S, 28.01.2023.

ASV valsts sekretārs aicina Krieviju krīzi attiecībās ar Ukrainu risināt diplomātijas ceļā

TVNET/LETA
ASV valsts sekretārs aicina Krieviju krīzi attiecībās ar Ukrainu risināt diplomātijas ceļā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Foto: Alex Brandon / POOL / AFP

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, Stokholmā tiekoties ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, ceturtdien brīdinājis Maskavu, ka iebrukuma gadījumā Ukrainā tai jārēķinās ar "nopietnām sekām".

Tāpat Blinkens aicināja Kremli meklēt diplomātisku izeju no pašreizējās krīzes.

"Labākais veids, kā novērst krīzi, ir diplomātija," pirms sarunām ar Lavrovu žurnālistiem norādīja Blinkens.

Viņš piebilda, ka Maskavai un Kijevai jāizpilda Minskas vienošanās nosacījumi.

Vašingtona ir gatava to veicināt, taču, ja Krievija izšķirsies par konfrontāciju, tam būs "nopietnas sekas," uzsvēra ASV valsts sekretārs.

Savukārt Lavrovs žurnālistiem izteicās, ka Maskava esot gatava dialogam ar Kijevu un nevēloties nekādus konfliktus.

Blinkens un Lavrova tikšanās, kas notika Eiropas Drošības un Sadarbības (EDSO) sanāksmes kuluāros, ilga aptuveni pusstundu.

Tas bija augstākā līmeņa kontakts starp abām pusēm kopš ASV prezidenta Džo Baidena un viņa krievu kolēģa Vladimira Putina tikšanās jūnijā.

"Sekretārs (Blinkens) nepārprotami norādīja, ka gadījumā, ja Krievija izšķirsies par militārās eskalācijas ceļu, Savienotās Valstis un mūsu sabiedrotie ir gatavi likt maksāt ievērojamu cenu," pavēstīja Valsts departamenta pārstāvis Neds Praiss.

Kāda cita augsta ranga Valsts departamenta amatpersona izteikusies, ka Blinkena un Lavrova sarunas bijušas "nopietnas, saprātīgas un lietišķas".

Amatpersona piebildusi, ka notikusi konstruktīva viedokļu apmaiņa par Minskas vienošanos izpildi, kas varētu kalpot kā izeja no strupceļa, un ka tuvākajās dienās gaidāmas intensīvas diplomātiskās darbības.

2015.gadā ar Francijas un Vācijas starpniecību noslēgtā vienošanās uzliek Ukrainai par pienākumu nodrošināt Krievijas apbruņoto kaujinieku bandu kontrolē esošajām teritorijām plašu autonomiju, kā arī garantēt visiem kaujiniekiem, kas bijuši iesaistīti karadarbībā pret Ukrainas armiju, amnestiju.

Vienošanās paredz, ka Ukraina kontroli pār robežu ar Krieviju atgūs vienīgi pēc vietējo vēlēšanu organizēšanas kaujinieku bandu kontrolētajās teritorijās.

Šie noteikumi, kas Kijevai tika uzspiesti tiešu militāru draudu apstākļos no Krievijas puses, Ukrainai patiesībā ir nepieņemami, un tāpēc to izpildei nepieciešamo likumu apstiprināšana parlamentā faktiski ir neiespējama.

Krievija cer uz drīzu Putina un Baidena "kontaktu"

Krievija ceturtdien paziņojusi ka cer tuvākajās dienās uz "kontaktu" starp Kremļa saimnieku Vladimiru Putinu un ASV prezidentu Džo Baidenu.

Maskava ar šo paziņojumu nākusi klajā pēc ārlietu ministra Sergeja Lavrova tikšanās ar ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu.

"Par datumu vienošanās vēl nav. Ir grūtības saskaņot abu līderu kalendārus, taču kontakts ir ļoti nepieciešams. Mūsu problēmas vairojas," izteicies Lavrova vietnieks Sergejs Rjabkovs.

"Nav virzības abpusējās attiecībās, kas arvien vairāk un vairāk tuvojas akūtas krīzes fāzei. Nav savstarpējās izpratnes, kā deeskalēt situāciju Eiropā," Rjabkova teikto citē krievu ziņu aģentūras.

"Situācija Eiropā ir ļoti satraucoša," piebildis ministra vietnieks. "Ir skaidrs, ka tas būs viens no galvenajiem sarunu tematiem prezidentu līmenī."

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu