Valdība negrasās atkāpties no nodokļu reformas termiņiem - izmaiņas stāsies spēkā 1.jūlijā (22)

TVNET/LETA

Kaut arī jaunā nodokļu reforma izraisījusi daudz neskaidrību un satraukumu iedzīvotāju vidū, valdība neplāno atkāpties no tās ieviešanas termiņa, un jaunā kārtība stāsies spēkā jau 1.jūlijā, šodien pēc koalīcijas partiju sanāksmes žurnālistiem paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

TVNET jau ziņoja, ka vairākas organizācijas iepriekš mudinājušas reformu atlikt - Latvijas Raidorganizāciju asociācija un Latvijas Reklāmas asociācija iepriekš paudušas, ka pašreizējā reformas variantā ir daudz neskaidrību, kuras nepieciešams novērst. Arī Viesnīcu un restorānu asociācija paudusi bažas, ka reformas rezultātā pieaugs bezdarbs, cietīs mazkvalificētais darbaspēks un personas ar zemiem ienākumiem

Latvijas Grāmatvežu asociācijā savukārt esot dramatiski audzis pieprasījums pēc konsultācijām, un daudz neskaidrību un arī neprecizitāšu ir gan iedzīvotājiem, gan pašiem grāmatvežiem. 

Premjers pirmdien skaidroja, ka šīs nodokļu izmaiņas ir nepieciešamas, lai nodrošinātu, ka visi Latvijā strādājošie ir sociāli apdrošināti.

Viņš uzskata, ka Covid-19 krīze parādīja lielo nevienlīdzību starp cilvēkiem, kas strādā un par kuriem maksā sociālo nodokli, un tiem, par kuriem to nemaksā.

"Nonākot kaut kādās grūtībās, piemēram, Covid-19 krīzē, viena daļa legāli strādājošo nebija nekādā veidā pasargāti. Valdībai bija milzu izaicinājums rast veidu, kā izveidot atbalsta programmas," teica Kariņš, piebilstot, ka šīs izmaiņas ir sen plānotas.

Kariņš arī atzīmēja, ka reformas spēkā stāšanās datumu "nav nekāda plāna mainīt". Viņš teica, ka vienmēr, notiekot izmaiņām, kāds pēdējā brīdi saprot, ka, iespējams, nav tām kārtīgi sagatavojies, tomēr, premjera ieskatā, visiem izdosies tām tik pāri un izdosies nodrošināt sociālo aizsardzību visiem Latvijā strādājošajiem, kas esot "pamatu pamats" šiem grozījumiem.

LETA jau ziņoja, ka Jaunā konservatīvā partija tika rosinājusi uz vēlāku laiku atlikt pašlaik no 1.jūlija paredzēto regulējumu par minimālās obligātās sociālās iemaksas ieviešanu, kā arī izmaiņām mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) režīmā.

Likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" no 1.jūlija paredzētās minimālās iemaksas ir obligāts maksājums, ko par katru katru sociāli apdrošināmo personu jāveic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša algas. Minimālo iemaksu objekts ir trīs minimālās algas - 1500 eiro ceturksnī.

Ja persona ir nodarbināta pie vairākiem darba devējiem vai arī vienlaikus ir darba ņēmējs un pašnodarbinātais, tad ienākumus summēs, lai noteiktu, vai tie sasniedz minimālo obligāto iemaksu objektu.

Savukārt, ja darba ņēmējam vai darba ņēmējam, kurš vienlaikus ir pašnodarbinātais, summētais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks par 1500 eiro, obligātās iemaksas no saviem līdzekļiem piemaksās darba devējs.

Vairākas Saeimā pārstāvēto partiju frakcijas atbalstītu minimālo valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) ieviešanas termiņa pārcelšanu no 1.jūlija uz vēlāku laiku, izriet no partiju politiķu paustā maijā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) organizētajā uzņēmēju un politikas veidotāju diskusijā "Vai esošā nodokļu politika veicina tautsaimniecības attīstību?".

Svarīgākais
Uz augšu