"Rīgas satiksme" ieguldīja aptuveni 230 000 eiro koda biļetes izstrādē

"Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa FOTO: Zane Bitere / LETA

No ceturtdienas pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" sabiedriskajā transportā iespējams norēķināties ar koda biļeti, kuras risinājuma un lietotnes izstrāde izmaksāja aptuveni 230 000 eiro, ceturtdien žurnālistiem atklāja "Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa.

Viņa atklāja, ka jau šodien maršrutos devušies pirmie transportlīdzekļi, kur var lietot šo biļeti.

"Līdz ar koda biļeti tiks paplašinātas biļešu iegādes iespējas, turklāt koda biļeti, kura darbosies paralēli esošajai sistēmai, var iegādāties jebkurā diennakts laikā. Patlaban lietotnē varēs iegādāties viena brauciena biļetes, taču sekosim līdzi, kā aplikācija tiek lietota, un sāksim darbus par tās tālāko attīstību," skaidroja Innusa.

Lietotāji varēs izvēlēties, kuru no trīs iespējamajām lietotnēm ikdienā izmantot - "Rīgas satiksmes", "Mobilly" vai personu apvienības "SP Grupa" lietotni, kas pašlaik vēl ir izstrādes procesā. Iekāpjot sabiedriskajā transportā, biļete jāreģistrē, skenējot kvadrātkodu.

"Esmu gandarīts, ka sabiedriskā transporta pasažieri turpmāk varēs iegādāties biļetes uzreiz, tiešsaistes režīmā.

Rīga un "Rīgas satiksme" ir spērusi pirmo soli ceļā uz mūsdienīgām norēķinu iespējām. Turklāt šajā epidemioloģiski sarežģītajā laikā šis norēķinu veids ļaus samazināt kontaktus un iegādāties biļetes attālināti," uzsvēra Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (JV).

Koda biļetes izstrāde tika sākta 2020.gada nogalē, un atklātas iepirkuma procedūras rezultātā tiesības izstrādāt lietotni ieguva SIA "CatchSmart". Innusa skaidroja, ka projekta izmaksas ir ap 230 000 eiro.

"Par uzturēšanas izmaksām šobrīd vēl grūti spriest, jo pirmais gads mums ir garantijas gads, un uzturēšanas nodrošināšanai mēs nākamā gada laikā izsludināsim iepirkuma procedūru," atzina Innusa.

"Esam gandarīti piedalīties šī risinājuma izstrādē un radīt vienkāršu, draudzīgu risinājumu gan iedzīvotajiem, gan apkārtējai videi. "Rīgas satiksmes" jaunais risinājums ir viens no labākajiem Eiropas pilsētās, kur transporta biļetes var iegadāties un izmantot mobilajā lietotnē pāris sekunžu laikā," komentēja "CatchSmart" stratēģiskās attīstības direktore Madara Melne.

Arī "Mobilly" vadītājs Ģirts Slaviņš uzsvēra, ka šis ir sen gaidīts risinājums, kas ļaus ērti iegādāties biļetes arī galvaspilsētas sabiedriskajā transportā.

"Jaunais risinājums ir pašsaprotams solis, lai parūpētos par ērtu biļešu apmaksu un izmantotu mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas.

Mēs darām visu iespējamo, lai arī citi biļešu veidi jau drīzumā būtu pieejami "Mobilly" lietotnē," solīja Slaviņš.

Jau ziņots, ka jaunā koda biļete paplašinās esošo "Rīgas satiksmes" biļešu klāstu un ļaus sabiedriskajā transportā klientiem veikt norēķinus par braucieniem ar viedtālruni tiešsaistes režīmā. Koda biļete darbosies paralēli esošajai e-talonu sistēmai.

Lai lietotu koda biļeti, klientiem vajadzēs izvēlēties kādu no tirgū piedāvātajām mobilajām lietotnēm un ar tās palīdzību savā viedtālrunī tiešsaistes režīmā iegādāties vienreizējo brauciena biļeti. Iekāpjot transporta līdzeklī, biļete būs jāaktivizē, skenējot kvadrātkodu, kas būs izvietots vairākās vietās pa visu transporta līdzekļa salonu un būs katram transporta līdzeklim atšķirīgs. Gadījumā, ja transportā iekāps kontrolieris, pasažieris lietotnē varēs uzrādīt kontrolierim aktivizēto biļeti.

Šis jauninājums ļaus samazināt biļešu iegādei nepieciešamo laiku, novērsīs biļešu pieejamības un izmantojamības neērtības mazumtirdzniecībā, turklāt norēķiniem par sabiedriskā transporta izmantošanu nebūs nepieciešama skaidra nauda, uzsvēra domē.

Mobilajā lietotnē esošās biļetes derīguma termiņš būs trīs mēneši, atšķirībā no citām abonementa biļetēm, kuru derīguma termiņš ir 12 mēneši. Šāds termiņš noteikts saistībā ar nepieciešamību lietot papildu drošības pasākumus attiecīgās biļetes datu nesējā, mazinot iespēju mobilajā lietotnē ierakstītās informācijas par biļetes kodu dešifrēšanu, tālāku pavairošanu vai simulāciju, kā arī ar nepieciešamajiem tehniskajiem resursiem iegādāto biļešu datu uzglabāšanai un uzturēšanai risinājuma ietvarā realizētajās informācijas sistēmas datubāzēs.

Uz augšu
Back