S, 30.09.2023.

Latvijā nedaudz sarucis bezdarba līmenis

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Latvijā par 0,1 procentpunktu samazinājies bezdarba līmenis, sasniedzot 7,3%, tomēr tajā pašā laikā darba devēji sastopas ar grūtībām atrast atbilstošus darbiniekus, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" pastāstīja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone.

Viņa atzina, ka situācija ir diezgan stabila un tipiska Latvijas darba tirgum un pašlaik NVA ir reģistrējušies nedaudz mazāk par 66 000 cilvēku. Vasarā un rudens sākumā pieaug reģistrēto vakanču skaits - arī šobrīd ir virs 20 000 reģistrētu brīvu darbavietu, tomēr krietni palielinājusies spriedze atrast piemērotus darbiniekus.

"Protams, neliela ietekme uz bezdarba līmeni ir Covid-19 krīzei, bet tā nav tik būtiska, lai par to satrauktos. Šo laika posmu mēs nevaram salīdzināt ar krīzi, kas tika piedzīvota 2008.gadā, lai gan ietekme ir uz atsevišķām nozarēm - tūrismu, ēdināšanu un viesmīlību, kuras vēl nav atguvušas to intensitāti, kāda parasti bija pirms Covid-19," stāstīja Simsone.

Tomēr kā pozitīvu tendenci Simsone atzīmēja, ka nav atkārtojusies krīzēm raksturīgā tendence, proti, NVA nav saņēmis kolektīvus atlaišanas vai uzteikumu pieteikumu, kas tiešā veidā būtu saistīti ar Covid-19, vai nodokļu politikas izmaiņām, kas stājās spēkā jūlijā. Tomēr viņa piebilda, ka situācija nepārtraukti tiek vērota un tikai pēc kāda laika varēs pateikt, cik lielu ietekmi uz nodarbinātību ir atstājušas nodokļu izmaiņas.

Tāpat viņa atzīmēja, ka jau ilgstoši vissarežģītākais Latvijas darba tirgum ir reģionālās atšķirības - ekonomiskā aktivitāte ir vienā valsts teritorijā, reģistrētā bezdarba līmenis pavisam citā, un iedzīvotāju mobilitāte ir visai zema.

Atbildot uz jautājumu, vai Covid-19 iespaidā palielinās to darbavietu skaits, ko var veikt attālināti, Simsone atbildēja, ka ir visai maz vakanču, kur darba devējs ir norādījis, ka darbs ir veicams pilnībā attālināti. Tikai nedaudz virs 1% no kopumā reģistrētajām vakancēm ir ar šādu atzīmi, bet tas pieaug.

Tikmēr reģistrētā bezdarba līmenis bija 7,1% apmērā no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0,3 procentpunktiem mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) informācija.

2021.gada jūlija beigās NVA bija reģistrēti kopumā 64 392 bezdarbnieki, kas ir par 2915 cilvēkiem mazāk nekā mēnesi iepriekš, kad aģentūrā bija reģistrēti 67 307 bezdarbnieki.

Zemākais reģistrētā bezdarba līmenis jūlija beigās bija Rīgas reģionā - 5,2%, kas ir par 0,4 procentpunktiem mazāk nekā mēnesi iepriekš, bet augstākais reģistrētā bezdarba līmenis saglabājās Latgales reģionā - 15,6%, kas ir samazinājums par 0,2 procentpunktiem.

Zemgalē reģistrētā bezdarba līmenis jūlijā samazinājies par 0,4 procentpunktiem, mēneša beigās veidojot 6,5% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, Vidzemē reģistrētā bezdarba līmenis samazinājies par 0,3 procentpunktiem, mēneša beigās veidojot 7%, bet Kurzemē reģistrētā bezdarba līmenis samazinājies par 0,4 procentpunktiem, mēneša beigās veidojot 7,2% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

Savukārt Rīgā reģistrētā bezdarba līmenis jūlijā samazinājies par 0,3 procentpunktiem - līdz 5,2% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

2020.gada beigās Latvijā reģistrētā bezdarba līmenis bija 7,7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita. Pagājušajā gadā Latvijā augstākais bezdarba līmenis bija jūnija un jūlija beigās - 8,6%.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu