VM: Ātro siekalu testu ieviešana nevakcinētajiem nenodrošinās testu uzticamību

Ilustratīvs foto FOTO: Shutterstock

Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvājums ieviest ātros siekalu testus (RAT), lai "dzeltenajā režīmā" Covid-19 nevakcinētajiem cilvēkiem būtu lielāka pakalpojumu pieejamība, nenodrošinās testa uzticamību, norāda Veselības ministrijas (VM) preses sekretāre Sintija Gulbe.

VM norādīja, ka EM rosinājumā nav skaidrs, kādus testus izmantos, vai testēšanai paraugus paņems pareizi, kā arī nav iespējams kontrolēt, vai tests tiešām veikts. Nebūs arī iespējams apzināt inficēto cilvēku, ja tāds nonāks pakalpojuma sniedzēja redzes lokā.

Tādēļ, VM ieskatā, šis piedāvājums negarantē epidemioloģisko drošību. EM minētajās valstīs arī ātros siekalu testus veic apmācītas personas, kas uzņemas atbildību par testa kvalitāti un nav ieinteresētas, lai testa rezultāts būtu negatīvs, turklāt tas notiek īpašās testēšanas vietās.

Gulbe atzīmēja, ka šobrīd Latvijā nav pieejami ātrie siekalu testi. Latvijā siekalas kā paraugs izmantots polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testa veikšanai. Tomēr antigēnu testi, kam izmanto siekalas, ir mazāk jūtīgi un to izmantošana ir mazāk droša.

Lai RAT testa rezultāts būtu ticams, tā veikšanai ir pareizi jāpaņem paraugs, tādēļ to veic tikai ārstniecības persona, kas ir apmācīta šādai manipulācijai. Papildus jāņem vērā, ka pozitīva testa gadījumā, saskaņā ar spēkā esošo testēšanas algoritmu, ir jāveic atkārtota izmeklēšana ar PĶR, lai apstiprinātu inficēšanās gadījumu. Tādējādi ārstniecības iestāde nodrošina testēšanas kvalitāti un datu objektivitāti un var garantēt izsniegto sertifikātu. Savukārt sertifikāts tiek veidots, pamatojoties uz e-veselībā ievadītiem testēšanas rezultātiem, ko veic tikai ārstniecības persona.

Gulbe skaidroja, ka Covid-19 infekcijas diagnostikai un skrīningam izmanto testus, pamatojoties uz valsts un Eiropas Savienības (ES) prasībām, tiem jāatbilst noteiktiem standartiem, un tos drīkst veikt tikai akreditētās laboratorijās. Ārstniecības personas testus izmanto tikai no Eiropas Komisijas (EK) kopēja saraksta un tajā iekļautie testi ir paredzēti tikai profesionālai lietošanai, lai izdotu testēšanas sertifikātu atbilstoši ES regulām par Eiropas digitālo Covid-19 sertifikātu.

Kā ziņots, EM piedāvā atļaut pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem saņemt pakalpojumus, ja viņi pie ieejas būs nodevuši ātros siekalu testus, iepriekš intervijā Latvijas Radio informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Pieaugot saslimstībai ar Covid-19, arvien vairāk pakalpojumi būs pieejami tikai kādā no tā dēvētajiem drošības režīmiem - zaļajā vai dzeltenajā. Zaļajā režīmā pakalpojumus varēs saņemt tikai vakcinēti vai Covid-19 pārslimojuši cilvēki, dzeltenajā - arī testēti.

Ministrija aicināja padarīt pakalpojumus pieejamākus, dzeltenajā režīmā ļaujot izmantot arī ātros siekalu testus. Tos cilvēkiem būtu jānodod pie ieejas veikalos vai citās pakalpojumu sniegšanas vietās.

Šāda testa cena, pēc ekonomikas ministra teiktā, būtu 5-6 eiro, un par to būtu jāmaksā pakalpojuma saņēmējam. Tomēr tas būtu ievērojami lētāk nekā aptuveni 30 eiro, kas par testēšanu patlaban jāmaksā laboratorijās.

Vitenbergs norādīja, ka šādu kārtību ievieš arī citas Eiropas valstis, piemēram, Vācija un Austrija.

Ministrs uzsvēra, ka ir būtiski, lai no pakalpojumu saņemšanas nebūtu izslēgti vecāki ar bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem un pagaidām nevar saņemt vakcīnu pret Covid-19.

Kariņš iepriekš uzsvēris, ka vakcinētiem cilvēkiem tiks nodrošināta brīvība. Valdības vadītājs aicina iedzīvotājus vakcinēties, lai pasargātu sevi, tuviniekus un sabiedrību, kā arī, lai izvairītos no neērtībām, ar ko jārēķinās nevakcinētiem cilvēkiem.

Arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) atzīmēja, ka nozaru pārstāvji strādā pie turpmākajiem pasākumiem rudenim. Ministrs uzsvēra, ka vistuvākajā laikā valdībai ir jāpieņem lēmumi par drošības režīmu jeb kā iespējami drošā veidā sniegt pieeju pakalpojumus ar visu veidu sertifikātiem. Būtisks jautājums ir, kā nodrošināt atbilstošu testēšanas pieeju, piebilda ministrs.

Uz augšu
Back