas parādīšanos gaidāms ievērojams dolāra vērtības kritums, jo visā pasaulē būtiski palielināsies ekonomiskā pārliecība.

“Mēs domājam, ka vakcīnas parādīšanās izprovocēs dažādus ekonomiskos procesus, kā rezultātā dolārs nonāks uz līdzīga ceļa, uz kāda tas bija 2000. gadu sākumā.

Vai nākamgad dolāra vērtība varētu kristies par 20%? Domāju, ka jā,” teica analītiķis Kelvins Ce.

1

“Goldman Sachs” pārstāvis Zeks Pendls norāda, ka dolāra vērtības kritums gaidāms jebkurā gadījumā – arī tad, ja ASV ekonomika ļoti strauji spēs atkopties.

“Pat ja ASV ekonomika spēs darboties pietiekami labi, domājam, ka dolārs būtiski zaudēs savu vērtību, jo investori centīsies meklēt iespējas, kā nopelnīt ārpus ASV robežām un “drošajām vietām”, kur investori investēja Covid-19 periodā. Respektīvi – ASV nebūs galvenais investīciju galamērķis,” sacīja Pendls.

“Morgan Stanley” analītiķis Endrjū Šitzs prognozē, ka dolāra kurss nākamgad kritīsies par vismaz 4%, bet Norvēģijas, Zviedrijas, Jaunzēlandes un Austrālijas valūtas sāks būtiski pieaugt pēc tam, kad vakcīna kļūs plaši pieejama.

“Mēs atrodamies ideālos apstākļos, kas ļauj augt riska aktīviem. Tas savukārt iezīmē dolāra lejupslīdi, un līdz nākamā gada beigām gaidāms spēcīgāko valūtu pieaugums,” teica “Deutsche Bank” pētnieks Džordžs Saraveloss.

Ja piepildīsies prognozes un dolārs tik tiešām zaudēs 20% savas vērtības, tad šis kritiens būs smagākais kopš 2001. gada sākuma. Laika posmā no 2000. līdz 2008. gadam dolārs zaudēja pat 33% no savas vērtības, jo toreiz pieauga pieprasījums pēc citām valūtām, savukārt investori izvēlējās veikt darījumus ar zemām procentu likmēm. Šo tendenci apturēja globālā finanšu krīze.

Iepriekš vēstīts, ka dolārs sava krituma dēļ zaudēja galvenās valūtas godu starptautiskajā starpbanku maksājumu sistēmā SWIFT. Tas saistāms ar faktu, ka kopš marta ASV valūta zaudējusi 11% no savas vērtības.

Uz augšu
Back