Pk, 9.06.2023.

Latvijas iedzīvotāju skaidrā naudā veikto maksājumu īpatsvars sarucis līdz 27%

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: Vitalii Demin, Shutterstock.

Latvijas iedzīvotāji šā gada februārī skaidrā naudā nedēļā veica 27% maksājumu, kamēr gadu iepriekš 36% maksājumu tika veikti skaidrā naudā, liecina Latvijas Bankas publiskotā "Maksājumu radara" dati.

Vienlaikus samazinājies arī vidējais maksājumu skaits, ko iedzīvotāji veic vienā nedēļā skaidrā naudā. Ja 2020.gada februārī vienā nedēļā iedzīvotāji skaidrā naudā veica vidēji 4,5 maksājumus, tad 2021.gada februārī skaidrā naudā nedēļā tika veikti vidēji trīs maksājumi.

Tajā pašā laikā bezskaidrā naudā šogad februārī Latvijas iedzīvotāji vienā nedēļā veica vidēji 8,3 maksājumus, kamēr pērn februārī - vidēji astoņus maksājumus.

"Latvijas fakti" direktors Aigars Freimanis izdevumā atzīmē, ka pirmais secinājums, kas rodas pēc rezultātu analīzes, ir visai triviāls - mājsēde un visi citi Covid-19 pandēmijas laikā ieviestie ierobežojumi samazina maksājumu kopapjomu, kuri tiek veikti skaidrā naudā vai ar maksājumu karti. Lielu daļu šo maksājumu patērētājs veic, atrodoties ārpus dzīvesvietas, bet pandēmijas ierobežojumu apstākļos šādas norēķinu iespējas ir strauji sarukušas. 

Vienlaikus viņš norāda, ka aina būtiski mainās, ja salīdzina visus bezskaidrās naudas norēķinus, proti, maksājumu kartes un maksājumus internetā ar norēķiniem skaidrā naudā. Norēķini skaidrā naudā ir sarukuši, bet visi norēķini bezskaidrā naudā palikuši gandrīz nemainīgi salīdzinājumā ar laiku pirms Covid-19 pandēmijas. "Tas ir vēl viens mazs apliecinājums tam, ka bezskaidrās naudas norēķinu iespējas atvieglo cilvēku dzīvi arī pandēmijas apstākļos," min Freimanis.

Viņš norāda, ka pandēmijas apstākļos nedaudz pieaudzis to norēķinu skaits, kuri tiek veikti ar bezkontakta karti un viedtālruni. Iespējams, tas ir saistīts ar pircēju vēlmi pēc iespējas īsāku laiku uzturēties tirdzniecības vietās. Norēķinus ar bezkontakta karti un viedtālruni biežāk veic gados jaunāki respondenti un tie, kuriem ir augstāki ienākumi. Tāpat pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri kā naudas pārskaitīšanas veidu izmanto zibmaksājumus. 

Latvijas Bankas dati liecina, ka 2020.gada pirmajā pusgadā tika veikts 265,1 miljons bezskaidrās naudas maksājumu 87 miljardu eiro apmērā, bet 2020.gada otrajā pusgadā - 292,4 miljoni bezskaidrās naudas maksājumu 94,1 miljarda eiro apmērā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu