Kariņš izsaka neuzticību veselības ministrei

Papildināts
TVNET
Kariņš izsaka neuzticību veselības ministrei
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 90
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un veselības ministre Ilze Viņķele
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un veselības ministre Ilze Viņķele Foto: Paula Čurkste/LETA

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) otrdien izteicis neuzticību veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP) un atbilstoši Sadarbības līgumam ir aicinājis partiju apvienību "Attīstībai/ Par!" virzīt jaunu veselības ministra amata kandidātu, aģentūru LETA informēja premjera birojā.

Ņemot vērā koalīcijas līgumu, Kariņš šodien informējis koalīcijas partnerus, ka šo ceturtdien, 7.janvārī, viņš parakstīs Viņķeles demisijas pieprasījumu.

Viņķele veselības ministres pienākumus pildīs līdz ceturtdienai,

bet līdz jaunā ministra amatā stāšanās šīs nozares ministra pienākumus pildīs aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Kariņš informēja, ka viņš šorīt ticies ar visiem koalīcijas partneriem un atsevišķi ar "Attīstībai/Par!", aicinot šo politisko spēku izvirzīt "jaunu, enerģisku un spējīgu" veselības ministra amata kandidātu, kas "kas izvedīs mūs laukā no šīs situācijas".

Premjers sagaida, ka nākamais veselības ministrs ne tikai sagatavos vakcinācijas pret Covid-19 plānu, bet rīkosies tā, lai valsts varētu atgriezties ikdienas dzīves režīmā.

Premjers uzsvēra, ka "Attīstībai/Par!" ir iespēja izvirzīt kādu politisku vai nepolitisku kandidātu.

"Esmu atvērts abiem variantiem," sacīja Kariņš. Viņš pauda pārliecību, ka Latvijā ir gana daudz profesionāļu, kuri kvalificētos veselības ministra amatam un spētu vadīt veselības nozari.

Ministru prezidents norādīja, ka Latvija jau ilgstoši cīnās ar Covid-19 izraisīto pandēmiju un esam šīs cīņas izšķirošā brīdī, tas liek skaidri apzināties, ka vienīgais veids, kā atcelt ierobežojumus, atgriezties normālā dzīvē un atsākt mērķtiecīgu virzību uz attīstību ir iespējami ātra sabiedrības imunizācija.

"Tās pamatā ir jābūt skaidram un sabiedrībai saprotamam vakcīnu pieejamības plānam. Jau kopš otrā pandēmijas viļņa sākuma mēs cīnāmies ar sekām tam, ka tad, kad varējām rīkoties ātri un apsteidzoši, nebija skaidra un saprotama rīcības plāna. Interpretācija un dezinformācija tam ir sekas un mēs visi kā sabiedrība no tā ciešam jau šobrīd. Tā turpināt nevaram," uzsvēra Kariņš.

Ministru prezidents uzsver, ka vakcīnu pieejamības plāns ir nacionāla līmeņa dokuments un visas valsts prioritāte. Viņa ieskatā, plānā ir jābūt atbildei uz galveno jautājumu - kā iespējami īsā laikā un nevainojami noorganizētā loģistikas un komunikācijas procesā nodrošināt vakcīnu pieejamību visai sabiedrībai. 

Kariņš uzskata, ka tam ir jānotiek loģiskā un organizētā veidā. "Katra diena, kas aizvadīta, nepamatoti kavējot vakcīnu pieejamību iedzīvotājiem, var maksāt kādam veselību vai dzīvību. Plāna izstrādē un koordinētā īstenošanā jāiesaista visas institūcijas, kas tuvas katram iedzīvotājam, piemēram, pašvaldības un ģimenes ārsti," atzina premjers.

"Ņemot vērā visus šos apstākļus, esmu nolēmis izteikt neuzticību ministrei, par ko informēju arī koalīcijas partnerus. Valdības komandā gaidu enerģisku cilvēku ar skaidru redzējumu, kā pārliecinoši vadīt un restartēt mūsu līdzšinējo cīņu ar pandēmiju," pauda Kariņš.

Kariņš preses konferecē uzsvēra, ka Veselības ministrijas vakcinācijas plāna sagatavi viņš pirmo reizi esot saņēmis šonakt no Valsts prezidenta,

savukārt Veselības ministrija šorīt uz plkst.10, kad kad bija jāsākas valdības sēdei, to joprojām nebija iesniegusi, jo tajā vēl bija jāveic kādas izmaiņas.

"Es joprojām neesmu varējis to izlasīt. Mēs vairs nevaram tā strādāt, ka bez publiskas apspriedes un iedziļināšanās tiekam nostādīti pilnīgi nesagatavoti," uzsvēra Kariņš. Tāpēc viņš sacīja, ka valdība plānu izskatīs ceturtdien, lai visas puses varētu iesaistīties un ieteikt, ko tajā uzlabot.

"Plānam jātop sadarbībā ar tiem, kas iesaistīti," pauda Kariņš.

"Ir fakts, ka šis plāns nav bijis - mums valdības sēdēs par to atkārtoti ir bijušas plašas diskusijas, jautājumi un uzstādījumi. Tas ir ministra atbildība veikt savu darbu. Katram ministram tas ir jādara, un veselības ministrs nav izņēmums," uzsvēra premjerministrs. 

Uz jautājumu, vai Kariņam ir padomā savs kandidāts, ko virzīt šajā amatā Viņķeles vietā, ja "Attīstībai/Par!" no savām rindām citu kandidātu nespēs piedāvāt, Kariņš atbildēja, ka ir gatavs izskatīt potenciālā veselības ministra kandidātus gan politiķu vidus, gan no apolitisku speciālistu vidus. Viņš pauda pārliecību, ka Latvijā šādu speciālistu netrūkst. 

Kritikas vilnis veļas arī pār virkni citu ministru Kariņa valdībā, tomēr pagaidām citu ministru nomaiņa netiek apspriesta, izriet no premjerministra teiktā.

"Mums valstī šobrīd nav nekā svarīgāka kā vakcinācijas plāns, lai visi iesaistītie saprastu savu lomu, lai medicīnas iestādes, ārstu prakses saprastu savu lomu, un iedzīvotāji saprastu savējo - kā notiks apzināšana un ka varam būt droši, ka būsim spējīgi tikt galā ar jebkādu piegādāto vaklcīnu daudzumu, kādu varēsim saņemt. Tā ir galvenā rūpe šogad. Tieši šajā kontekstā ierosinu izmaiņas valdības sastāvā," skaidroja Kariņš. 

Kariņš līdz šim vairākkārt paudis neapmierinātību ar Veselības ministrijas (VM) un ministres darbībām Covid-19 izplatības ierobežošanā, bet pēdējā laikā kritika tika izteikta par skaidra Covid-19 vakcinācijas plāna neesamību.

Otrdien valdībā tika paredzēt skatīt VM izstrādāto vakcinācijas plānu, taču šī jautājuma izskatīšana tika pārcelta uz šo ceturtdienu, 7.janvāri.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka valdības sēde atlikta, lai politiķi pārrunātu šo demisijas pieprasījumu. Kariņš par to konsultējies ar citiem koalīcijas partneriem, no kuriem saņēmis atbalstu demisijas pieprasīšanai.

Kariņš otrdien tikās ar Viņķeles pārstāvēto partiju apvienību "Attīstībai/Par!".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu