Ķīna kritizē ASV par atbalstu Lietuvai

FOTO: Reuters/ScanPix

Ķīna ceturtdien kritizēja ASV par to pausto atbalstu Lietuvai strīdā ar Pekinu par Taivānas pārstāvniecības atvēršanu Viļņā, izmantojot salas nosaukumu.

Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vans Veņbiņs apsūdzēja Vašingtonu par Lietuvas izmantošanu, lai "ar Taivānu savaldītu Ķīnu".

"ASV puse ir aizstāvējusi Lietuvas kļūdaino rīcību, veidojot pieeju "viena Ķīna, viena Taivāna", un mēģinājusi izveidot mazu kliķi Taivānas neatkarības spēku [darbības] pieļaušanai," Vans teica žurnālistiem pēc tam, kad ASV un Vācijas augsta ranga diplomāti paziņoja, ka Ķīnas spiediens pret Lietuvu ir nepamatots.

Tāpat Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis nosodīja Taivānas lēmumu jau drīzumā investēt Lietuvā 200 miljonus ASV dolāru (177 miljoni eiro), lai mazinātu Ķīnas spiediena negatīvo ietekmi.

Vans to nodēvēja par "dolāru diplomātiju", piebilstot, ka "ārvalstu atbalsta pieprasīšana Taivānas neatkarībai novedīs tikai un vienīgi strupceļā".

Pekina pēdējā laikā izdara uz Lietuvu ekonomisko un diplomātisko spiedienu, reaģējot uz Viļņas lēmumu atļaut Taivānai atklāt pārstāvniecību Lietuvā, tās nosaukumā lietojot vārdu "Taivāna", jo Ķīna cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij. Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots Taivānas galvaspilsētas nosaukums "Taibei", respektējot Pekinas īstenoto "vienas Ķīnas" politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti.

Uz augšu
Back