Neizspied! Pirmā palīdzība pūtītei mājas apstākļos
Iesaka kosmētiķe

FOTO: Shutterstock

Pūtītes visbiežāk ierasts asociēt ar jauniešu un pusaudžu vecumu, taču arī pieaugušajiem tās var attīstīties hormonu aktivitātes ietekmē, kā arī ķermenim reaģējot uz neveselīgu uzturu, stresu un nepietiekami attīrītu sejas ādu.

Kā pareizi rīkoties, ja pēkšņi ir uzmetusies pūtīte, skaidro kosmētiķe Ieva Strautkalne.

#1 Neaiztikt ar rokām un nespiest

FOTO: Prostock-studio, Shutterstock.

Pūtītes nav ieteicams aiztikt ar rokām, bet vēl jo vairāk – censties tās izspiest. Pūtīšu spiešanas procesā tiek sabojāts ādas virsējais un vidējais slānis, kā rezultātā var rasties kreveles, kas pēc tam pārtop rētās, turklāt tādā veidā iespējams arī veicināt pigmentācijas attīstību. Otrs bīstamākais faktors ir roku higiēna. Pat nomazgātas rokas nemaz nav tik tīras, kā varētu šķist, jo, arī sekojot līdzi rūpīgai roku higiēnai,

zem nagiem joprojām paliek daudz dažādu baktēriju, kuras, nonākot saskarē ar pūtīti, var pastiprināt iekaisuma procesus un pat ierosināt infekciju, kas paildzinās ārstēšanas laiku.

“Vispareizākais veids, kā rīkoties, kad uzmetusies neganta pūtīte, ir to neaiztikt, bet ļaut tai uzsūkties pašai vai doties pie kosmētiķa, kas palīdzēs problēmu atrisināt sejai saudzīgā veidā. Kosmētiķu pakalpojumi šobrīd diemžēl nav pieejami, un, kā rāda pieredze, vien retais atstāj pūtīti neskartu, un, pat apzinoties visus riskus, izvēlas to izspiest, neskatoties uz to, ka dažas dienas ar pūtīti uz sejas neradīs ādai nekādu kaitējumu, savukārt pūtītes izspiešana gan.

Ja jebkurā gadījumā nolemts atbrīvoties no pūtītes, tad ādu iespējams kaut nedaudz pasargāt, ievērojot trīs pamatprincipus.

1) Pūtīti apstrādāt pēc dušas vai vannas, kad āda ir viegli mitra un poras ir atvērušās.

2) Obligāti lietot dezinficētus vienreizlietojamos gumijas cimdus un sterilu adatu.

3) Pūtīti nevis spiest, bet to iztīrīt, viegli pavelkot ādu uz vienu un otru pusi, un tad notīrīt ar vates plāksnīti.

#2 Notīrīt un noslaucīt pūtītes vietu

Gan neiztīrītas, gan iztīrītas pūtītes vietu ir svarīgi pareizi notīrīt un turpināt regulāri attīrīt ādu arī pēc tam – gan no rītiem, gan vakaros. Pūtītes rašanās pamatā ir baktērijas, tāpēc

svarīgi ievērot kosmētikas piederumu un virsmu, ar kurām seja saskaras, higiēnu, piemēram, parūpējoties par tīrām spilvendrānām un dvieļiem.

#3 Palīgā ņemt specializētos līdzekļus

Samazināt pūtīti un tās radītos bojājumus var palīdzēt specializētie SOS līdzekļi, piemēram, pūtīšu kontroles geli vai zīmuļi, kas veicina pūtītes izžūšanu. To mērķis ir sausināt pūtīti un mazināt iekaisuma procesus, nomierināt sejas ādu un dezinficēt. Šo līdzekļu sastāvā visbiežāk ir cinka oksīds, kliņģerīšu vai kumelīšu ekstrakts, ūdeņraža peroksīds un salicilskābe, kam ir sausinošs efekts, savukārt D pantenols mitrina un nomierina, bet spirts dezinficē. Šādus ātrās palīdzības līdzekļus ieteicams lietot lokāli divas līdz trīs reizes dienā.

Ja specializētie līdzekļi nav pieejami, tad ieteicams izmantot kliņģerīšu tinktūru, ūdeņradi vai tējas koka eļļu, jo tiem piemīt antiseptiska iedarbība. Savukārt, lai mazinātu īpaši lielas un sāpīgas pūtītes radīto pietūkumu, talkā var ņemt aukstu kompresi. Visi šie līdzekļi kalpos kā pirmā palīdzība, mazinot iekaisumu, taču

jāņem vērā, ka citas ādai svarīgas funkcijas, piemēram, nomierināšanu un mitrināšanu, tie neveiks.

#4 Ierobežot dekoratīvās kosmētikas lietošanu

FOTO: Roman Samborskyi/Shutterstock.

Ja uzmetusies pūtīte, vislabāk būs, ja kādu laiku iespējams izvairīties no biezas un sedzošas dekoratīvās kosmētikas lietošanas, lai arī cik vilinoši tas sākotnēji liktos. Ja tomēr tādas iespējas nav, tad piemērotāka būs vieglas tekstūras un augstas kvalitātes dermatoloģiska kosmētika, vēlams – specializēti pūtīšu korektori. Un atkal jau nevar aizmirst par higiēnu, piemēram, ja tiek lietots pūderis, tad regulāri ir jātīra arī otiņa, citādi uz sejas var nonākt papildu baktērijas, kas iekaisumu tikai pastiprinās.

Lai āda turpinātu elpot arī naktī, kosmētika obligāti pirms gulētiešanas ir rūpīgi jānotīra ar kosmētikas noņemšanai paredzētiem līdzekļiem.

#5 Papildināt ēdienkarti ar augļiem, ogām un dārzeņiem

Sabalansēts un kvalitatīvs uzturs ir pamats tīrai un veselai sejas ādai. Pētījumi liecina, ka pārtika, kas bagāta ar cinku, A un E vitamīnu, omega-3 taukskābēm, samazina pūtīšu attīstību. Ēdienkartē jāiekļauj, piemēram, augļi, ogas un dārzeņi, kas ir arī dabisks antioksidantu avots. Savukārt produkti, kuros ir daudz cukura, var veicināt pūtīšu rašanos, jo pārlieku liels glikozes līmenis asinīs izraisa hormona insulīna izdalīšanos, tāpēc uzturā ieteicams mazāk lietot vienkāršo cukuru un ogļhidrātus saturošus produktus, piemēram, saldumus, ātrās ēdināšanas produktus, saldinātus dzērienus.

Tāpat ikdienā jāatceras par pietiekamu ūdens patēriņu, kas uzlabo vispārējo imunitāti, kā arī palīdz veidot izturību arī pret pūtītes izraisošajām baktērijām.

“Ja pūtītes uzrodas regulāri, tās ir daudz un sāpīgas, ieteicams vērsties pie dermatologa. Nereti esam tā sadzīvojuši ar ādas problēmām, ka pat neapzināmies, ka tā vairs nav vienkārši pūtīte, bet jau nopietna ādas saslimšana, piemēram, akne, turklāt nereti tā tiek atklāta jau attīstījusies, vairs ne pirmajā stadijā. Speciālists ieteiks kompleksu ārstēšanās pieeju, jo tradicionālie paņēmieni šeit vairs nederēs, gluži pretēji – tie var sniegt negatīvu efektu,” stāsta Apotheka Beauty kosmētiķe Ieva Strautkalne.

Uz augšu
Back