Nosaukti turīgākie cilvēki Latvijā

No kreisās: bijušais "ABLV Bank" vadītājs Ernests Bernis un viens no likvidējamās “ABLV Bank” bankas īpašniekiem Oļegs Fiļs FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Jaunākajā "Dienas biznesa" izdevumā "Miljonārs", kas tapis sadarbībā ar "Lursoft", publicēts jaunais Latvijas bagātāko uzņēmēju TOP 100. Tāpat izdevumā ir lielāko pelnītāju, lielākos zaudējumus cietušo uzņēmēju, lielāko dividenžu saņēmēju un patieso labuma guvēju saraksti. 

Izdevumā „Miljonārs” galvenais ir Latvijas 100 bagātāko cilvēku saraksts, kas jau tradicionāli dēvēts vienkārši par miljonāru TOP, taču šogad ne tikai tajā, bet arī visos pārējos sarakstos nopietnas korekcijas ir ieviesusi globālā pandēmija un tās iespaids uz visdažādākajām dzīves jomām – no publisko uzņēmējdarbības datu publiskas pieejamības līdz pašu uzņēmumu tirgus vērtības noteikšanai.

„2020. gads gan Latvijas, gan visas pasaules ekonomikai ir atnesis līdz šim vēl nepieredzētas pārmaiņas. Faktiski nav tādas nozares, kuru 2020.gada lielākais pārbaudījums – COVID-19 nebūtu skāris – tieši vai netieši tas skāris ir ikvienu,” pauž "Lursoft IT" valdes locekle Daiga Kiopa.

Daudzus gadus uzņēmumu vērtējums tika balstīts uz "Lursoft" publiski ticamajiem datiem un Latvijas apstākļiem izstrādātās un sekmīgi piemērotās metodikas - tirgus datu salīdzināšanas paņēmiena – izmantošanu.

Šogad šī metode nederēja. Daudzās tautsaimniecības jomās nākotnes perspektīvas ir kļuvušas neskaidras, tā apgrūtinot arī objektīva uzņēmumu vērtējuma iespējas. Papildus tam arī uzņēmumu 2019. gada pārskati, kas nodrošina publiski pieejamus ticamus datus – salīdzinoši visaktuālāko vērtējuma pamatu, šogad ir tikuši iesniegti ar vairāku mēnešu kavēšanos.

Šī iemesla dēļ šogad ir vesela virkne uzņēmēju, kuri savas pagājušā gada vietas bagātāko cilvēku, lielākās peļņas un apjomīgāko dividenžu saņēmēju sarakstos ir zaudējuši vienkārša iemesla dēļ, - līdz pat novembra vidum viņu uzņēmumi joprojām nebija iesnieguši 2019. gada pārskatus. Tieši tāpēc bagātāko uzņēmēju un lielākās peļņas guvēju sarakstos zaudējis pat pagājušā gada pirmās vietas ieguvējs – SIA "Mikrotīkls" līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš.

Taču arī šogad visos piecos sarakstos ir pa simt vārdiem un uzvārdiem, kopumā uzskatāmi demonstrējot, kuras ir tās nozares, kurām pirmsepidēmijas gadā ir klājies vislabāk, un kurās krīze ir piezagusies vēl pirms koronavīrusa.

„Šogad miljonāru sarakstā, kā parasti, sastopami holdingkompāniju, nekustamā īpašuma, tirdzniecības, farmācijā, veselības nozarē, azartspēļu un ražojošā sfērā strādājošu uzņēmumu īpašnieki. Tomēr nevar izcelt kādu vienu nozari, kurai 2019. gads būtu bijis īpaši veiksmīgs, jo arī šajā gadā sarakstā pārstāvēts plašs nozaru spektrs. Papildus iezīmējas arī tas, ka pelnītāju TOPā sevi aizvien daudzskaitlīgāk piesaka ilggadējo turīgo uzņēmēju jaunās atvases,” situāciju raksturo Kiopa.

Bagātākie Latvijas uzņēmēji ir "Rietumu bankas" līdzīpašnieks Leonīds Esterkins (151 miljons eiro), viens no likvidējamās “ABLV Bank” bankas īpašniekiem Oļegs Fiļs (144 miljoni eiro). Pirmo trijnieku noslēdz bijušais "ABLV Bank" vadītājs Ernests Bernis (126 miljoni eiro).

Latvijas turīgāko cilvēku pirmajā desmitniekā ir arī Arkādijs Suharenko (81 miljons eiro), Uldis Asars (75 miljoni eiro), Jānis Zuzāns (74 miljoni eiro), Justs Nikolajs Karlsons (73 miljoni eiro), Ivo Zonne (58 miljoni eiro), Jurijs Adamovičs (50 miljoni eiro) un Valdis Lejnieks – (44 miljoni eiro).

Uz augšu
Back