P, 11.12.2023.

Noslēdzies Putina-Baidena videosamits (51)

Sarunas ilga aptuveni divas stundas
TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Reuters/ScanPix

Ceturtdienas vakarā noslēdzās ASV prezidenta Džo Baidena un Krievijas prezidenta Vladimira Putina videosamits.

Kā informēja Kremlis, saruna ilgusi aptuveni divas stundas.

Saziņu ar video starpniecību ASV un Krievija izmantoja pirmo reizi. Putins atradās savā rezidencē Sočos, bet Baidens - Baltajā namā Vašingtonā.

Kā paziņojis Baltais nams, Baidens sarunā izteicis ASV un Eiropas sabiedroto dziļās bažas par Krievijas spēku koncentrāciju ap Ukrainu un brīdinājis, ka ASV un sabiedrotie atbildēs ar stingriem ekonomiskajiem un cita veida pasākumiem militārās eskalācijas gadījumā.

Baidens atkārtoti apliecinājis atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei un aicinājis deeskalēt situāciju un atgriezties pie diplomātijas.

Abas puses arī apspriedušas ASV-Krievijas dialogu par stratēģisko stabilitāti, kiberuzbrukumus ar izspiedējvīrusiem un kopīgo darbu pie reģionālajiem jautājumiem, tādiem kā Irāna, paziņoja Baltais nams.

Kremlis pavēstīja, ka galvenā sarunu tēma bijusi Ukrainas krīze, sarunas raksturojot kā atklātas un lietišķas.

Kā teikts Kremļa paziņojumā, Putins arī lūdzis Vašingtonu sniegt garantijas, ka NATO neturpinās paplašināties uz austrumiem. "Krievija ir nopietni ieinteresēta iegūt uzticamas juridiskās garantijas, kas izslēgs NATO paplašināšanos uz austrumiem un uzbrukuma ieroču izvietošanu valstīs līdzās Krievijai," pavēstīja Kremlis.

Putins arī ierosinājis Baidenam, ka Krievija un ASV atceļ visus ierobežojumus vēstniecību personālam abās valstīs.

Kā pavēstīja kāda ASV amatpersona, Baidens nav izteicis nekādus "solījumus vai piekāpšanos" Putina prasībām.

Pirms sarunām tika ziņots, ka tiks apspriests konflikts Ukrainā un citi jautājumi. Kremlis ziņoja, ka līderi arī apspriedīs iespējamās drošības garantijas Krievijas un NATO starpā.

Baltais nams paziņoja, ka Baidens pēc sarunām ar Putinu apspriedīsies ar Vācijas, Francijas, Lielbritānijas un Itālijas līderiem.

Putina un Baidena pirmais samits notika Ženēvā 16.jūnijā, kad viņi vienojās sākt jaunas sarunas par kodolatbruņošanās iniciatīvu. Novembra sākumā ASV laikraksts “The New York Times” vēstīja, ka kopš Ženēvas samita vairākas ASV un Krievijas diplomātu tikšanās notikušas slepenībā.

Novembrī mediji ziņoja, ka nākamā gada sākumā plānota otrā Baidena un Putina klātienes tikšanās.

Komentāri (51)CopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais