Tērauda rosina likumu pieņemšanas procesā izvērtēt diasporas intereses

Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājas biedrs Gatis Eglītis un priekšsēdētāja Vita Tērauda piedalās Saeimas Ārlietu komisijas un Eiropas lietu komisijas kopsēdē, kurā tiekas ar Īrijas valsts ministri Eiropas lietās. FOTO: Ieva Makare/LETA

Apvienības "Attīstībai/Par!" (AP) deputāte Vita Tērauda ir iesniegusi likumprojektu, kas paredz izmaiņas Saeimas kārtības rullī, lai, izstrādājot likumus vai to grozījumus, ņemtu vērā Latvijas diasporas intereses, pavēstīja AP Saeimas frakcijas komunikāciju vadītāja Liene Ančupāne.

Tērauda rosina noteikt, ka gan jaunu likumu tapšanas procesā, gan skatot esošo likumu grozījumus ir rūpīgi jāvērtē to ietekme uz ārzemēs dzīvojošo Latvijas valspiederīgo iedzīvotāju interesēm.

Ančupāne informēja, ka saskaņā ar Ārlietu ministrijas datiem, ārpus Latvijas dažādās mītnes zemēs dzīvo, mācās un strādā vairāk nekā 370 000 Latvijas diasporas pārstāvju. Ar katru gadu šis skaits pieaugot, līdz ar to iespējams secināt, ka gandrīz viena piektdaļa Latvijas pilsoņu dzīvo ārpus Latvijas.

Pēc konsultācijām ar Eiropas Latviešu apvienību un Pasaules Brīvo latviešu apvienību, AP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedre Tērauda, rosinājusi izdarīt Saeimas kārtības rullī grozījumus. Tie paredz papildināt likuma anotāciju ar prasību izvērtēt iespējamo likuma ietekmi uz Latvijas valstspiederīgajiem, kas dzīvo ārpus Latvijas robežām.

"Pieredze rāda, ka likumu normas nereti atšķirīgi ietekmē Latvijas valstspiederīgos, kas dzīvo Latvijā, un tos, kas dzīvo citviet pasaulē," pauda Tērauda, piebilstot, ka rosināto grozījumu mērķis ir nodrošināt rūpīgu likuma izvērtējumu vēl pirms pieņemšanas, tā pārliecinoties, ka rezultātā netiks radītas diasporai nelabvēlīgas vai apgrūtinošas situācijas.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli likumprojekta anotācija ir darba instruments, ar kuru strādā Saeimas deputāti, gatavojot jaunu likumu vai esoša likuma grozījumus. Anotācijas uzdevums ir nodrošināt, ka procesā tiek aplūkoti visi būtiskie jautājumi un ietekmes, ko tie rada.

Paredzams, ka grozījumi veicinās diasporas piesaisti Latvijai un nodrošinās, ka diasporas ieguldījums Latvijas attīstībai turpinās. 2017.gadā diasporas ieguldījums Latvijas tautsaimniecībā sasniedza 818 miljonus eiro. Pēc "Eurostat" datiem, tie 2017.gadā veidoja 4,1% no Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP).

Savukārt 2019.gadā diasporas ieguldījums Latvijas tautsaimniecībā bija 806 miljoni eiro, kas veidoja 3,3% no Latvijas IKP, klāstīja Ančupāne.

Uz augšu
Back