No 1. novembra daudzviet palielināsies siltumenerģijas tarifi

TVNET/LETA
No 1. novembra daudzviet palielināsies siltumenerģijas tarifi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: Shutterstock

No šodienas Jelgavā, Iecavā, Grobiņā un Ogres novadā palielināsies siltumenerģijas tarifi, aģentūru LETA informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvji.

Jelgavā tarifs pieaugs par 6,6% un būs 55,94 eiro par megavatstundu (MWh), Iecavā tarifs pieaugs par 26% - līdz 64,29 eiro par MWh, Grobiņā tarifs pieaugs par 0,9% - līdz 61,04 eiro par MWh, savukārt Ogres novadā Madlienas, Suntažu, Ķeipenes un Lauberes pagastos tarifs pieaugs par par 10,6% - līdz 58,1 eiro.

Siltumenerģijas tarifs ir pieaudzis kurināmā izmaksu būtiska pieauguma dēļ.

No šodienas arī SIA "Kocēnu komunālā saimniecība" klientiem Bērzainē, Kocēnos, Rubenē, Vaidavā un Zilākalnā Valmieras novadā mainīsies siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi, liecina SPRK publiskotā informācija.

Kocēnos siltumenerģijas gala tarifs saruks par 0,1% - līdz 58,22 eiro par megavatstundu (MWh), Rubenē par siltumenerģiju turpmāk būs jāmaksā 62,7 eiro, kas ir par 0,8% vairāk nekā līdz šim, bet Vaidavā siltumenerģijas tarifa cena pieaugs par 0,7% - līdz 67,04 eiro par MWh.

Savukārt Zilākalna ciemā par siltumenerģiju no šodienas būs jāmaksā 55,18 eiro par MWh, kas ir par 0,9% vairāk, turpretī Bērzainē siltumenerģijas tarifa cena saruks par 6,7% - līdz 63,69 eiro par MWh.

Kā aģentūrai LETA norādīja SPRK, beidzoties esošajiem līgumiem par granulu un šķeldas iepirkumu, komersants rīkoja cenu aptauju, izvēloties zemākās cenas piedāvājumu. Kocēnos un Bērzainē tarifs samazinājies, pateicoties kokskaidu granulu cenas samazinājumam. Savukārt Zilākalna ciemā, Rubenē un Vaidavā siltumenerģijas tarifi ir pieauguši saistībā ar šķeldas cenas palielinājumu.

Salīdzinot ar dabasgāzes kā kurināmā izmaksām, škeldas cenas pieaugums šogad ir bijis vidēji neliels.

"Līdz ar to tiem komersantiem, kuri kā kurināmo izmanto granulas un šķeldu, siltumenerģijas tarifs samazinās vai arī pieaug pavisam nedaudz, salīdzinot ar tiem, kuri izmanto siltumenerģijas ražošanai dabasgāzi," norādīja SPRK Enerģētikas departamenta direktore Līga Kurevska.

Par 16,5% pieaugs siltumenerģijas tarifs "Rīgas siltums" klientiem

No šodienas AS "Rīgas siltums" klientiem par siltumenerģiju būs jāmaksā 66,76 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 16,5% vairāk nekā līdz šim, aģentūru LETA informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Tādējādi, pēc aģentūras LETA aprēķiniem, šajā apkures sezonā siltuma tarifs Rīgas iedzīvotājiem pieaudzis par kopumā 47,5% jeb par 21,49 eiro. Tarifs vienu reizi šajā apkures sezonā jau tika palielināts - no 1.septembra tas, salīdzinot ar iepriekšējo maksu, pieauga par 26,6%.

Jaunais, SPRK apstiprinātais, "Rīgas siltuma" tarifs ietver iepirktās siltumenerģijas izmaksu pieaugumu 22,7% apmērā, ko siltumapgādes uzņēmums iegādājas no sešiem siltumenerģijas ražotājiem.

Lai nodrošinātu pēc iespējas efektīvākas izmaksas, Daugavas labajā krastā, kur darbojas neatkarīgie siltumenerģijas ražotāji, iepirkums tiek organizēts regulārās izsolēs un lielākajai daļai siltumenerģijas ražotāju, tostarp lielākajiem ir noteikts regulēts siltumenerģijas ražošanas tarifs.

SPRK pauda, ka "Rīgas siltuma" iepirktā siltumenerģija veido 69% no kopējā rīdziniekiem nodotā apjoma, bet 31% - "Rīgas siltums" ražo pats. Gada laikā Rīgā tiek piegādāti apmēram trīs miljoni MWh siltumenerģijas. Siltumenerģijas tarifa kāpumu ir ietekmējis iepirktās siltumenerģijas izmaksu pieaugums, kuru savukārt ietekmējusi globālais dabasgāzes cenas straujais kāpums šī gada otrajā pusē.

Dabasgāzes cena pasaules tirgū šī gada oktobrī TTF biržā ir aptuveni sešas reizes augstāka nekā pirms gada oktobrī. Dabasgāzes kā kurināmā cenas pieaugums skar visas Eiropas valstis, tostarp Latviju, atstājot būtisku ietekmi uz siltumenerģijas ražošanas izmaksām.

Ievērojot kurināmā cenu tendences, SPRK aicina šajā apkures sezonā īpaši pievērst uzmanību iespējām mazināt nelietderīgu siltuma patēriņu un aicina "Rīgas siltums" kopā ar ēku apsaimniekotājiem aktīvi sadarboties, meklējot piemērotāko risinājumu, lai mazinātu siltumenerģijas pakalpojuma izmaksas katrā no mājām šajā apkures sezonā.

Vienlaikus saskaņā ar pašvaldību sniegto informāciju maznodrošinātām un trūcīgām personām ir iespēja saņemt finansiālu atbalstu Rīgas sociālā dienestā siltumapgādes pakalpojuma izmaksu segšanai.

"Rīgas siltums" ir viens no galvenajiem siltumenerģijas piegādātājiem Rīgā. Tas veic siltumenerģijas ražošanu, pārvadi un realizāciju, kā arī nodrošina siltumenerģijas lietotāju ēku iekšējās siltumapgādes sistēmu tehnisko apkopi. No uzņēmuma piegādātās siltumenerģijas 77% tiek izmantota dzīvojamo māju apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Siltumtīklu kopējais garums ir apmēram 825 kilometri, no kuriem 85% ir uzņēmuma īpašumā.

Kompānijas kapitālā 49% pieder Rīgas domei, 48,99% pieder Latvijas valstij, 2% pieder SIA "Enerģijas risinājumi. RIX", bet AS "Latvenergo" pieder 0,005% akciju.

SPRK ir institucionāli un funkcionāli neatkarīgs, pilntiesīgs, autonoms publisko tiesību subjekts, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs. Regulators patstāvīgi pilda tam ar likumu nodotās funkcijas un savas kompetences ietvaros patstāvīgi pieņem lēmumus un izdod administratīvos aktus, kas ir saistoši konkrētiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un lietotājiem.

Palielinās atbalstu elektroenerģijas izmaksu segšanai aizsargātā lietotāja grupām

No šodienas līdz nākamā gada beigām palielināts atbalsts elektroenerģijas rēķinu segšanai aizsargātā lietotāja grupām, paredz iepriekš Ministru kabinetā nolemtais.

Trūcīgai vai maznodrošinātai mājsaimniecībai (personai), ģimenei (personai), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, kā arī personai ar I invaliditātes grupu vai tās aizgādnim atbalstu palielinās par pieciem eiro, bet daudzbērnu ģimenēm - par desmit eiro.

Tādējādi no šodienas līdz 2022.gada 31.decembrim trūcīgai vai maznodrošinātai mājsaimniecībai (personai), ģimenei (personai), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, kā arī personai ar I invaliditātes grupu vai tās aizgādnim atbalsts būs 15 eiro, savukārt daudzbērnu ģimenēm - 20 eiro.

Kā aģentūrai LETA norādīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA), ar grozījumiem 150 000 mājsaimniecību tiks dubultots un pat trīskāršots valsts atbalsta apmērs ikmēneša elektrības rēķinu nomaksai.

"Palielinātais atbalsts visām aizsargātā lietotāja grupām, tai skaitā daudzbērnu ģimenēm, mazturīgām mājsaimniecībām un citiem automātiski stāsties spēkā jau novembrī. Mēs nevaram iespaidot straujo cenu kāpumu, bet mēs varam palīdzēt saviem iedzīvotājiem, kuriem jaunās elektroenerģijas cenas rada sociāla rakstura problēmas, proti, samaksājot par komunāliem pakalpojumiem, var nepietikt naudas pārtikai un citām pirmās nepieciešamības precēm," sacīja Vitenbergs.

Saskaņā ar pēdējiem pieejamajiem datiem no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes un Labklājības ministrijas aizsargāto lietotāju skaitu pa kategorijām veido - 45 000 daudzbērnu ģimenes, 26 901 personas ar I invaliditātes grupu, 8156 ģimenes ar bērniem ar invaliditāti, kā arī 65 984 trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas).

Grozījumu īstenošanai 2021.gadā nepieciešams papildu nepieciešamais finansējums 2,97 miljonu eiro apmērā, bet 2022.gadā - 17,525 miljonu eiro apmērā, kas tiks nodrošināts Ekonomikas ministrijas (EM) budžeta apakšprogrammā "Elektroenerģijas lietotāju atbalsts" paredzētā finansējuma ietvaros.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu