Sadārdzinoties izejvielām, ievērojami dārgāka kļuvusi tualetes papīra ražošana

FOTO: EPA/Scanpix

2020. gads, kad sākās Covid-19 pandēmija, vairākās pasaules valstīs ir palicis atmiņā ne tikai ar negaidītiem ierobežojumiem un mēnešiem ilgu mājsēdi, bet arī ar tukšiem tualetes papīra plauktiem veikalos. Tagad, kad sabiedrības dzīve ir sākusi pielāgoties jaunajai realitātei un lielveikalu plauktos atkal bez problēmām ir iespējams iegādāties tualetes papīru, šī produkta ražošanā draud jaunas problēmas, raksta CNN.

Tiek norādīts, ka tualetes papīra ražošanai tiek izmantota celuloze, kas ir galvenais izejmateriāls. Tomēr tas kļūst arvien dārgāks, kā rezultātā visā pasaulē var ievērojami pieaugt tualetes papīra cena.

“Mēs nekad neesam redzējuši situāciju, kad mēneša laikā tualetes papīra galvenā izejmateriāla cena būtu tik strauji kāpusi. Tas ir kaut kas nedzirdēts,” norāda celulozes ražošanas industrijas analītiķis Braiens Maklejs.

1

Viņš norāda, ka pagājušā gada septembrī celuloze maksāja 606 dolārus par tonnu, savukārt pagājušajā mēnesī šī cena bija sasniegusi jau 907 dolāru atzīmi.

Tam ir savi iemesli – pirmkārt, cenas pieaugums saistāms ar Ķīnas atgūšanos no Covid-19 krīzes radītajām sekām. Ķīna ir lielākais koksnes masas pircējs pasaulē, un jāņem vērā, ka visā pasaulē visai būtiski ir kavēti izejmateriālu piegādes tempi.

Tāpat daudzās valstīs celuloze tiek iepirkta atklātos iepirkumos un pēc tam izmantota ne tikai tualetes papīra, bet arī citu produktu, piemēram, vienreizējo virtuves dvieļu, roku dvieļu, kā arī kabatlakatiņa ražošanai. Piemēram, ASV 70% celulozes iepērk no Brazīlijas, bet 30% - no Kanādas.

Kā skaidro Maklejs, arī lielāko ekonomiku pasaulē būtiski skāris celulozes trūkums.

Celulozes sliktā pieejamība ir piemērs tam, kā jēlo izejvielu piegāžu trūkumi var ietekmēt ekonomikas atlabšanu. Eksperti skaidro, ka arī vairākās citās rūpniecības nozarēs joprojām var just sekas no tā, ka karantīnas dēļ ir bijušas slēgtas rūpnīcas, kā arī ir ievērojami mainījušies patērētāju paradumi. Līdzīgs trūkums kā celulozes jomā ir redzams arī kokmateriālu, dzelzs un datoru komponenšu pieejamībā. Vietām pat darbaspēka pieejamība ir tuvu nullei.

Vairākas tirdzniecības grupas brīdinājušas, ka arvien pieaugošās celulozes cenas visā pasaulē pilnīgi noteikti ietekmēs arī tualetes papīra ražošanas izmaksas – tām būs jāpieaug.

Tomēr jau pašlaik tualetes papīrs maksā dārgāk, nekā tas bija pandēmijas sākumā. Tiek norādīts, ka viens no lielākajiem šā produkta ražotājiem pasaulē brīdinājis, ka no cenu kāpuma nav iespējams izvairīties, jo ražotāji vēlēsies kompensēt zaudējumus, kas radīsies, pieaugot tualetes papīra ražošanas izmaksām.

“NielsenIQ” aprēķini liecina, ka tualetes papīra cenas 52 nedēļu laikā ir kāpušas par 15,6%. “Kimberly Clarck” pārstāvji norāda, ka pieprasījums pēc tualetes papīra pandēmijas laikā ir bijis nedaudz augstāks nekā pirms pandēmijas, tomēr ar to nav bijis pietiekami, lai cenu saglabātu nemainīgā līmenī – celulozes cena ir kļuvusi pārāk augsta.

“Skaidrs, ka kāps cenas ne tikai tualetes papīram, bet arī citiem celulozes izstrādājumiem, piemēram, kabatlakatiņiem. Ja celulozes cena sāks kristies, tad arī varēsim runāt par galaproduktu cenu mazinājumu, bet par to vēl krietni pāragri runāt,” teikts uzņēmuma “Kimberly Clark” paziņojumā.

Uz augšu
Back