Ironiskā kārtā šī lietotne var kļūt par jaunu digitālo patvertni konservatīvajiem – līdzīgi, kā agrāk “Facebook”. Labēji noskaņotos lietotājus šī lietotne piesaista ar to, ka tā dod iespēju kopīgi plānot kādas darbības, kā arī dalīties ar informāciju, turklāt – viņiem nav jāuztraucas par to, ka saturs tiek uzraudzīts.
Respektīvi – lietotāji nebaidās, ka pret viņiem var izvirzīt kādas apsūdzības, jo teorētiski “Signal” nav paredzēta sadarbībai ar tiesībsargājošajām iestādēm.
“Lietotņu ”Signal” un ”Telegram” lietošana ir savā ziņā bīstama. Izskatās, ka tagad šīs lietotnes izmanto agresīvi noskaņoti lietotāji, kuri ir izdzīti no citām platformām, vai arī viņi paši citās platformās ir sākuši justies nevēlami,” norāda nekomerciālās organizācijas “Change The Terms” direktors Harijs Fernandess.
Šifrēšanas iespējas traucē saprast, par ko tieši tiek spriests šajās platformās, bet pats Ektons presē vairs nekomentē jautājumus par “Signal”. Savukārt “New York Times” vēsta, ka šajā platformā darbojas ekstrēmistu grupējums “Boogaloo Boys”, kas ir decentralizēts amerikāņu ultralabējo, pret valdību noskaņoto ekstrēmistu grupējumu tīkls. Šī grupējuma dalībnieki ir gatavi iesaistīties arī pilsoņu karā.
Tiek norādīts, ka “Signal” popularitātes pieaugums ir saistāms ar to, ka daudzi konservatīvi noskaņotie cilvēki jūtas nedroši internetā.
“Punktu drošībai” pielicis fakts, ka prezidents Tramps pēc nemiernieku iebrukuma Kapitolijā tika nobloķēts lielajās sociālo tīklu platformās.
Tāpat platformas pieņēmušas arī citus pasākumus cīņai pret dezinformāciju.
Savukārt nelielā, bet konservatīvo vidū ļoti populārā sociālā tīkla “Parler” serveri tika atslēgti 10. janvāra vakarā, jo tā kļuva par galveno ekstrēmistu pulcēšanās vietu internetā. Līdz ar to par galvenajām alternatīvām ir kļuvuši “Signal” un “Telegram”.
Taisnības labad gan jāsaka, ka neviena no šīm platformām nav “Twitter” un “Facebook” aizstājēja. Šo platformu pamatā ir ziņapmaiņas funkcija, nevis lielas datu sistēmas. Šīs platformas gan piedāvā lietotājiem to, ko nepiedāvā “Twitter” un “Facebook”, – anonimitāti un satura filtrēšanas neesamību.
Tomēr šīm platformām ir arī pietiekami finanšu resursi, jo tās pārvalda divi IT nozares miljardieri – “Signal” pārvalda 48 gadus vecais Ektons, bet “Telegram” – 36 gadus vecais krievu uzņēmējs Pāvels Durovs, kurš agrāk radījis Krievijā populāro sociālo tīklu “Vkontakte”.
Jā, šīs platformas ir piedzīvojušas ievērojamu lietotāju skaita pieaugumu, taču jāņem vērā arī citi faktori.
“Es esmu noskaņots skeptiski, ka šīs platformas spēs kļūt par vairākuma viedokļa vietu. Drīzāk tuvojas šo platformu “sabiedrisko attiecību krīze”, jo
tur nostiprināsies labēji noskaņotie cilvēki, un tur viņi būs bez jebkādām diskusijas iespējām, jo citu viedokļu tur vienkārši nebūs,”
norāda “Data & Society” analītiķis Vils Pertins.
Pāvels Durovs savā ierakstā “Telegram” rakstīja, ka viņa platforma ir kļuvusi par lielāko patvertni tiem, kas meklē komunicēšanas platformu, kas garantē konfidencialitāti.
“Forbes” vēsta, ka Durovs lietotni “Telegram” radījis sava veida haosa apstākļos, ko radījusi Krievijas biznesa un politikas saskarsme. Pirmā Durova kompānija bija “Vkontakte”, kas ir Krievijā populārākais sociālais tīkls. Tas tika dibināts 2006. gadā. Piecus gadus vēlāk Durovs pirmo reizi nostājās pret Krievijas varasiestāžu prasībām, kad viņš atteicās bloķēt Krievijas opozīcijas politiķus. Drīz pēc tam Durovs bēga no Krievijas, kur pret viņu sākta izmeklēšana saistībā ar avārijas izraisīšanu uz ceļa. Durovs apsūdzības sauc par politiski motivētām.