Aizritējusi Baidena un Putina telefonsaruna

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, ASV prezidents Džo Baidens FOTO: REUTERS/Kevin Lamarque

ASV prezidents Džo Baidens un Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien aizvadījuši telefonsarunu, kurā apsprieda saspīlējuma pastiprināšanos pie Ukrainas robežas, un sarunas mērķis bija pavērt iespēju diplomātiskam risinājumam oficiālās sarunās janvārī.

Telefonsaruna notika pēc Putina pieprasījuma un ilga 50 minūtes, paziņoja Baltā nama amatpersona no Delavēras štata Vilmingtonas pilsētas, kur Baidens mājās pavada Jaungada brīvdienas.

Tā bija otrā Baidena un Putina saruna nepilna mēneša laikā, un tā atspoguļoja intensīvu diplomātiju, mēģinot atrisināt bīstamu krīzes eskalāciju Austrumeiropā.

Pirms šīs sarunas abas puses uzstāja, ka ir gatavas uzklausīt viena otru, tomēr bija maz pazīmju, ka būtu gaidāma ievērojama piekāpšanās.

ASV Nacionālās drošības padomes preses sekretāre Emilija Horna bija norādījusi, ka Baidens ar Putinu runās par "virkni jautājumu, arī gaidāmajiem diplomātiskajiem kontaktiem ar Krieviju".

Augsta ASV amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, trešdien sacīja, ka Baidens piedāvās Putinam "diplomātisku ceļu" izejai no krīzes ap Ukrainu, bet vienlaikus norādīja, ka Baidenam ir nopietnas bažas par Krievijas karaspēka kustību.

Baidens šajā telefonsarunā Putinam sacīs, ka "mēs esam gatavi diplomātijai un diplomātiskam ceļam uz priekšu", žurnālistiem apliecināja amatpersona.

"Bet mēs esam arī gatavi reaģēt, ja Krievija virzīsies uz priekšu ar tālāku iebrukumu Ukrainā," Baidens norādīs Putinam, sacīja amatpersona, piebilstot, ka "mēs joprojām esam nopietni satraukti" par Krievijas spēku atrašanos tuvu pie Ukrainas robežas.

Putins svētku vēstījumā Baidenam dažas stundas pirms viņu sarunas sacīja, ka ir "pārliecināts" par to, ka "mēs varam virzīties uz priekšu un izveidot efektīvu Krievijas-Amerikas dialogu, balstoties uz abpusēju cieņu un cits cita nacionālo interešu ievērošanu".

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs sacīja reportieriem, ka Putins "ir noskaņots uz sarunu". "Mēs ticam, ka tikai sarunās ir iespējams atrisināt visas aktuālās problēmas, kādu ir daudz starp mums," teica Peskovs.

Baidens šajā telefonsarunā brīdināja Putinu par robustu ASV atbildi uz jebkādu Krievijas iebrukumu Ukrainā un sacīja, ka ir vajadzīga "deeskalācija", lai varētu veidoties krīzes diplomātisks risinājums, pavēstīja Baltā nama administrācija.

Baidens "lika saprast, ka Savienotās Valstis un to sabiedrotie un partneri apņēmīgi atbildēs, ja Krievija tālāk iebruks Ukrainā", paziņoja Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki.

Putins bija apmierināts ar šo telefonsarunu, bet brīdināja Baidenu, ka

 jaunu sankciju noteikšana Krievijai novestu pie attiecību "pilnīgas pārtraukšanas" starp Krieviju un Rietumiem. Viņš arī uzstāja, ka Krievijai ir vajadzīgi konkrēti rezultāti no gaidāmajām drošības sarunām, piektdien paziņoja Kremļa administrācija.

Putina ārpolitikas padomnieks Jurijs Ušakovs sacīja, ka Kremlis bijis kopumā "apmierināts" ar šo sarunu, bet piebilda, ka Putins brīdinājis Baidenu par to, ka Maskavai ir vajadzīgs pozitīvs iznākums un ka gaidāmās drošības sarunas nevar ilgt nenoteiktu laiku.

"Mums ir vajadzīgs rezultāts, un mēs centīsimies panākt rezultātu, kas būtu Krievijai nodrošinātas garantētas drošības veidā," Ušakovs konferences zvanā sacīja reportieriem.

Krievija šomēnes nāca klajā ar vairākām prasībām, tostarp pieprasot garantijas, ka NATO tālāk nepaplašināsies uz austrumiem, un aizliegumu veidot jaunas ASV militārās bāzes bijušās Padomju Savienības teritorijā.

"Sarunām nevajadzētu pārvērsties par tukšām runām," sacīja Ušakovs. Viņš neminēja precīzu laika ietvaru, bet sacīja, ka Kremlis izvērtēs situāciju pēc vairākām sarunu kārtām, kuras janvārī sāksies Ženēvā, Briselē un Vīnē.

"Tad mēs izdarīsim secinājumus," sacīja Putina ārpolitikas padomnieks.

Saskaņā ar Ušakova teikto Baidens telefonsarunā sacīja, ka ASV var ieviest sankcijas pret Krieviju, ja turpināsies saspīlējuma eskalācija saistībā ar Ukrainu.

"Tā būs kolosāla kļūda, kas var novest pie nopietnām - visnopietnākajām - sekām. Mēs ceram, ka tas nenotiks," sacīja Ušakovs.

Atbildot uz jautājumu, vai Krievija būtu gatava piekrist kompromisam, Ušakovs sacīja: "Kas ir kompromiss? Dabiski, sarunas nozīmē to, ka mēs ņemsim vērā amerikāņu bažas."

Viņš piebilda, ka Krievija cenšas panākt nevis kompromisu, bet drošības garantijas.

Uz augšu
Back