Vien trīs dienas pēc Bezosa prasības iesniegšanas tiesā kļuva zināms, ka vismaz 17 svarīgi kompānijas darbinieki, to vidū “New Shepard” programmas viceprezidents Stīvs Benets, raķetes “New Glenn” izstrādes komandas priekšnieks Bobs Ess, vecākais eksperimentu nodaļas menedžeris Kristofers Peins un vairāki citi iesnieguši atlūgumus, nepaskaidrojot savas aiziešanas iemeslus.
Tiesa gan, populārā amerikāņu mājaslapā “Glassdoor”, kurā tiek rakstītas atsauksmes par darba devējiem, parādījās ieraksti par “Blue Origin”. Par šo uzņēmumu ir virkne sūdzību par lēnu darbību, birokrātiju, kā arī par neapmierinātību ar priekšniecības darbu.
Pēc tam, kad vasarā Bezoss atgriezās no lidojuma kosmosā, viņš pateicās “Amazon” pircējiem, kas “apmaksājuši” viņa ceļojumu. Tikām kompānija visiem darbiniekiem izmaksājusi prēmiju 10 000 dolāru vērtībā. Abi šie soļi tika vērtēti nenozīmīgi. Pateicība pircējiem izklausījās ļoti šaubīgi, ņemot vērā “Amazon” darbinieku sūdzības par sliktiem darba apstākļiem. Kas attiecas uz prēmijām, CNBC rīcībā esošā informācija liecina, ka
“Blue Origin” darbinieki prēmijas izmaksu uzskata par mēģinājumu viņus uzpirkt, lai viņi paliktu kompānijā.
Kopumā kosmosa izstrādes kompāniju tirgū ir ļoti liela konkurence par talantiem, ņemot vērā, ka septembrī no “Blue Origin” aizgāja vecākā personāla speciāliste Kristāla Froinda, līdz ar to – jaunu darbinieku piesaistē var rasties problēmas.
Toksiska darba kultūra
Tirgus ar milzīgu konkurenci nav vienīgā Bezosa kosmosa projekta problēma. 30. septembrī mājaslapā “Lioness” parādījās kolektīva vēstule, ko parakstījusi bijusī “Blue Origin” darbinieku komunikācijas nodaļas vadītāja Aleksandra Abramsa. 20 citi kolektīvo vēstuli parakstījušie darbinieki vēlējās savus vārdus nepubliskot, jo publicitāte viņiem var maksāt darba vietu.
“Bezoss vēlas radīt labāku nākotni kosmosā, kamēr viņa kompānija atrodas toksiskā pagātnē,” vēsta vēstules virsraksts. Vēstulē teikts par to, kāda atmosfēra valda uzņēmumā, piemēram, kā nodaļu vadītāji atklāti saukuši sievietes par lellēm, kā arī uzmākušies savām padotajām.
Tiek vēstīts, ka “Blue Origin”, kas vārdos rūpējas par ekoloģiju un klimatu, realitātē nav izstrādājusi plānus oglekļa izmešu vai toksiskās ietekmes samazināšanai.
Pēc cita inženiera teiktā, “Blue Origin” raķetes ir bīstamas un tās nedrīkst ekspluatēt.
Vēstules autori kompānijas darba kultūru ir nosaukuši par toksisku, jo tā rada darbiniekiem psihiskās veselības kaitējumu, jo tiem “jāstrādā pāri spēkiem”, bet “izdegšana ir kļuvusi par darba stratēģijas daļu”.
Darba apstākļi kompānijā tiek dēvēti par necilvēcīgiem, bet kopējā atmosfēra – par toksisku un manipulatīvu.
“Miljardieriem patīk sevi uzskatīt par cilvēkiem, kas savus resursus ziedo cilvēces labā, tomēr mūsu skatījums ir tāds, ka tā drīzāk ir ilūzija, ko rada un stiprina sabiedrisko attiecību komandas,” teikts vēstulē.
Turklāt vēstules publicēšanas dienā “Blue Origin” vadītājs Bobs Smits kompānijas iekšienē izplatīja paziņojumu, kurā sacīja, ka Abramsa tika atlaista vairāku federālo eksporta kontroles noteikumu pārkāpumu dēļ. Kompānijā neesot nekāda veida uzmākšanos, bet raķetes ir izstrādātas pēc visiem drošības noteikumiem.