P, 26.09.2022.

Saeimas darbā aizliegts piedalīties trīs deputātiem; Nikonovs uzrāda vakcinācijas sertifikātu

Papildināts
TVNET/LETA
Saeimas darbā aizliegts piedalīties trīs deputātiem; Nikonovs uzrāda vakcinācijas sertifikātu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas deputāts Vladimirs Nikonovs (S) ir iesniedzis parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai savu vakcinācijas sertifikātu, tādējādi sertifikātu nav uzrādījuši vairs tikai trīs Saeimas deputāti.

Otrdien komisijas sēdē tās priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (NA) informēja, ka pirmdien vēlu vakarā komisija saņēmusi Nikonova vakcinācijas faktu apstiprinošu sertifikātu.

Pieņemtais likums "Par pagaidu papildus prasībām Saeimas deputātu un pašvaldību domju deputātu darbam" paredz, ka no 15.novembra Saeimas darbā ir tiesīgs piedalīties tikai tāds Saeimas deputāts, kurš šajā likumā noteiktajā kārtībā ir uzrādījis Covid-19 sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu, kā arī deputāts, kurš saņēmis klīniskās universitātes slimnīcas speciālista vai konsīlija atzinumu par vakcinācijas atlikšanu uz noteiktu laiku un uzrādījis sertifikātu par negatīvu veiktā testa rezultātu.

No publiski izskanējušās informācijas izriet, ka Nikonovs otro poti saņēmis vien vakar un šodien ar Saeimas lēmumu ir pielaists pie darba parlamentā. Lūgta komentēt, vai deputātam nebija jāsagaida divas nedēļas līdz sertifikāta iegūšanai, Mandātu komisijas priekšsēdētāja skaidroja, ka šāds lēmums pieņemts pēc konsultācijām ar Saeimas Juridisko biroju.

Kursīte-Pakule norādīja, ka šajā gadījumā Saeima ir rīkojusies pēc likuma gara un burta, piebilstot, ka šoreiz bijis ļoti svarīgi atbilst likuma garam. "Tas nav likums pret, bet likums par. Deputāts ir vakcinējies un sēdes turpina notikt attālināti," klāstīja parlamentāriete, akcentējot, ka, lai arī novēloti, tomēr Nikonovs ir izpildījis savu pienākumu. Pēc viņas domām, likuma normas jāpiemēro iespējami draudzīgi, vienlaikus nepārkāpjot likumu.

Līdzīgu viedokli pauda arī Saeimas Juridiskā biroja pārstāve Dina Meistare, sakot, ka minētā likuma normas jātulko pēc iespējas labvēlīgāk, ņemot vērā, ka deputātu tiesības jau tā ir apdraudētas. Viņasprāt, svarīgi ir tas, ka deputāts ir savakcinējies.

Saskaņā ar likumā noteikto, komisijai par deputāta vakcinācijas faktu jāziņo tuvākajā Saeimas sēdē, lai opozicionārs tajā varētu piedalīties. Saeimas deputātiem par to tika paziņots otrdienas rītā.

Tas nozīmē, ka Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu parlamenta Administrācijai un Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai nav uzrādījuši vairs tikai trīs Saeimas deputāti.

Šo deputātu vidū ir spiegošanā aizdomās turētais parlamentārietis Jānis Ādamsons, kurš atrodas apcietinājumā un Saeimas darbā nepiedalās, Jūlija Stepaņenko (LPV) un Nacionālās apvienības deputāts Romāns Naudiņš, kurš esot vakcinējies ar Eiropas Savienībā neapstiprinātu vakcīnu pret Covid-19.

Jau ziņots, ka pirmdien komisijas sēdē parlamentārietis Aldis Adamovičs (JV) vaicāja, vai gadījumā, ja svētdien vai pirmdien no rīta ir veikta vakcinācija, deputātam ir tiesības piedalīties Saeimas darbā, uz ko saņēma noraidošu atbildi. Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere norādīja, ka likums skaidri nosaka, kādi dokumenti izmantojami par pamatu tam, lai no 15.novembra deputāts varētu piedalīties parlamenta darbā. Ja šāda dokumenta nav, tad nav arī attiecīgu tiesību, akcentēja Meistere.

Likums nosaka, ka deputātam, iegūstot šādu sertifikātu, to jāiesniedz Mandātu komisijā un tad komisija sanāks uz sēdi, lai tuvākajā parlamenta plenārsēdē paziņotu par to Saeimai. Tad konkrētais parlamentārietis varēs turpināt savu darbu Saeimā.

Jau ziņots, ka Saeima 12.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par pagaidu papildus prasībām Saeimas deputātu un pašvaldību domju deputātu darbam", nosakot, ka nevakcinētiem vai Covid-19 nepārslimojušiem Saeimas deputātiem no 15.novembra ir liegts piedalīties Saeimas, tās komisiju un parlamenta citu institūciju sēdēs.

Jau sākotnēji likumprojektā bija paredzēts, ka nevakcinēti deputāti nedrīkstēs piedalīties klātienes sēdēs, bet

tagad liegums noteikts arī dalībai attālinātās sēdēs.

Likumā noteikts, ka no 15.novembra Saeimas darbā ir tiesīgs piedalīties tikai tāds Saeimas deputāts, kurš šajā likumā noteiktajā kārtībā ir uzrādījis Covid-19 sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu, kā arī deputāts, kurš saņēmis klīniskās universitātes slimnīcas speciālista vai konsīlija atzinumu par vakcinācijas atlikšanu uz noteiktu laiku un uzrādījis sertifikātu par negatīvu veiktā testa rezultātu.

Deputātam Covid-19 sertifikāts būs jāuzrāda Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai, ja vien deputāts informāciju par sertifikātu nav jau iepriekš iesniedzis Saeimas Administrācijā. Mandātu komisijai tuvākajā Saeimas sēdē būs jāziņo par deputātiem, kuri nav uzrādījuši sertifikātu un līdz ar to nav tiesīgi piedalīties Saeimas darbā.

Deputātam, kurš nebūs tiesīgs piedalīties Saeimas darbā, tiks pārtraukta mēnešalgas un kompensācijas izmaksa.

Saeimas deputāta mēnešalgas un kompensācijas izmaksa tiks atjaunota ar dienu, kad deputāts Mandātu komisijai būs uzrādījis Covid-19 sertifikātu.

Ja deputāts sertifikātu būs ieguvis un uzrādījis pēc 15.novembra, Mandātu komisijai par to būs jāziņo tuvākajā Saeimas sēdē.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu