Pandēmijas laika blaknes – 2000 autobusi, pilni ar sejas maskām un plastmasas cimdiem

FOTO: unsplash.com

Covid-19 pandēmijas laikā pasaules okeānu ūdeņos atstāti vairāk nekā 28 tūkstoši tonnu plastmasas atkritumu – vienreizlietojamās aizsargmaskas un cimdi.

Britu laikraksts “The Guardian” salīdzinājis, ka šāds atkritumu apjoms satilptu vairāk nekā 2000 divstāvīgajos autobusos. 

Tuvākajos gados

liela daļa plastmasas cimdu un iepakojumu no pandēmijas laikā veiktajiem pirkumiem varētu nokļūt Ziemeļpola apkārtnes ūdeņos.

Lielākā daļa plastmasas izstrādājumu – 87,4 procenti – tika izlietoti slimnīcās, 7,6 procentus izlietoja mājsaimniecības, iepakojums un testēšanas materiāli veido attiecīgi 4,7 un 0,3 procentus atkritumu, vēstīts ASV Nacionālās Zinātņu akadēmijas šī gada novembrī publicētajā pētījumā.

Video. Kur okeānos nogulsnējas plastmasas atkritumi?

Zinātnieki modelēja prognozes par to, cik daudz pandēmijas laika atkritumu varētu nonākt okeānos, un secināja, ka tie plašajos ūdeņos iekļuvuši pa 369 lielākajām upēm. Paredzams, ka

tuvāko gadu laikā šie okeāna atkritumi tiks izskaloti piekrastēs, bet liela daļa paliks guļam okeānu gultnē.

Īstermiņā atkritumi varētu ietekmēt vidi tajos reģionos, kuros tie lielākoties ir izsviesti, bet tālākā nākotnē tie varētu sākt krāties Klusā okeāna ziemeļaustrumos un Indijas okeāna dienvidaustrumos, vēsta zinātnieku veiktās prognozes.

Ņemot vērā to, ka ziemeļu un dienvidu polārajos lokos aizskalosies ievērojama daļa plastmasas atkritumu, tie līdz 2025. gadam jau būs nogulsnējušies ap sauszemi.

Uz augšu
Back