Eksperti: Prioritāri jāatvieglo ierobežojumi izglītībā, bet nav vēlams pilnībā atvērt tirdzniecību (8)

Papildināts
LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Klases telpa Nīkrāces pamatskolā. Ilustratīvs attēls
Klases telpa Nīkrāces pamatskolā. Ilustratīvs attēls Foto: Oskars Lūsis/TVNET

Prioritāri jāatvieglo Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi izglītībā, bet nav vēlams pilnībā atvērt tirdzniecību, uzskata Operatīvās vadības grupas pieaicinātie eksperti.

Piektdien valdības sēdē Pārresoru koordinācijas centra (PKC) pārstāvis Vladislavs Vesperis informēja, ka Operatīvās vadības grupas pieaicinātie eksperti vērtēja izstrādāto četru soļu pieeju ierobežojumu mīkstināšanā un viņu uzdevums nebija piedāvāt alternatīvu pieeju.

Eksperti īsā termiņā veica četru soļu principa novērtējumu un uzsvēra, ka patlaban nevar ieviest būtiskus atvieglojumus. Eksperti pauduši skepsi par ierobežojumu mīkstināšanu jau pēc 6.aprīļa, jo saslimstība ar Covid-19 Latvijā joprojām ir ļoti augsta.

Vienlaikus eksperti piekrīt pieejai, ka ierobežojumi tiek atcelti pakāpeniski.

Izvērtējot Operatīvās vadības grupas piedāvāto pirmo soli ierobežojumu mīkstināšanā, kas paredz atvieglot izglītības procesa organizēšanu un atļaut visiem tirgotājiem atsākt darbu, ekspertu grupa uzskata, ka patlaban nav īstais laiks, lai mīkstinātu pulcēšanos ierobežojumus, tostarp ļautu strādāt visiem tirgotājiem. Ekspertu grupas ieskatā, tirdzniecības centru atvēršana veicinās cilvēku mobilitāti un pulcēšanos, tādējādi radot Covid-19 izplatības augstu risku.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis valdības sēdē skaidroja - starptautiskā prakse liecina, ka tieši mazie veikali ir saistīti ar lielāku inficēšanās ar Covid-19 risku nekā lielie veikali.

Eksperts skaidroja, ka, vērtējot tikai saslimstību, viszemākais risks būtu, ja visi veikali būtu ciet, tomēr šajā gadījumā būtu jāraugās plašāk. Līdz ar to, pēc eksperta paustā, būtisks ir kontroles jautājums, analizējot, kurā situācijā kontrole ir iespējamāka.

Briģis skaidroja, ka lielākos veikalos ir arī lielāka kontrole, jo ir vieglāk ieviest un nodrošināt protokolu izpildi un drošības prasības, kamēr mazākiem veikaliem tas ir problemātiskāk. "Tā īstenošana un kontrole ir viens no atslēgas vārdiem," piebilda Briģis. Viņš zināja teikt, ka patlaban Vācijā pieņemts lēmums no pirmdienas apturēt visu mazo veikalu darbību.

Profesors piebilda, ka sniedz savu kā eksperta redzējumu un lēmumu pieņēmējiem jāizdara sava izvēle par to, vai uzņemties risku atvērt tirdzniecības vietas.

RSU pētniece Anda Ķīvīte-Urtāne piekrita profesoram, norādot, ka šādi secinājumi nākuši no ārvalstu literatūras, kas apliecina, ka mazajos veikalos ir grūtāk ar drošības pasākumu īstenošanu un kontroli.

Kā iespējamos mīkstināmos ierobežojumus eksperti minēja atļaut pulcēšanos nelielās grupās,

piemēram, divu mājsaimniecību ietvaros, tāpat atbalstāma būtu izglītības procesa organizēšana ārā, interešu izglītības droša organizēšana, kā arī varētu atļaut piketus nelielā lokā.

Ekspertu grupas ieskatā, prioritāri ierobežojumi būtu mīkstināmi izglītības jomā, savukārt ierobežojumus tirdzniecībā varētu mīkstināt otrajā solī,

ko provizoriski plānots ieviest aprīļa beigās.

Arī veselības ministra Daniels Pavļuts (AP), komentējot ekspertu secināto, atzina, ka ir ļoti skeptisks par plašu ierobežojumu mīkstināšanu tirdzniecības jomā. Vienlaikus viņš aicināja diskutēt par plašāku ārtelpu izmantošanu iedzīvotāju sociālo vajadzību nodrošināšanai, līdzīgi kā tas pašlaik notiek izglītības jomā.

Jau ziņots, ka piektdien Ministru kabinets lems par ierobežojumu mīkstināšanu pēc Lieldienām un apspriedīs kritērijus lokdauna ieviešanai būtiskas saslimstības ar Covid-19 gadījumā.

Komentāri (8)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu