Festivāla laikā upē ar urīnu nonācis videi bīstams narkotiku daudzums

Festival goers on the first day of the Glastonbury Festival at Worthy Farm in Somerset. FOTO: Yui Mok / PA Wire/PA Images

Glastonberijas mūzikas festivāla laikā netālu esošajā upē nonācis videi bīstams narkotiku daudzums, paziņojuši zinātnieki.

Festivāla laikā MDMA un kokaīna līmenis upes ūdenī bijis tik augsts, ka varējis kaitēt zivīm un citai dzīvajai radībai lejup pa straumi, secinājuši zinātnieki.

Eksperti pieļauj, ka narkotikas iekļuvušas upē ar cilvēku urīnu, un aicina festivāla apmeklētājus izmantot oficiālās tualetes.

Bangoras universitātes Dabaszinātņu skolas maģistrants Dans Abergs un Vides biotehnoloģijas centra eksperts Daniels Čaplins mērīja narkotiku daudzumu upes ūdenī pēdējā Glastonberijas festivāla laikā 2019. gadā, pirms un pēc tā.

2020. gadā un 2021. gadā festivāls pandēmijas dēļ nenotika.

Paraugi tika paņemti no upes augšup un lejup no festivāla norises vietas.

Pētījumā atklājās, ka MDMA koncentrācija ūdenī četrkāršojās nedēļu pēc festivāla, kas liecina par narkotiku ilgtermiņa izplūšanu no festivāla norises vietas.

Zinātnieki arī secināja, ka kokaīna koncentrācija upē sasniegusi līmeni, kas ietekmē Eiropas zušus, kas ir aizsargājama suga.

"Nelegālo narkotiku piesārņojums no publiskās urinēšanas notiek katrā mūzikas festivālā," 

norādīja Abergs, piebilstot, ka konkrēts apjoms gan nav zināms.

"Diemžēl Glastonberijas festivāla tuvā atrašanās upei nozīmē, ka visām festivāla apmeklētāju izdalītajām narkotikām ir maz laika, lai noārdītos augsnē, pirms tās nonāk trauslajā saldūdens ekosistēmā," sacīja Abergs.

Pētnieki iesaka informēt festivāla apmeklētājus par publiskas urinēšanas kaitīgo ietekmi uz vidi un pētīt, kā iespējams ar videi draudzīgām metodēm samazināt narkotiku kaitīgo ietekmi uz vidi.

Foto: Atkritumu kalni Glastonberijas festivālā.

Glastonberijas festivāla preses pārstāvis uzsvēra, ka vietējo upju un vides aizsardzība festivāla organizētājiem ir ļoti svarīga, norādot, ka festivāla laikā saskaņā ar vienošanos ar Vides aģentūru vākti ūdens paraugi no upes. Viņš arī norādīja, ka pēc pēdējā festivāla 2019. gadā Vides aģentūra nekādas bažas nav paudusi.

Festivāla pārstāvis norādīja, ka pēdējos gados strādāts pie tā, lai novērstu festivāla apmeklētāju urinēšanu uz zemes, kā arī uzsvēra, ka festivālā netiek akceptēta narkotiku lietošana.

"Mēs vēlamies redzēt pilnīgu informāciju par šo jauno pētījumu, un ļoti priecājos sadarboties ar pētniekiem, lai saprastu viņu rezultātus un ieteikumus," sacīja festivāla preses pārstāvis.

Glastonberijas festivāls Vortija fermā notiek kopš 1970. gada.

Uz augšu
Back