Satiksmes drošība Latvijā kopumā uzlabojas

Trīs automašīnu sadursme uz Tallinas šosejas FOTO: Ekrānuzņēmums no Degpunktā sižeta

Kopumā ceļu satiksmes drošības statistika liecina par pozitīvu tendenci Latvijā - ceļu satiksmes negadījumu skaits ar bojāgājušajiem un smagi ievainotajiem samazinās, trešdien Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rīkotajā starptautiskajā konferencē "Nulles vīzija ilgtspējīgai satiksmes drošībai Baltijas jūras reģionā 2020" izteicās satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Vienlaikus kā ievērojamus ceļu satiksmes negadījumu riskus ministrs uzskaitīja nepietiekami drošu gājēju celiņu un velosipēdu infrastruktūras pieejamību, bezatbildīgu braukšanas ātruma izvēli un nepietiekamu uzmanību no autovadītāju puses.

Linkaits savā uzrunā uzsvēra, ka pašlaik izaicinājumi transporta politikas attīstībai un transporta sistēmas pārveidei ir lielāki nekā jebkad agrāk. Lielākie no tiem ir ne tikai straujais urbanizācijas temps un nepietiekamās drošības prasības transportlīdzekļiem un infrastruktūrai, bet arī jauni ceļu satiksmes dalībnieku paradumi. Latvijā pēdējo gadu laikā ir ievērojami pieaudzis riteņbraucēju, motociklistu u.c. individuālo braukšanas rīku, tostarp elektrisko skrejriteņu skaits, kas ir jāņem vērā transporta politikas veidošanā.

Ministrs atzīmēja, ka Latvijas nacionālā ceļu satiksmes drošības plāna mērķis ir samazināt ceļu negadījumos bojā gājušo un smagi ievainoto skaitu. Lai to sasniegtu, ir identificēti četri galvenie virzieni - preventīvie pasākumi drošības uzlabošanai, ceļu satiksmes dalībnieku izglītošana, drošu satiksmes risinājumu ieviešana, kā arī ceļu satiksmes negadījumu izvērtēšana un to seku novēršana.

Tāpat Linkaits norādīja, ka katru gadu tiek ieguldīts arvien vairāk līdzekļu ceļu satiksmes drošības uzlabošanai uz valsts autoceļiem Latvijā. Pēdējos gados valsts finansējums ir piešķirts bīstamu krustojumu drošības uzlabošanai un mazāk aizsargātu satiksmes dalībnieku vispārējai drošībai. Šogad ir īstenoti vairāki projekti, kas ievērojami uzlabo satiksmes drošību, tostarp gājēju pāreju apgaismojuma ierīkošana, kā arī ceļu drošības barjeru un ribjoslu uzstādīšana vairāku simtu kilometru garumā.

Runas nobeigumā Linkaits akcentēja: lai sasniegtu kopīgo mērķi - drošu ceļu satiksmi bez negadījumiem ar bojā gājušajiem un smagi ievainotajiem -, svarīga ir sadarbība starptautiskā līmenī. Latvija piedalīsies Eiropas Savienības (ES) būtisko ceļu satiksmes drošības veiktspējas indikatoru projektā un veiks konkrētus mērījumus, lai tuvotos mērķim par 50% samazināt ceļu negadījumos bojā gājušo un smagi ievainoto sakaitu līdz 2030.gadam. Saskaņā ar Linkaita teikto, tas būs jauns un svarīgs instruments, lai identificētu visus riskus saistībā ar ceļu satiksmes negadījumiem un izstrādātu valsts politiku, kas balstās uz konkrētajiem mērījumiem.

Uz augšu
Back