Kritizē ministrijas ieceri par jaunu aptieku aizliegumu 500 metru rādiusā

Aptieka FOTO: Paula Čurkste/LETA

Veselības ministrija grib samazināt lielāko farmācijas tirgus dalībnieku ietekmi, lai nosargātu mazās aptiekas. Tiek plānoti attāluma ierobežojumi aptieku izvietojumā. Un turpmāk būs ierobežojums, cik aptieku drīkst būt uz vienu iedzīvotāju. Ministrija cer, ka tas veicinās aptieku atvēršanu vietās, kur to nav vispār. Bijusī Konkurences padomes vadītāja grozījumus salīdzina ar kosmētisko remontu ēkai, kurai nepieciešamas fundamentālās izmaiņas. Aptieku izvietojums pēc būtības neietekmēs farmācijas milžus.

Latvijā ir ap 800 aptieku. Puse no tām uz vietas izgatavo zāles. Vēl 200 strādā cauru diennakti. To tuvumā puskilometra rādiusā nedrīkst atvērt citu aptieku. Pēc idejas ierobežojumi bija domāti, lai aizsargātu uzņēmējus, kuri sniedz vērtīgu pakalpojumu, bet kam bizness peļņu nenes. Taču šīs priekšrocības izmantoja negodīgi. Nereti īpašnieki šādu aptieku slēdza, tad atvēra līdzās citu savu aptieku un iepriekš slēgtās atvēra no jauna. Kā norādīts trīs gadus senā Augstākās tiesas spriedumā, šis regulējums tika izmantots biznesa, ne iedzīvotāju interesēs. Tāpēc tagad ministrija iecerējusi 500 metru rādiusa ierobežojumus pilnīgi visu jaunu aptieku atvēršanas gadījumā.

Līdz 2002.gadam aptieku atvēršanai nebija ierobežojumu. Aptieku skaits turpināja pieaugt- iedzīvotāju skaits samazinājās. Tirgus liberalizācija nenesa cenu samazinājumu un aptiekas nekļuva pieejamākas. Jaunas atvērās, taču tikai biznesam izdevīgos punktos. Trīsdesmit astoņās vietās Latvijā aptieku nav vispār. Piemēram, Mērsragā, Ogresgalā, Zvejniekciemā, kur ir divi tūkstoši iedzīvotāju.

Ministrija iecerējusi, ka jaunajam regulējumam vajadzētu šo situāciju labot.

Grozījumi arī paredz izņēmumus, lai novērstu tā dēvētos blokus, kad vienā stratēģiskā vietā koncentrējas vienas ķēdes aptiekas, veselības aprūpes iestāžu teritorijā nedrīkstēs būt vairākas vienam īpašniekam piederošas zāļu tirgotavas.

Rīgā slimnīcu tuvumā vai to teritorijās pamatā saimnieko “Mēness aptiekas”. Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcās apkārtnē ir tikai šī zīmola aptiekas. Viena arī pašā slimnīcas teritorijā.

Vēl pirms četriem gadiem Stradiņu slimnīcas teritorijā saimniekoja Farma Balt aptieka. Tagad īpašnieks ir cits.

Konkurence starp aptiekām ietekmē zāļu cenas. Par to pārliecināmies arī nelielā eksperimentā. Pretsāpju zāļu Paracetamol cena “Mēness aptiekā” un jaunajā slimnīcas korpusā esošajā SIA“ Farma Balt Aptiekā” atšķiras divas reizes. 10 tabletes “Mēness aptiekā” maksā 1,45 eiro, bet 20 tabletes Farma Balt Aptiekā - 1,90. Atšķiras tikai zāļu ražotājs.

Ar jaunajiem grozījumiem nemierā ir Repharm uzņēmumu grupas īpašnieki. AS “Sentor Farma aptiekas” izmaiņas regulējumā skaršot visvairāk. Stradiņa slimnīca nav vienīgā veselības aprūpes iestāde, kuru teritorijā darbojas viņiem piederošās “Mēness aptiekas”.

Repharm uzņēmumu grupas pārstāvis vērš uzmanību, ka Ministru kabineta noteikumu projekts vairākkārt grozīts. Vienā no versijām kā izņēmums parādījušies lielveikali, taču pēc iebildēm konkrētā norma izņemta laukā. Dins Šmits uzskata, ka jaunais regulējums varētu būt izdevīgs Maximas grupai, jo tā savos tirdzniecības centros ļauj darboties pamatā Lietuvas uzņēmumam piederošajai Euroaptiekai. Un tādējādi ar ministrijas iesaisti notiekot aptieku biznesa pārdale.

Uzņēmumā “Maxima Latvija” Nekā personīga” norāda, ka tās tirdzniecības centros ir pieejamas vairākas aptiekas, tajā skaitā arī “Mēness aptieka” un “A Aptieka”. Trīs reizes lielākā skaitā gan ir “Euroaptieka”. Ar ikvienu tiekot slēgts nomas līgums par tirgus cenu, un sadarbībā ar aptiekām tiekot strikti ievērots regulējums.

Nekā personīga uzrunāja vairākus individuālo aptieku īpašniekus, taču intervijai viņi nepiekrita. Labojumu jaunajā regulējumā esot bijis tik daudz, un tas vilcies tik ilgi, ka viņi vairs īsti nezinot, kādas tieši izmaiņas ministrija plāno un kā tas atsauksies uz viņu darbu.

Uz augšu
Back