Mēness krāteris Tiho vēl neredzētā izšķirtspējā

NRAO/GBO/Raytheon/NSF/AUI FOTO: Wikimedia Commons

Izmantojot teleskopu un jaunu radaru tehnoloģiju, no Zemes izdevies uzņemt vēl neredzēti kvalitatīvu Mēness fotogrāfiju.

Fotogrāfijas centrālais punkts ir Tiho krāteris – viena no pamanāmākajām un iespaidīgākajām Mēness raksturiezīmēm. Par spīti tam, ka fotogrāfija uzņemta no tūkstošiem kilometru liela attāluma, rodas sajūta, ka vērotājs burtiski lido virs Zemes dabiskā pavadoņa virsmas, rakstīts zinātnes izdevumā "Science Alert".

Attēla izšķirtspēja patiesi ir augsta, turklāt tas satur 1,4 miljardus pikseļu. Pateicoties tam, 86 kilometrus diametrā lielo krāteri un tā apkārtni mēs varam vērot nebijušā kvalitātē.

Nacionālā zinātnes fonda “Green Bank” teleskops, ar kuru tika uzņemts šis attēls, atrodas Rietumvirdžīnijā, ASV un ir pasaulē lielākais vadāmais radioteleskops. Šo teleskopu astronomi var pavērst pret jebkuru vēlamo vietu debesīs.

Šā gada sākumā radioteleskops tika aprīkots ar jaunu radara raidītāju, kas spēj tuvējā kosmosā nosūtīt īpašus signālus, kas katrs atduras pret Mēness virsmu un nonāk atpakaļ uz Zemes. Pēc tam šie signāli tiek salīdzināti viens ar otru, izanalizēti un pārvērsti attēlā.

Janvārī astronomi šos sistēmu pārbaudīja, uzņemot “Apollo 15” nolaišanās vietas fotogrāfiju un pierādot, ka no Zemes patiesi var uzņemt augstas izšķirtspējas Mēness fotogrāfijas. Pēc vairākiem mēnešiem izdevās uzņemt vēl detalizētāku un labāku Tiho krātera fotogrāfiju.

Zinātnieki cer, ka jaunā tehnoloģija ļaus sīkāk izpētīt arī citas Saules sistēmas daļas, kuras mēs nekad neesam redzējuši.

Uz augšu
Back