Mainās nodokļa noteikšana kravas auto un paaugstinās likme uzņēmumu automobiļiem

Kravas auto. Ilustratīvs attēls FOTO: Pixabay

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus saskaņā ar kuriem nodokli kravas automašīnām turpmāk noteiks pēc automobiļa motora radītā oglekļa dioksīda izmešu daudzuma, informēja parlamenta Preses dienestā.

Izmaiņas veiktas Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā.

Likums mainīts, lai veicinātu tīrāku un videi draudzīgāku kravas automašīnu izmantošanu pārvadājumos, teikts likuma izmaiņu anotācijā. No nākamā gada nodokli automobiļiem ar pilnu masu no 3,5 līdz 12 tonnām plānots noteikt pēc emisijas klases "EURO" izmešu līmeņa. Savukārt automašīnām ar pilnu masu virs 12 tonnām ņems vērā arī asu skaitu. Patlaban transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli nosaka pēc kravas automobiļa pilnas masas vai asu skaita un dzenošā tilta atsperojuma. Likmes veidotas tā, lai nākotnē automobiļiem ar zemāko emisijas klases "EURO" izmešu līmeni tās būtu mazākas, nekā pašlaik spēkā esošās, norādījuši grozījumu autori.

Piekabēm nodokli turpmāk noteiks pēc piekabes masas un asu skaita. Patlaban nodokļa likmes piekabēm piemēro atkarībā no asu skaita, pilnas masas un šīs piekabes velkošo kravas auto pilnas masas, asu skaita un dzenošā tilta atsperojuma veida, skaidro Saeimā.

Savukārt kravas automašīnām ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām nodokļa likmes līdzsvarotas ar nodokļa likmēm, kādas patlaban piemēro vieglajiem transportlīdzekļiem - pēc oglekļa dioksīda izmešu daudzuma. Kravas automobiļiem ar motora tilpumu virs 3500 kubikcentimetriem noteikta papildu likme 300 eiro apmērā.

Tāpat paaugstinātas nodokļa likmes uzņēmumu vieglajiem transportlīdzekļiem, ņemot vērā patēriņa cenu indeksa izmaiņas no 2017.gada. Likmes atkarībā no automašīnas motora tilpuma pieaugs vidēji par trim eiro, bet automobiļiem, kuru motoru tilpums pārsniedz 3000 kubikcentimetrus, ieviesta jauna likme 82 eiro apmērā. Izmaiņas veiktas, lai nodokļa likmes izteiktu procentuāli, ņemot vērā patēriņa cenu indeksa izmaiņas, kā arī, lai veicinātu videi draudzīgāka transporta izmantošanu un ierobežotu automobiļu ar liela tilpuma motoru izmantošanu, teikts likuma izmaiņu anotācijā.

Lai veicinātu alternatīvu enerģijas veidu izmantošanu noteikts, ka par automobiļiem, kuri aprīkoti ar gāzes kā degvielas barošanas iekārtu, ekspluatācijas nodokli maksā 90% apmērā.

Izmaiņas stāsies spēkā 2021.gada 1.janvārī.

Minētās izmaiņas ir daļa no 2021.gada budžetu pavadošās likumprojektu pakotnes.

Uz augšu
Back